Nowy obowiązek źródła ciepła dom
kirq (Tomasz Halszka) put it under Creative Commons Attribution ShareAlike 2.5
Autor Konrad Karpiuk - 3 Stycznia 2021

Urzędnicy włożą głowę do Twojego kominka. Chcą jeszcze dokładniejszych informacji

Nowy obowiązek wejdzie w życie już od pierwszego kwartału 2021 roku. Właściciele domów będą musieli zgłosić urzędnikom, czym ogrzewają swoje domy. W ten sposób samorządy zbierają informacje do walki ze smogiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czego dotyczył będzie nowy obowiązek
  • Jaka jest prawdopodobna data jego wprowadzenia
  • Ile będzie czasu na wysłanie zgłoszenia

Nowy obowiązek wejdzie w życie lada chwila

Nowy obowiązek zgłaszania źródeł spalania paliw będzie dotyczył domów jednorodzinnych, budynków wielolokalowych, lokali usługowych, oraz indywidualnie ogrzewanych budynków publicznych. Dane trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która powstanie w I kwartale 2021 roku.

Według informacji inspektoratu budowlanego, w ewidencji pojawią się także informacje o wsparciu finansowym na wymianę kotła grzewczego, bądź termoizolacje budynku. Okresowym uzupełnianiem ewidencji zajmą się kominiarze przeprowadzający przeglądy budynków.

Informacje mają posłużyć samorządom do tworzenia programów walki ze smogiem. Docelowo znajdą się w niej dane z 5 mln budynków w całym kraju. Tworzenie ewidencji ma zakończyć się w 2023 roku. Długi czas realizacji tłumaczony jest skrupulatnością.

- Budowanie przez trzy lata i wielkie wdrożenie na końcu może się wiązać z ryzykiem poważnych błędów - powiedziała w rozmowie z PAP Dorota Cabańska pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Bestia ze Wschodu coraz bliżej Polski. Ogromne utrudnienia pogodowe nie tylko dla kierowcówBestia ze Wschodu coraz bliżej Polski. Ogromne utrudnienia pogodowe nie tylko dla kierowcówCzytaj dalej

Na złożenie deklaracji będzie ograniczony czas

Zielone światło do utworzenia CEEB dała umowa na dofinansowanie projektu z Unii Europejskiej na kwotę 30 mln zł. Na razie nie ma pewnego terminu startu programu. Wiadomo, że rozpocznie się w I kwartale tego roku, wtedy też ma zostać opublikowany komunikat ministra właściwego ds. budownictwa.

Ustawowo, po trzech miesiącach od wydania komunikatu do bazy danych muszą trafić pierwsze informacje. Nowy obowiązek będzie trzeba wypełnić w ciągu 12 miesięcy od ogłoszenia komunikatu. Będzie można zrobić to z pośrednictwem e-formularza.

W przypadku nowo postawionych budynków, czasu będzie dużo mniej. Właściciele nieruchomości będą musieli poinformować Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ogrzewania.

Odbył się już program pilotażowy

Na próbę wdrożono podobny program w październiku 2018 roku, który zakończył się wraz z końcem 2020 roku. Jak wskazuje bankier.pl, udział w badaniu pilotażowym wzięło 17 gmin, m.in. Zabrze, Ustroń, Opoczno, Podkowa Leśna, Katowice, Warszawa (Targówek), Skawina, Karczew, Sucha Beskidzka, Mińsk Mazowiecki.

- Nasza ewidencja będzie miała połączenie z innymi ewidencjami i rejestrami, np. z Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków, i to właśnie z niej będziemy pobierać niektóre dane, te najbardziej podstawowe, niezbędne do oceny domów - mówiła Cabańska.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemy
  2. Kolosalne zmiany w segregacji śmieci w Polsce. Zapomnij o pięciu frakcjach
  3. Brytyjczycy ostrzegają w kwestii szczepionek. Niewłaściwe ich połączenie może spowodować problemy

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News