Niemcy Polska Grupa Lotnicza
Wikimedia Commons Mykhailo Slupitskyi CC4.0
Autor Konrad Karpiuk - 10 Listopada 2020

Niemcy chcą się sądzić z Polską Grupą Lotniczą. Sprawa dotyczy ponad 200 mln złotych

Niemcy mają konflikt z Polską Grupą Lotniczą, poszło o 55,8 mln euro odszkodowania. Niemiecka linia lotnicza jest rozwścieczona zawieszonym przejęciem przez PGL.

Niemcy będą sądzić się z Polską Grupą Lotniczą

Niemcy mieli sprzedać swoją linię Condor Polskiej Grupie Lotniczej, spółki należącej w 100 proc. do Skarbu Państwa. Zakończenie inwestycji było planowane na 2020 rok, ale ostatecznie w połowie kwietnia br. polska strona odstąpiła od transakcji zakupu.

- Ze względu na odpadnięcie podstaw umowy [...] spowodowane kryzysem wywołanym COVID-19 oraz brak spełnienia niektórych warunków umowy inwestycyjnej w dniu 13 kwietnia 2020 r. spółka odstąpiła od umowy inwestycyjnej - można przeczytać w sprawozdaniu finansowym Polskiej Grupy Lotniczej.

Ponadto jak twierdzi zarząd PGL, ustąpienie od umowy było skuteczne, ponadto ich zdaniem nie ma podstaw prawnych do kwestionowania przez stronę niemiecką skuteczności ani zasadności odstąpienia. Jednak linia lotnicza Condor Flugdienst GmbH (CFG) ma na ten temat inne zdanie.

O pozwie PGL dowiedziało się 31 lipca bieżącego roku. Natomiast jak wskazuje PAP, 3 września do spółki trafił już sam pozew, w którym wstępną wartość przedmiotu wskazano na kwotę wysokości 55 813 744,14 EUR (ok. 250 mln zł).

1. Narodowa kwarantanna tuż tuż. Znamy już możliwą datę lockdownu
2. Kupił cukierki w Biedronce. Kiedy je rozpakował zobaczył okropny widok, który odbiera apetyt
3. 500 plus do przemeblowania, rząd zaplanował zmiany. Znamy już szczegóły

Niemcy zrzucają winę na Polaków, Polacy na Niemców

Jak pisze forsal.pl, strona niemiecka uważa, że PGL naruszyła zobowiązania wynikające z umowy inwestycyjnej oraz odmówiła wywiązania się ze swoich obowiązków wynikającej z zawartej umowy. Zarząd PGL po analizie pozwu oskarżył linie Condor o nieuzasadnioną próbę pozyskania pieniędzy.

- Po wstępnej analizie pozwu, zdaniem zarządu nie ma podstaw do zmiany stanowiska odnośnie skuteczności odstąpienia przez spółkę od umowy inwestycyjnej, a pozew jest nieuzasadnioną próbą uzyskania przez CFG nienależnego świadczenia - można przeczytać w sprawozdaniu PGL.

Nieudane przejecie linii Condor

Jeszcze w styczniu tego roku zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGL. Akcjonariusze 16 stycznia wyrazili zgodę na związanie spółki celowej na prawie niemieckim. Kapitał zakładowy miał wynosić 25 tys. euro.

- To jest ten dzień, kiedy linie lotnicze LOT urosły dwukrotnie. Nie kupujemy małego podmiotu, który tylko uzupełni ofertę - mówił Jacek Sasin, gdy rząd chwalił się przejęciem niemieckiej linii.

Gdy transakcja upadła oficjalnie nie powiedziano o powodach jej zerwania. Według nieoficjalnych źródeł problemem miało być niedopełnienie obowiązków finansowych przez CFG. Jak jednak spekulowało wielu ekspertów, problemy w transakcji wywołał nagły wybuch pandemii koronawirusa.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News