Niemcy i Polska zacieśniają stosunki gospodarcze
Flickr/Lukas Plewnia, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/
Autor Maria Glinka - 13 Lutego 2021

Polska coraz więcej eksportuje do Niemiec. Właśnie prześcignęliśmy Włochów

Niemcy od lat pozostają głównym partnerem handlowym Polski. Z punktu widzenia Berlina Warszawa nie jest aż tak priorytetowym graczem ekonomicznym, choć jej znaczenie z roku na roku wzrasta. W najnowszym rankingu niemieckiego handlu zagranicznego Polska plasuje się na wysokiej piątej pozycji.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie były obroty handlowe na linii Polska-Niemcy w 2020 r.
  • Którą lokatę zajmuje nasz kraj w poszczególnych segmentach
  • Jakie są szanse rozwoju relacji między sąsiadami

Niemcy coraz bliżej Polski. Najwyższa pozycja w rankingu partnerów handlowych w historii

Niemcy podsumowują handel zagraniczny w wyjątkowo trudnym 2020 r. Ze wstępnych analiz Niemieckiego Urzędu Statystycznego, do których dotarła Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, wynika, że Polska staje się coraz ważniejszym graczem dla Niemiec.

Analiza wskazuje, że nasz kraj jest obecnie piątym partnerem handlowym Niemiec i wyprzedza w całym zestawieniu Włochy. Zdaniem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej jest to dowód na „rosnące znaczenie Polski dla niemieckiego handlu zagranicznego”. Obroty handlowe na linii Polska-Niemcy osiągnęły w 2020 r. wartość 122,9 mld euro.

Przyczyny sukcesu Polski

Poprawa bilateralnych relacji gospodarczych to pokłosie coraz większej dywersyfikacji rynku polskiego. Dyrektor generalny AHK Polska Lars Gutheil stwierdził, że poszczególne segmenty znalazły się pod dużą presją w związku z pandemią, jednak spadki zostały przejęte przez inne branże.

Nie bez znaczenia jest także dość szybkie ustabilizowanie łańcuchów dostaw. Przełożyło się to bowiem na wolumen handlu nieznacznie niższy niż w 2019 r. (spadek o zaledwie 0,5 proc.). - Z drugiej strony z 5,5 tys. niemieckimi inwestorami i siecią wysoko wyspecjalizowanych firm dostawczych, Polska ma coraz mocniejsze powiązania z Niemcami. Polskie firmy widzą w kryzysie szansę na nawiązanie kontaktów z niemieckimi MŚP, o czym świadczą liczne zapytania kierowane do AHK – ocenił Gutheil.

Z oficjalnych danych wynika, że Polska zajęła czwarte miejscew kontekście wielkości importu z kwotą 58,1 mld euro (+1,0 proc. rok do roku) i tym samym wyprzedziła Francję. Forsal donosi, że na wyższych lokatach uplasowały się tylko Chiny (16,2 mld euro, +5,6 proc.), Niderlandy (88,4 mld euro, -9,6 proc.) i Stany Zjednoczone (67,8 mld euro, -5,0 proc.).

Niemcy zbliżają się do Polski również w kontekście eksportu. Polska zajęła w tej kategorii szóste miejsce (przed rokiem ósme) i wyprzedziła Włochy oraz Austrię. Łączna wartość niemieckich towarów sprzedanych na rynek polski wyniosła 64,7 mld euro (-1,8 proc.).

Wszystkie te wskaźniki prowadzą do wniosku o względnej stabilności relacji sprzedażowych, czego nie można powiedzieć o stosunkach na linii Berlin-Paryż, które odnotowały dwucyfrowy spadek. Zdaniem dyrektora AHK Niemcy postrzegają Polskę jako coraz bardziej atrakcyjny kierunek eksportu zarówno w kontekście klientów prywatnych, jak i komercyjnych.

To dopiero początek dobrych relacji na linii Niemcy-Polska

Szanse na rozwój korzystnych stosunków gospodarczych są w ocenie szefa AHK ogromne. Głównym punktem zainteresowania Niemiec może być współpraca handlowa z Polską w wymiarze cyfrowym. Nowe projekty, zainicjowane nad Wisłą w czasie pandemii, mogą być wyjątkowo atrakcyjne dla sąsiada z Zachodu.

Niewykluczone, że relacje Niemiec i Polski zacieśnią się także w kontekście automatyzacji i robotyzacji. Polskie firmy już teraz inwestują ogromne środki pieniężne w te sektory, a perspektywy są jeszcze bardziej obiecujące. - Do 2040 r. ogromne sumy zostaną przeznaczone na rozwój technologii odnawialnych, co daje obu stronom możliwość dalszej bliskiej współpracy - stwierdził szef AHK.

Do pogłębiania zaangażowania zachęcają także przemysł motoryzacyjny, budowa maszyn, czy przemysł spożywczy. Niemcy widzą szanse na rozwój również w sektorze farmaceutycznym i opieki zdrowotnej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News