Przybywa chorujących na niewydolność serca
pixabay/1662222
Autor Radosław Święcki - 2 Czerwca 2020

Na pierwszych stronach wciąż koronawirus, a eksperci mówią o niemniej groźnym problemie. Obecnie mocno zapomnianym

Nie ulega wątpliwości, że od 2,5 miesięcy koronawirus przyćmił w przekazach medialnych wszelkie inne schorzenia. Tymczasem one nie tylko nie zniknęły, a w wielu wypadkach liczba chorujących rośnie. Eksperci zwracają uwagę na niewidzialną epidemię w dobie pandemii, określając w ten sposób obecną sytuację w obszarze niewydolności serca.

Przybywa chorych na niewydolność serca

Na niewydolność serca choruje obecnie ok. 1,2 mln Polaków, a umiera rocznie ok. 140 tys. osób. Niepokojąco rośnie liczba chorujących, tylko w ciągu ostatniej dekady wzrost liczby tych osób wyniósł niespełna 15 proc.

Kardiolog prof. Jadwiga Nessler, kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Collegium Medicum UJ w Krakowie – cytowana przez Polską Agencję Prasową – aktualną sytuację w obszarze niewydolności serca określa jako niewidzialną epidemię w dobie pandemii. Kardiolog zwraca uwagę, że w warunkach obostrzeń związanych z koronawirusem pacjentów wyraźnie ubyło.

Kontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupKontrole w całym kraju, do twoich drzwi też mogą zapukać. Kara 681 zł, wykluczonych jedynie kilka grupCzytaj dalej

- Chorzy nie zgłaszali się na konsultacje i do szpitali, nierzadko przerywali zaleconą terapię – mówi prof. Nessler, podkreślając, że wraz z luzowaniem restrykcji sytuacja ta zaczyna się zmieniać, ale jak zastrzega, w terapii tej choroby „nic nie będzie takie samo, jak przed pandemią CVID-19".

Kardiolog prognozuje, że pacjenci z niewydolnością serca będą zgłaszać się częściej i z nowymi problemami.

- Co więcej, z powodu SARS-CoV-2 spodziewamy się zwiększenia liczby nowych przypadków i więcej zaawansowanych postaci niewydolności serca – mówi cytowana przez Agencję prof. Nessler.

Coraz więcej Polaków dostaje dziwnego SMS-a. Lepiej na niego uważaj, jest od oszustówCoraz więcej Polaków dostaje dziwnego SMS-a. Lepiej na niego uważaj, jest od oszustówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Pilna konferencja Morawieckiego i Szumowskiego. Niewielu mogło się spodziewać ich słów

Z przywołanych przez PAP obserwacji ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że w dobie pandemii wielu pacjentów zwlekało ze zgłoszeniem się do specjalisty i zrobili to dopiero wtedy, gdy objawy niewydolności serca były już poważnie zaostrzone. Zdarzały się sytuacje, że chorych na izbę przyjęć zabierała karetka pogotowia.

- Jako lekarze apelowaliśmy, by oczywiście śledzić najważniejsze informacje i doniesienia dotyczące wytycznych i zaleceń epidemicznych, ale zwracaliśmy uwagę, że osoby wymagające specjalistycznej opieki lekarskiej nie mogą bać się po nią zgłaszać, bo skutki opóźnień w niezbędnej pomocy medycznej mogą okazać się tragiczne – tłumaczy kardiolog.

Największe firmy handlu detalicznego w Polsce. Niespodziewana pozycja na podium przy Lidlu i BiedronceNajwiększe firmy handlu detalicznego w Polsce. Niespodziewana pozycja na podium przy Lidlu i BiedronceCzytaj dalej

Możliwa zdalna terapia?

Prof. Nessler przypomina o programie Kompleksowej Opieki nad Pacjentami z Niewydolnością Serca (KONS), który został przygotowany dwa lata temu przez środowisko polskich kardiologów i czeka na wdrożenie. Zgodnie z jego założeniami pacjent mógłby realizować terapię niewydolności serca w warunkach domowych, korzystając z nowoczesnych form opieki zdrowotnej, poprzez m.in. telemonitoring urządzeń wszczepialnych umożliwiających pacjentom ze wszczepionymi urządzeniami (np. stymulatory serca czy kardiowertery-defibrylatory), zdalne przekazanie danych o pracy urządzenia do ośrodka prowadzącego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany polski piłkarz nie żyje. W niedzielę trafił do szpitala, miał tylko 46-lat
  2. Polacy coraz częściej dochodzą swoich praw jako pacjenci. Niektóre historie sprawiają, że włos się jeży na głowie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zdradzili, kiedy zniosą kolejny zakaz. Słowa szefa MSZ zaskakują
Dziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuDziś ty także możesz stracić dostęp do telewizji. Wszystko zależy od sprzętu, jaki masz w domuCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News