Niemcy rozdają pieniądze
Pxhere, CC0 Domena publiczna
Autor Maria Glinka - 11 Września 2020

Niemiecki rząd rozdaje obywatelom 1,2 tys. euro miesięcznie za nic. Polacy też mogą się zgłaszać

Niemcy ruszyły z naborem do nowego finansowego eksperymentu. Każdy, kto zechce wziąć udział w inicjatywie otrzyma 1200 euro bez żadnych warunków. Tylko w trzech pierwszych dniach do programu zgłosiło się ponad 1 mln zainteresowanych. O pieniądze mogą ubiegać się także Polacy. Wprowadzenie koncepcji w dobie koronakryzysu budzi mnóstwo wątpliwości.

Niemcy rozdają pieniądze za nic

Niemcy rozpoczynają trzyletni eksperyment z bezwarunkowym dochodem podstawowym. Uczestnicy projektu będą otrzymywali miesięcznie 1200 euro bez względu na podejmowanie aktywności zawodowych. Istnieje tylko jeden warunek - biorący udział muszą przekazywać naukowcom szczegółowe informacje dotyczące tego, w jaki sposób dodatkowe pieniądze wpłynęły na ich codzienne życie, samopoczucie i dalsze decyzje zawodowe. Swoje przemyślenia będą przekazywać w kilku internetowych ankietach.

13. emerytura wywołuje spore problemy. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie13. emerytura wywołuje spore problemy. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenieCzytaj dalej

Nabór do programu cieszy w Niemczech ogromnym zainteresowaniem. W ciągu pierwszych 70 godzin zgłosiło się ponad 1 mln osób. Już po tygodniu liczba chętnych wzrosła do 1,5 mln. W tym momencie kandydatów jest już co najmniej 2 mln. Organizatorzy rozważają zwiększenie liczby uczestników, ale jest to uzależnione od możliwości finansowych. Cały eksperyment bazuje bowiem na crowdfundingu, czyli systemie dobrowolnych wpłat. Do tej pory pieniądze wpłaciło ok. 150 tys. osób.

Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 złWchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 złCzytaj dalej

Niemcy dopuszczają uczestnictwo Polaków. Pod jednym warunkiem

Zasady nowego programu wskazują, że mogą w nim uczestniczyć również Polacy. Poza spełnieniem wymogu ukończenia 18 roku życia, Polacy chcący wziąć udział w eksperymencie, muszą udowodnić, że są zameldowani na terenie Niemiec. Portal money.pl podaje, że na ten moment nie wiadomo ilu Polaków zgłosiło chęć uczestnictwa w programie.

Gazeta Wyborcza przekazuje, że czas na aplikowanie po bezwarunkowe pieniądze upływa 10 listopada 2020 r. Mimo ogromnego zainteresowania organizatorzy nie przewidują skrócenia czasu naboru wniosków.

30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwićCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł
2. Afera mięsna w Biedronce. Para natychmiast zgłosiła sprawę, gdy odkryła, co znajduje się w opakowaniu

Dlaczego Niemcy wprowadzają bezwarunkowy dochód podstawowy?

Eksperyment zorganizowany przez naukowców z Niemiec zakłada zbadanie dwóch grup: próby badawczej (120 osób pobierających 1200 euro) i kontrolnej (1380 osób bez dodatkowego dochodu). Po trzech latach eksperci pochylą się nad nastawieniem uczestników i sprawdzą, czy między dwiema grupami istnieją znaczące różnice.

Wśród argumentów za uruchomieniem eksperymentu pojawiła się koncepcja, że dodatkowe pieniądze pozytywnie wpłyną na ogólny dobrostan uczestników. Zdaniem organizatorów po trzech latach Niemcy, a może i również Polacy, będą bardziej chętni do porzucenia mało satysfakcjonującej pracy na rzecz aktywności kreatywnych (sztuka) czy prospołecznych (opieka nad osobami niepełnosprawnymi). Co więcej, długoterminowe wprowadzenie BDP mogłoby oznaczać, że rząd Niemiec zdecyduje się na likwidację innych świadczeń społecznych. Czy astronomiczne sumy, które trzeba będzie przekazać na eksperyment to optymalna cena, jaką Niemcy powinny zapłacić za zniesienie pozostałych dopłat?

Rekordzista dostaje 23 tys. zł emerytury miesięcznie, Uścińska potwierdza. I zdradziła, co trzeba zrobić, żeby powiększyć świadczenieRekordzista dostaje 23 tys. zł emerytury miesięcznie, Uścińska potwierdza. I zdradziła, co trzeba zrobić, żeby powiększyć świadczenieCzytaj dalej

Nowy program Niemiec ostro krytykowany

Już w momencie rozpoczęcia naboru eksperyment spotkał się z dużą krytyką. Przeciwnicy koncepcji BDP argumentują, że dzięki dodatkowym pieniądzom uczestnicy programu stracą motywację do podejmowania jakichkolwiek działań, również tych na polu zawodowym. Nie bez znaczenia są także kwestie finansowe. Olaf Scholz, niemiecki wicekanclerz i minister finansów, zwrócił uwagę, że program może stanowić zagrożenie dla niemieckiego państwa dobrobytu i poważnie nadszarpnąłby jego finanse. Inicjatywa ma kosztować 1 bln rocznie.

Rozchwytywany, cenny produkt z Biedronki. Ruszył nawet czarny rynek, ludzie robią wszystko, żeby go dostaćRozchwytywany, cenny produkt z Biedronki. Ruszył nawet czarny rynek, ludzie robią wszystko, żeby go dostaćCzytaj dalej

Osoby publiczne o różnych poglądach politycznych - zarówno socjaldemokraci, jak i socjaliści, podnoszą, że eksperyment może pociągnąć za sobą całą lawinę problemów, które w dobie koronawirusa mogą okazać się gwoździem do trumny dla gospodarki Niemiec. Wśród trudności wymieniają inflację, niższe płace czy wzrost cen wynajmowania mieszkań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Robert Kubica wraca do Formuły 1. Przekazał informację, na którą czekali wszyscy
  2. Został zwolniony z Pytania na śniadanie z dnia na dzień. Teraz odpowiada na pytania o kłótnie za kulisami
  3. Problematyczny dochód seniora i 13. emerytura. Wielu seniorów chcąc otrzymać pomoc musi przedstawić oświadczenie
  4. ING o słonym rachunku dla Polaków. Jedynym sposobem na uniknięcie jest szybki zwrot
  5. 30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
  6. Najbardziej pożądany adres w stolicy. Kuba Błaszczykowski kupił trzy apartamenty przy Złotej 44
Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 złWchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 złCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News