Nowe obostrzenia w Polsce
Marek Bazak/East News
Autor Maria Glinka - 7 Listopada 2020

Jest rozporządzenie z nowymi obostrzeniami. Ujawniamy jego zapisy

Nowe obostrzenia wchodzą w życie już jutro - w sobotę 7 listopada. Jednak stosowne rozporządzenie w tej sprawie zostało opublikowane dopiero dzisiaj po godzinie 19. Przedstawiamy szczegóły nowej rządowej strategii walki z koronawirusem.

Nowe obostrzenia w rozporządzeniu. Zamknięcie poszczególnych miejsc

Nowe obostrzenia mają zahamować rozwój pandemii w Polsce. Pełny katalog restrykcji został opublikowany w nowym, rządowym rozporządzeniu. Niektóre zasady będą obowiązywać już od soboty (7 listopada), a pozostałe – od poniedziałku (9 listopada).

W sklepie także i ciebie mogą wylegitymować. Jedno obostrzenie dało personelowi nowe uprawnieniaW sklepie także i ciebie mogą wylegitymować. Jedno obostrzenie dało personelowi nowe uprawnieniaCzytaj dalej

Już od jutra zawieszona zostaje działalność placówek kultury m.in. teatrów, kin, muzeów, galerii sztuki i domów kultury. Nowe obostrzenia obejmują także biblioteki. Rozporządzenie wskazuje, że zakaz ich działania ma obowiązywać co najmniej do 29 listopada.

Również od soboty wchodzą w życie ograniczenia dotyczące funkcjonowania galerii handlowych. Portal money.pl podaje, że otwarte będą tylko niektóre, niezbędne punkty usługowe (np. kosmetyczne, fryzjerskie, medyczne), apteki, punkty apteczne, drogerie, sklepy z artykułami spożywczymi, remontowo-budowalnymi, dla zwierząt, gazetami i książkami.

Natomiast od poniedziałku zamknięte będą wszystkie szkoły podstawowe na terenie całej Polski. Rozporządzenie doprecyzowuje, że zdalną nauką zostają objęci nie tylko uczniowie podstawówek i szkół ponadpodstawowych, ale także słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego. Nowe obostrzenia nie dotyczą przedszkoli i żłobków.

Czas tylko do końca listopada, udział jest obowiązkowy. Zapominalskim grozi grzywnaCzas tylko do końca listopada, udział jest obowiązkowy. Zapominalskim grozi grzywnaCzytaj dalej

Nowe obostrzenia w sklepach. Zaostrzenie limitów osobowych

W najnowszej strategii przeciwdziałania pandemii rządzący stawiają nie tylko na nowe obostrzenia, ale i bardziej rygorystyczne limity osobowe. W placówkach handlowych, które nie są galeriami handlowymi, od jutra obowiązuje zasada 1 osoba na 10 mkw. (przy powierzchni do 100 mkw.) lub 1 osoba na 15 mkw. (powyżej 100 mkw.). Te ograniczenia dotyczą m.in. targu czy poczty.

Nowe limity obowiązują także w budynkach sakralnych. Od jutra we wszystkich kościołach należy przestrzegać reguły 1 osoba na 15 mkw. (wcześniej 1 osoba na 7 mkw.) przy zachowaniu co najmniej 1,5 m odległości od innych wiernych. W trakcie nabożeństwa obowiązuje nakaz zasłania nosa i ust. Te restrykcje nie dotyczą osób sprawujących kult religijny.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąć
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. Wraca czas stania w kolejkach. W sklepach nowe limity klientów

Mosbacher o możliwym zwycięstwie Bidena w wyborach. Padły ważne słowa o wizach do USAMosbacher o możliwym zwycięstwie Bidena w wyborach. Padły ważne słowa o wizach do USACzytaj dalej

Zmiany w funkcjonowaniu hoteli

Nowe obostrzenia dotyczą także działania obiektów hotelarskich. Od soboty hotele będą dostępne tylko dla gości odbywających podróż służbową, sportowców w trakcie zgrupowań oraz osób, które wykonują zawód medyka związany z tzw. „Hotelem dla medyka”.

Hotele mogą w dalszym ciągu przyjmować także pacjentów i ich opiekunów jeżeli jest to konieczne do świadczenia opieki zdrowotnej. Dotyczy to m.in. chorych leczonych onkologiczne i dializowanych, a także małych pacjentów, którzy przebywają pod opieką osób dorosłych. Nadal mogą funkcjonować także tzw. hotele pracownicze.

Dotychczasowe restrykcje nadal w mocy

W najnowszym rządowym dokumencie znalazły się nie tylko nowe obostrzenia, ale także dobrze już wszystkim znane zapisy dotyczące maseczek. Władza przypomina, że zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej jest obligatoryjne na terenie całego kraju.

Oznacza to, że maseczka lub inne okrycie twarzy musi nam towarzyszyć na drogach, placach, cmentarzach, bulwarach, parkingach leśnych, w miejscach postojowych dla pojazdów, autobusach, tramwajach, pociągach, sklepach, na targach, poczcie, w urzędzie i u lekarza. Nakaz zasłaniania nosa i ust nie dotyczy wyłącznie tych osób, które dysponują zaświadczeniem lekarskim lub dokumentem, który potwierdza całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną czy niemożność samodzielnego zakrycia twarzy.

Spadł z roweru i odnalazł skarb. Nikt nie spodziewał się takiego znaleziskaSpadł z roweru i odnalazł skarb. Nikt nie spodziewał się takiego znaleziskaCzytaj dalej

Maseczki nie są obowiązkowe w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach zabytkowych i botanicznych, rodzinnych ogródkach działkowych, plaży, a także w trakcie podróży prywatnym pojazdem.

Poza tym w dalszym ciągu w godzinach 8-16 obowiązuje zakaz samodzielnego przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia. Bez opieki rodzica czy opiekuna można poruszać się tylko do i z szkoły. Obowiązek nie znajduje zastosowania w weekendy.

Ponadto rozporządzenie podtrzymało godziny dla seniorów, które obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach 10-12. W tym czasie zakupy w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach i na poczcie mogą robić wyłącznie osoby, które ukończyły 60. rok życia. Wyjątek od tej reguły stanowi sytuacja, gdy niewpuszczenie klienta na teren placówki i niewydanie mu produktu leczniczego czy spożywczego stanowi poważne zagrożenie dla jego zdrowia bądź życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażająca wizja. Jasnowidz Jackowski widzi wojsko na ulicach, czy wejdzie do Warszawy?
  2. Jak będzie wyglądało Boże Narodzenie i Sylwester? Premier Morawiecki rozwiewa wszelkie wątpliwości
  3. Praworządność w kraju, albo nici z pieniędzy. UE tworzy nowe mechanizmy w budżecie
  4. Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze
  5. Podwyżki cen były nieuniknione. Wiemy już co najbardziej podrożało, a za co płacimy mniej
  6. Majątek Roberta i Anny Lewandowskich został ujawniony. Kosmiczne pieniądze, kwota rzuca na ziemię
  7. Masz ochotę na małe co nieco? Za mniej niż 5 zł zrobisz przepyszny i zdrowy deser bez cukru, przepis jest banalnie prosty
Kierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćKierowco, wpadniesz szybciej niż myślisz. Mandatu już tak łatwo nie będzie można uniknąćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News