Kościński zapewnia, że w 2021 roku nie będzie nowych podatków
Piotr Molecki/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 8 Października 2020

Minister finansów obiecuje: 2021 bez nowych podatków

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej obiecał, że w przyszłym roku nie będzie żadnych nowych podatków. Stwierdził też, że zmiany w spółkach komandytowych były potrzebne, by uszczelnić system podatkowy.

Nie będzie nowych podatków

W rozmowie w Polskim Radiem 24 minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński na pytanie o nowe podatki w 2021 roku odpowiedział:

Żółte strefy zagłuszyły, niewielu zwróciło uwagę. Premier powiedział o lockdownie, nie pozostawił wątpliwościŻółte strefy zagłuszyły, niewielu zwróciło uwagę. Premier powiedział o lockdownie, nie pozostawił wątpliwościCzytaj dalej

Jedyny nowy podatek, jaki wchodzi od 1 stycznia, to od sprzedaży detalicznej, który już 3-4 lata temu miał wejść, ale przez to, że jest spór w KE, przytrzymaliśmy go do 1 stycznia.
Szef resortu dodał także, że CIT od spółek komandytowych jest wynikiem uszczelniania systemu podatkowego.

- Nie może być tak, że właściciele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością płacą podatek CIT, a później, jak otrzymują dywidendy to płacą PIT, a inwestorzy w spółki komandytowe omijają to i tylko jeden z tych podatków płacą" - podkreślił. Zaznaczył, że wpływ z uszczelnienia będą wykorzystywane, "żeby obniżyć podatek CIT dla spółek, które będą wybierały tzw. estoński CIT - tłumaczył.

Deficyt na 2021 rok

Z założeń budżetu na 2021 rok wynika, że deficyt będzie niższy o 27 mld zł niż w projekcie nowelizacji budżetu na 2020 rok, przekazała PAP. Kościński, którego zapytano o taką rozbieżność, stwierdził, że bieżący rok wymaga od rządu zbudowania jak największej poduszki finansowej, dlatego deficyt jest tak wysoki.

Nikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku będzie jeszcze wyższaNikt Ci nie przypomni, a opłata 125,40 zł jest absolutnie obowiązkowa. Na dodatek w 2021 roku będzie jeszcze wyższaCzytaj dalej

Tegoroczna ustawa budżetowa została znowelizowana przez Sejm w środę wieczorem. Nowela podnosi deficyt do 109,3 mld zł. Na mocy ustawy limit wydatków wzrósł o 72,7 mld zł w stosunku do ustawy budżetowej, która w tej chwili jeszcze obowiązuje do 508 mld zł. Przewiduje się dochód na poziomie 398,7 mld zł, a zgodnie z założeniami deficyt nie przekroczy 109,3 mld zł względem planowanego wcześniej zerowego deficytu.

- Chcemy [...] nie tylko, żeby podtrzymywać gospodarkę, ale raczej, żeby inwestować w gospodarkę, żebyśmy mogli wyjść na tory szybkiego wzrostu - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 minister Kościński, cytowany przez PAP.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowo ruszyli po pieniądze. Złożono już ponad 26 tys. wniosków, ty też możesz jeszcze je otrzymać
2. Zamknięcie szkół już 20 października? Jest komentarz Ministerstwa Edukacji Narodowej

Ubiegając się o emeryturę możesz dostać dodatkowe pieniądze z rekompensaty. Nie musisz nawet składać wnioskuUbiegając się o emeryturę możesz dostać dodatkowe pieniądze z rekompensaty. Nie musisz nawet składać wnioskuCzytaj dalej

Według Kościńskiego w 2021 roku "musimy o 50 proc. obcinać wydatki, które mamy na ratowanie gospodarki z powodu COVID-19". Przypomniał też, jak ważne są pieniądze, które otrzymaliśmy od Unii Europejskiej, jednak należy mieć na uwadze, że UE nie finansuje 100 proc. projektów, a 79-80 proc., dlatego "Będziemy zatem potrzebowali swoje pieniądze, swój wkład mieć".

Szef resortu odniósł się także do różnic, które wychodzą na jaw przy stosowaniu różnych metod przy wyliczaniu długu publicznego. Według UE dług Polski wyniesie w 2021 roku 64,7 proc. PKB, a według polskiej 52,9 proc.

- Polska metoda to dług finansów publicznych i brana jest w niej pod uwagę tylko część długu; a metodologia UE uwzględnia również fundusze celowe, które tworzymy w BGK i PFR. Ale to jest tylko inna metodologia liczenia, wszystko jest jawne - tłumaczył Kościński.

Skierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaSkierowania do lekarzy będą wyglądać zupełnie inaczej. Funkcjonowanie przychodni NFZ czeka rewolucjaCzytaj dalej

Walka z unikaniem opodatkowania

W środę miało miejsce pierwsze czytanie projektu ustawy Ministerstwa Finansów o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw. Celem noweli jest walka z unikaniem opodatkowania, ponieważ resort finansów utrzymuje, że wyniki kontroli wykazały, że spółki komandytowe niezwykle często są wykorzystywane jako "wehikuły do wyprowadzania środków do rajów podatkowych", dlatego planuje się wprowadzenie podatku CIT, który obejmie problematyczne spółki komandytowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Może być niebezpiecznie, instytut ostrzega i prosi o zwiększenie czujności. Trzeba się przygotować
  2. Zamawiasz przejazdy przez aplikacje? Dziś wszystko się zmieni, wielu będzie niezadowolonych
  3. 15 tys. zł grzywny za jazdę po lesie. Sąd nie miał wątpliwości
  4. Abonament RTV w 2021 roku będzie wyższy. Ale nie wszyscy muszą go płacić, lista zwolnionych zaskakuje długością
  5. Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
  6. Wideo - Przerażający wypadek. Motocyklista z ogromną siłą uderzył w samochód osobowy
2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wie2 mln emerytów czternastej emerytury po prostu nie dostanie. W ustawie jest haczyk, mało kto wieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News