Prezydent Andrzej Duda dziękuje Niemcom
wikipedia/Radosław Czarnecki
Autor Radosław Święcki - 4 Listopada 2020

Duda śle Niemcom serdeczne podziękowania. Odpowiedział na propozycję naszych sąsiadów

Prezydent Andrzej Duda podziękował niemieckiemu prezydentowi Frankowi-Walterowi Steinmeierowi za propozycję pomocy ze strony Niemiec w walce z koronawirusem. W liście do niemieckiego prezydenta Duda podkreślił, że w czasie pandemii gesty solidarności nabierają szczególnej wartości.

Prezydent Duda dziękuje Niemcom

Pod koniec października media poinformowały o liście, który prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier wystosował do prezydenta Andrzeja Dudy. Stało się to niedługo po tym jak u polskiego prezydenta stwierdzono koronawirusa (o zakażeniu prezydenta jego rzecznik Błażej Spychalski poinformował 24 października), zaś niemiecki prezydent przebywał wówczas na kwarantannie w związku z wykryciem koronawirusa u jednego z oficerów jego ochrony.

Poza życzeniami powrotu do zdrowia dla polskiego prezydenta, Steinmeier podkreślił w liście, że on jak i całe Niemcy ze współczuciem śledzą dramatyczny rozwój pandemii w Polsce i zaproponował pomoc w walce z koronawirusem.

- Tam, gdzie krajowe możliwości medyczne sięgają swoich granic, powinniśmy zrobić wszystko, żeby sobie nawzajem pomagać - napisał Frank Walter-Steinmeier.- Daj mi znać, jeśli są rzeczy, które możemy zrobić dla Polski w obecnej sytuacji – dodał.

Już nie tylko godziny dla seniorów, ale spora zniżka. Popularna sieciówka tnie ceny o 30 proc.Już nie tylko godziny dla seniorów, ale spora zniżka. Popularna sieciówka tnie ceny o 30 proc.Czytaj dalej

W środę Kancelaria Prezydenta opublikowała odpowiedź Andrzeja Dudy na list jego niemieckiego odpowiednika. List zaczyna się od dobrej wiadomości, gdyż polski prezydent informuje, że właśnie zakończył walkę z wirusem i „list do Ciebie to pierwsza rzecz, od której zacząłem swoją aktywność biurową po powrocie z kwarantanny”.

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Tysiące Polek i Polaków dostaną bon na 500 zł, nie chodzi o dzieci. Program obejmie tylko jedną grupę
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

W dalszej części listu prezydent Andrzej Duda odniósł się do propozycji niemieckiego prezydenta odnośnie pomocy w walce z koronawirusem.

- Niestety druga fala COVID-19 nie oszczędza naszych społeczeństw i państw, które muszą zmagać się z tym wielkim wyzwaniem. W tym trudnym czasie szczególnej wartości nabierają wszelkie gesty solidarności. Tym bardziej dziękuję za Twój list i propozycję ewentualnej pomocy ze strony Niemiec. Wiem, że nasi rządowi koledzy współpracują bardzo blisko w zakresie przeciwdziałania pandemii - napisał prezydent.

Rząd rozda nowe 500 plus, premier zapowiedział nową formę pomocy. Będzie przysługiwać jednej grupie zawodowejRząd rozda nowe 500 plus, premier zapowiedział nową formę pomocy. Będzie przysługiwać jednej grupie zawodowejCzytaj dalej

- Dziękując za ten gest, zapewniam, że również Polska, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest gotowa ściśle współpracować z Niemcami w walce ze skutkami pandemii Covid-19. Nie ulega bowiem dla mnie wątpliwości, że obok sprawnej służby zdrowia, potencjalnej szczepionki i właściwych działań podejmowanych na poziomie krajowym, to właśnie solidarna współpraca między krajami ułatwi i przyspieszy skuteczne wychodzenie ze społeczno-gospodarczych skutków pandemii – dodał.

„Niemcy mogą liczyć na Polskę”

W końcowej części listu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że liczy na osobiste spotkanie z prezydentem Niemiec „gdy tylko sytuacja epidemiczna w obu krajach i w Europie zostanie opanowana”.

- Przyjmij proszę życzenia zdrowia i pomyślności, dla Ciebie osobiście oraz Elke, a także wszystkich obywateli Niemiec. Dziękuję za życzliwą ofertę pomocy. Pamiętaj proszę, że również Niemcy mogą liczyć na Polskę – napisał prezydent.

Przypomnijmy, że od początku pandemii w Niemczech odnotowano ponad pół miliona przypadków zakażeń koronawirusem. Z powodu wirusa zmarło ponad 10 tys. osób.

PKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłatPKO BP szuka pieniędzy gdzie tylko może. Szykuj się na wzrost opłatCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poważny wypadek na S8. Droga zablokowana, dwie furgonetki kompletnie zniszczone
  2. Poddała się popularnemu zabiegowi. Trafiła do szpitala w opłakanym stanie, teraz ostrzega innych
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Tragiczne informacje obiegły świat. Nie żyje wybitny trener, doprowadził do złota mistrzostw świata i olimpiady
  7. Smażysz czasem kotlety schabowe? Wytknęli Polakom, co robią źle. 1 błąd psuje wszystko
Anglicy też szykują się na lockdown. Ustawiają się w kolejkach za jedną rzecząAnglicy też szykują się na lockdown. Ustawiają się w kolejkach za jedną rzecząCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News