Opiekunki pracujące w Niemczech nie otrzymają pomocy ze strony polskiego rządu
wikipedia/Danuta B.
Autor Radosław Święcki - 29 Czerwca 2020

Odpowiedź Ministerstwa doprowadziła do szału wiele Polek pracujących w Niemczech. Nie tego się spodziewały

Opiekunki osób starszych pracujących w Niemczech raczej nie mają co liczyć na pomoc polskiego rządu. O interwencję zaapelowała Związkowa Alternatywa, zwracając uwagę na kwestie niekorzystnych umów na jakich zatrudniane są opiekunki.

Opiekunki pracujące bez pomocy rządu

Na trudną sytuację opiekunek osób starszych pracujących w Niemczech zwraca uwagę powstały niedawno przy Związkowej Alternatywie związek zawodowy zrzeszający tę grupę zawodową. Przedstawiciele związku miesiąc temu wystosowały do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej list, w którym zwróciły się z prośbą o interwencję prawną.

W skierowanym do MRPiPS piśmie członkinie związku – jak informuje Money.pl – członkinie związku podkreślają, że przy zatrudnianiu ich w Niemczech stosowane są bardzo niekorzystne polskie umowy zlecenia bądź jedynie umowy ustne. Wskutek tego nawet 200 tys. pań pracuje na czarno, bez ubezpieczenia i praw pracowniczych.

Najdroższy pies świata jest wart krocie. Aż dziw, że ktoś mógłby tyle wydaćNajdroższy pies świata jest wart krocie. Aż dziw, że ktoś mógłby tyle wydaćCzytaj dalej

W liście opiekunki zaapelowały do rządu o podjęcie rozmów ze stroną niemiecką w celu objęcia ich niemiecką ochroną prawną, najlepiej poprzez stworzenie międzynarodowego układu zbiorowego, który gwarantowałby obligatoryjne umowy o pracę i wyeliminowanie z pośrednictwa nieuczciwych agencji pracy.

Z ujawnionej przez Money.pl odpowiedzi resortu jasno wynika, że opiekunki nie mają co liczyć na pomoc polskiego rządu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. "Jest fatalnie". Marian Opania znalazł się w tragicznej sytuacji

- Z uwagi na to, że osoby starsze w Niemczech stanowią jedną piątą społeczeństwa, zapotrzebowanie na pracę opiekunek osób starszych jest w Niemczech bardzo duże. W związku z tym polskie opiekunki, decydujące się na wykonywanie swojej ciężkiej pracy w Niemczech, powinny mieć świadomość, że ich pozycja negocjacyjna przy zawieraniu umów jest dobra, a oferowane przez agencje wynagrodzenie wyraźnie wyższe od minimalnych stawek – wyjaśnia Alina Nowak, wiceszefowa MRPiPS.

Masz coraz mniej czasu, żeby przypomnieć się ZUS-owi. Jak nie zrobisz tego do jutra, pozbawisz się wielu pieniędzyMasz coraz mniej czasu, żeby przypomnieć się ZUS-owi. Jak nie zrobisz tego do jutra, pozbawisz się wielu pieniędzyCzytaj dalej

Nowak zwraca uwagę, że jeśli coraz więcej osób będzie decydować się na szukanie pracy jako opiekun osób starszych w Niemczech bez pośrednictwa agencji zatrudnienia, to spowoduje to, że agencje obniżą swoje dotychczasowe zyski i zapewnią lepsze umowy opiekunkom.

Odnosząc się do głównego postulatu związku, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej stwierdza, że relacje pomiędzy opiekunką a rodziną podopiecznego trudno jest też regulować międzynarodowym układem zbiorowym.

„To wyraz arogancji i ignorancji władzy”

Lider Związkowej Alternatywa Piotr Szumlewicz nie kryje oburzenia stanowiskiem rządu.

- Odpowiedź ministerstwa to wyraz arogancji i ignorancji władzy. Polskie opiekunki pracują na niskopłatnych, nieetatowych umowach, które są sprzeczne tak z prawem polskim, jak i niemieckim. Trudno też nam zrozumieć, dlaczego rząd przyzwala, by owoce ciężkiej pracy opiekuńczej zawłaszczały agencje zatrudnienia? – mówi – cytowany przez Money.pl Szumlewicz.

Najlepsze samochody do jeżdżenia po mieście. Miejskie auta, które najchętniej Polacy kupująNajlepsze samochody do jeżdżenia po mieście. Miejskie auta, które najchętniej Polacy kupująCzytaj dalej

Stanowisko MRPiPS zaskoczyło również przedstawicieli związków zawodowych funkcjonujących w Niemczech.

- Polskie opiekunki na umowach-zlecenie mają wiele problemów: nieunormowany czas pracy, ciągła dyspozycyjność, niezapłacone nadgodziny, wysokie kary umowne za najmniejszy błąd, także nieumyślny, regularny brak ostatniego wynagrodzenia w wypadku zerwania umowy, brak wsparcia przy opiece ze strony rodziny – mówi w rozmowie z portalem Maria Anioł z Federacji Niemieckich Związków Zawodowych DGB.

Anioł podkreśla, że opiekunki osób starszych pracujące w Niemczech czują się pozostawione same sobie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobieta celowo nakaszlała w twarz rocznemu dziecku. Jego mama podała przyczynę
  2. Duża akcja CBŚP w Warszawie. Pościg, ogromny huk, uszkodzone samochody. Co tam się stało?
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News