Niemcy na ratowanie swojej gospodarki przeznaczą 750 mld euro
fot. pixabay.com
Autor Komunikaty prasowe - 27 Marca 2020

Pakiet pomocowy dla gospodarki u naszych sąsiadów wygląda nieco inaczej. Niemcy wydadzą 750 mld euro

Niemcy wydadzą fortunę na ratowanie swojej gospodarki w związku z kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa. 750 mld euro - tyle wyniesie pakiet pomocowy, który został przyjęty dzisiaj przez izbę wyższą niemieckiego parlamentu. 

Niemcy przeznaczyli aż 750 mld euro na ratowanie firm

Niemcy swoim olbrzymim pakietem pomocowym chcą przede wszystkim ratować firmy, samozatrudnionych i obywateli, którzy ucierpieli w wyniku epidemii. Warto zwrócić uwagę, że koszt tejże pomocy jest większy niż całe PKB Polski. Na czym opierają się główne założenia przyjętego wsparcia?

Między innymi pieniądze będą wydane na ratowanie płynności finansowej firm a niektóre z nich zostaną bezpośrednio dokapitalizowane przez budżet państwa. Pomoc będzie w tym wypadku dotyczyła firm, które zatrudniają więcej niż 250 pracowników. Na ten cel Niemcy wydadzą 600 mld euro.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Media: Nie żyje 21-latka zakażona koronawirusem. Nie miała żadnych schorzeń

Inne pomysły, które obejmują ten pakiet to wprowadzenie ulg podatkowych, a w razie nagłej potrzeby odroczenie płatności. Pracownicy, którzy w wyniku epidemii nie mogą wykonywać swojej pracy, to budżet państwa pokryje ich pensje w wysokości 60 proc.

Pozostałe rozwiązania to:

  • możliwość ubiegania się przez przedsiębiorstwa o kredytowanie w państwowym banku rozwoju KfW;
  • 50 mld euro dla mikroprzedsiębiorców i samozatrudnionych w formie bezzwrotnych dotacji i nieoprocentowanych pożyczek; na kwoty 9-15 tys. euro mogą liczyć małe firmy zatrudniające do 10 pracowników.
  • hamulec czynszowy; najemcom, którzy będą mieli problemy z uregulowaniem rachunków w konsekwencji pandemii koronawirusa, nie będzie można wypowiedzieć umowy; rodziny o niskich dochodach będą mogły wnioskować o dodatkowy zasiłek na dziecko w wysokości 185 euro miesięcznie.
  • pomoc dla szpitali, m.in. do 50 tys. euro na tworzenie nowych miejsc na oddziałach intensywnej terapii i dodatek w wysokości 50 euro na każdego obsługiwanego pacjenta, który obowiązywać będzie od 1 kwietnia.

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier zapowiedział w tym tygodniu, że instytucje mają być gotowe do obsługi wnioskodawców w połowie przyszłego tygodnia. Aby sfinansować nowe instrumenty pomocy, rząd zdecydował się o zaciągnięciu nowych kredytów w wysokości 156 mld euro. Pakiet został w poniedziałek zatwierdzony przez gabinet Angeli Merkel, a w środę przegłosowany przez Bundestag.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
  2. Koronawirus może być niebezpieczny również dla młodych. 12-latka walczy o swoje życie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Z ostatniej chwili: przedłużono zamknięcie granic Polski. Wiadomo do kiedy
Ty siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójTy siedzisz w domu, a złodzieje grasują. Samochody które najłatwiej ukraść, na liście może być też twójCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News