nord stream 2
Facebook/Anadolu Agency
Autor Komunikaty prasowe - 2 Stycznia 2020

Amerykanie skutecznie blokują Nord Stream 2. Berlin i Moskwa w tarapatach

Nord Stream 2, mimo iż do zakończenia jego budowy pozostało zaledwie 160 km, stracił głównego wykonawcę - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Szwajcarska firma wycofała się wskutek sankcji jakimi zagroził jej Donald Trump, w związku z czym data ukończenia rurociągu miedzy Rosją a Niemcami nie jest znana.

Nord Stream 2 w zawieszeniu, bo wykonawca przestraszył się Trumpa

Nord Stream jest ukończony w 93%, a do zakończenia inwestycji umożliwiającej bezposredni przesył gazu między Rosją a Niemcami brakuje około 160 km - informuje "DGP". Póki co, budowa została zawieszona w wyniku sankcji jakimi szwajcarskiej firmie Allseas, realizującej budowę, zagroził prezydent USA, Donald Trump. "DGP" podaje, że spółka przestraszyła się możliwości anulowania wiz pracownikom i zamrożenia aktywów na terenie USA (firma prężnie działa również na tamtejszym rynku). W związku z postawioną przez amerykańską administrację przeszkodą, Moskwa pilnie rozgląda się za nowym kandydatem zdolnym do zakończenia prac nad rurociągiem.

Putin uspokaja: mamy swój okręt

A to może nie być wcale takie proste. Władimir Putin co prawda zapewnia, że do kontynuacji budowy może użyć okrętu należącego do Gazpromu, jednak problem w tym, że transport statku w miejsce docelowe może zając nawet dwa miesiące. Poza tym, rosyjski okręt jest znacznie mniej wydajny od tego, którego używał szwajcarski wykonawca.

W związku z impasem budowlanym Nord Stream 2, Ukraina utrzymała niezwykle dla siebie istotny status państwa tranzytowego i wynegocjowała porozumienie na pośrednictwo w dostawach rosyjskiego gazu. Ukończozny NordStream 2 miał być kartą przetargową Putina w rozgrywce z ukraińskimi władzami, jednak w obliczu zastoju w pracach nad rurociągiem, Rosja wciąż musi przesyłać gaz do Niemiec przez terytorium Ukrainy. Umowa ta obowiązuje do 2025 roku, ale w przypadku wcześniejszego zakończenia budowy Nord Stream 2 można spodziewać się jej natychmiastowego wypowiedzenia przez Rosję.

Milion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościMilion Polaków musi wymienić dowód osobisty. Grozi im nawet ograniczenie wolnościCzytaj dalej

Niemcy w dyplomatycznym potrzasku

W trudnej sytuacji znaleźli się także Niemcy. Muszą bowiem opowiedzieć się po którejś ze stron konfliktu na linii Waszyngton - Moskwa. A z punktu widzenia Nord Stream 2, to z Rosją mają w tej kwestii więcej do ugrania. A sami Niemcy coraz bardziej sceptycznie podchodzą do całej budowy kanału. Jak podaje "DGP", część przedstawicieli niemieckiego Bundestagu otwarcie poddaje w wątpliwość to, czy pomysłodawca Nord Stream 2 - były kanclerz Gerhard Schroeder - działał uczciwie podpisując się pod planem budowy rurociągu. Póki co, z podmorskim kanałem tranzytowym jest więcej dyplomatycznych zgrzytów niż pożytku dla zainteresowanych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Maryla Rodowicz dała jednoznaczny sygnał na Sylwestrze Marzeń. Kurskiemu się nie spodoba
  2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. ZUS przekazał smutną wiadomość dla emerytów. Sprawdza się najczarniejszy scenariusz

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News