Niemcy
pixbay, betexion
Autor Komunikaty prasowe - 13 Lutego 2020

Niemieckie banki mają tyle gotówki, że brakuje im miejsca w skarbcach

Niemcy. “W grudniu 2019 roku niemieckie banki dysponowały zasobami gotówki o wartości 43,4 mld euro – czyli niemal trzykrotnie większymi niż w maju 2014” - informuje 300gospodarka.pl. Wynika to z rekordowo niskich stóp procentowych.

Niemcy. Rekordowo niskie stopy procentowe

Niemcy w grudniu 2019 roku w swoich bankach miały zasoby gotówki o wartości 43,4 mld euro. Z czego wynika gromadzenie takich ogromnych zasobów gotówkowych? Chodzi o ograniczenie kosztów mających związek z ujemnymi stopami procentowymi. Jest jednak jeden kłopot - banki nie mają miejsca na składowanie takich ilości pieniędzy.

Stopę procentową ustala Europejski Bank Centralny

“Od września 2019 roku obowiązująca w strefie euro stopa procentowa ustalona jest przez Europejski Bank Centralny (EBC) na poziomie -0,5 proc.” Obecna polityka EBC w tej kwestii podyktowana jest m.in. osłabieniem gospodarki spowodowanym ostatnimi tzw. „wojnami handlowymi”- informuje 300gospodarka.pl.

Za sprawą obniżenia stóp zostaje zwiększona podaż pieniądza na rynku, a co za tym idzie kredyty są tańsze. W związku z tym konsumenci i przedsiębiorcy chętniej je biorą, więc na rynku jest więcej pieniędzy. Inną sprawą jest, że niskie oprocentowanie to dużo mniejsze zyski z udzielania kredytów dla banków i znaczny spadek opłacalności depozytów.

Rząd sam się zdziwił, że tak niewielu Polaków korzysta z nowego świadczenia. Pieniądze nadal można zdobyćRząd sam się zdziwił, że tak niewielu Polaków korzysta z nowego świadczenia. Pieniądze nadal można zdobyćCzytaj dalej

Niemieckie banki najbardziej cierpią

Jest to najbardziej problematyczne dla niemieckich banków, które w swoich skarbcach mają najwięcej gotówki z depozytów, a przy tym są najbardziej zależne od zysków z udzielonych kredytów.

„Obecnie znacznie bardziej opłaca się trzymać środki w gotówce, niż np. lokować je w EBC – i to pomimo związanego z tym ryzyka, kosztów i trudności logistycznych. To najbardziej groteskowy przykład konsekwencji obecnej polityki Europejskiego Banku Centralnego” – powiedział w rozmowie z Bloombergiem Andreas Schulz z jednego z podberlińskich banków oszczędnościowych, jak cytuje 300gospodarka.pl.

Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  3. Lekarze ostrzegają przed prawdziwą epidemią. Znamy jej przyczynę
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  6. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  7. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News