Niebieskie ptaki PRL margines społeczny
screen/TVP1/Dziennik Telewizyjny
Autor Konrad Karpiuk - 22 Listopada 2020

Niebieskie ptaki PRL. Kto jeszcze pamięta migających się od pracy chłopców do bicia

Niebieskie ptaki to osoby, które w okresie PRL były przedstawiane przez władze jako margines społeczny i przeciwnicy państwa. Teraz pozostało po nich jedynie wspomnienie.

Niebieskie ptaki w PRL, ludzie, którzy odrzucili społeczny dogmat PRL

Niebieskie ptaki żyły na marginesie społeczeństwa. Nie uwzględniano ich nawet w oficjalnych statystykach PRL. Mimo to władza poszukująca kozłów ofiarnych chętnie o nich wspominała. W końcu zawsze trzeba było znaleźć jakiś "element antysocjalistyczny", na które można było zrzucić winę za wszelkie niepowodzenia, jakie spotykały lud pracujący miast i wsi.

Kaufland podjął kluczową decyzję przed świętami. Tysiące osób czeka fantastyczna niespodziankaKaufland podjął kluczową decyzję przed świętami. Tysiące osób czeka fantastyczna niespodziankaCzytaj dalej

- W ówczesnej propagandzie "niebieski ptak" brzmiało jednoznacznie pejoratywnie. To ulubiona figura, obok bikiniarzy czy spekulantów, stosowana przy zwalaniu na kogoś niepowodzeń. Należeli do tych rozmaitych "szkodników" odstających od przyjętych w PRL-u norm - mówił w Polskim Radiu autor książki "Niebieskie ptaki PRL-u", Wojciech Kałużyńskim.

W archiwalnym materiale Dziennika Telewizyjnego pokazano jak w PRL żyły osoby z marginesu społecznego. Jak zaznacza reporter, zaczynali oni swój, przewrotnie nazwany "dzień roboczy" pod hotelami, bankami, peweksami, czy na giełdach samochodowych. Z kolei szefowie "zielonego biznesu" przesiadywali w kawiarniach i hotelowych lokalach gastronomicznych. Te przypadki dotyczyły oczywiście cinkciarzy nielegalnie obracających obcą walutą.

Z kolei tzw. prywaciarze, prowadzili własne małe przedsiębiorstwa, co nie było zbyt mile widziane przez ówczesne władze. Jednak mimo wymierzonej przeciw nim propagandy, nie zwalczano ich całkowicie, gdyż zdawano sobie sprawę, że handel prywatny stanowił remedium na gospodarkę niedoboru.

Belgijski region zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską. Przez PiSBelgijski region zrywa stosunki dyplomatyczne z Polską. Przez PiSCzytaj dalej

Wśród niebieskich ptaków, byli również badylarze, czyli prywatni przedsiębiorcy-ogrodnicy, którzy mieli uprawy pod szkłem lub folią. Dzięki temu dostarczali wielu Polakom żywność, która nie była dostępna w sklepach. Podobnie jak spekulanci dostarczali innych produktów, które poza szarą strefą i czarnym rynkiem były trudno, lub w ogóle niedostępne.

Władze w przekazie medialnym próbowały przekonać, że surowo rozprawiają się z niebieskimi ptakami. Mówiono o prowadzeniu 1500 postępowań od 1984 roku za uchylanie się od pracy. Osoby, którym brakowało zatrudnienia, groził nawet areszt.

ZUS wysłał prawie pół miliona wiadomości do Polaków. Jest czas tylko do 30 listopadaZUS wysłał prawie pół miliona wiadomości do Polaków. Jest czas tylko do 30 listopadaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
  2. "Ratują inną część ciała, bo na twarz już za późno". Ostre starcie na antenie Polsatu ws. Strajku Kobiet
  3. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia

Niebieskie ptaki to również środowiska artystyczne

Jak zauważa Kałuszyński, niebieskie ptaki to także artyści. Wśród nich byli muzycy sceny jazzowej, pisarze, aktorzy, czy kabareciarze. Cechowała ich skłonność do alkoholu, wywoływanie skandali obyczajowych i prowokacje polityczne. Kierowała nimi nie tylko chęć poszukiwania mocnych wrażeń, ale swoista manifestacja swojej odmienności i odrzucenia norm społecznych PRL.

- Chciałem napisać o tych wszystkich ludziach, którzy w PRL-u świadomie lub nie poszerzali na swoje sposoby przestrzenie wolności. Dzięki którym ówczesne życie było trochę znośniejsze, było po prostu weselej - mówił Kałużyński o swojej książce.

Lidl wprowadza nową sekcję w sklepach. Sieć goni Biedronkę i oferuje nowe niespodziankiLidl wprowadza nową sekcję w sklepach. Sieć goni Biedronkę i oferuje nowe niespodziankiCzytaj dalej

Autor wymienia nazwiska takie jak Hłasko, Tyrmand, Osiecka czy Cebulski. Nie brakowało wśród nich skandali, czy miejskich legend. Choćby polski artysta Ireneusz Iredyński, również opisany jako niebieski ptak, nazwany został przez Gomułkę "antysocjalistycznym demonem". Z kolei aktorka Zofia Czerwińska wprost mówiła o sobie jako "niebieska ptaszyca", a jazzman Wojciech Karolak nazywał sam siebie "mistrzem beztroski".

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Policjanci zostali pilnie wezawni przed pomnik smoleński. Na reakcję było już za późno
  2. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
  3. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
  4. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
  5. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
  6. Adam Małysz przekazał niepokojące wiadomości na temat Kamila Stocha. Mógł dziś w ogóle nie wystąpić
  7. Najprostszy i najszybszy przepis na gołąbki po szwedzku. Robi się je w chwilę
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News