NFZ prowadzi nietypowe kontroli przychodni POZ
eastnews/Arkadiusz Ziolek
Autor Radosław Święcki - 22 Listopada 2020

NFZ przeprowadza masowe kontrole. Dzwonią i udają, a potem nakładają kary

Niecodzienne kontrole urzędników Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) jak informują lekarze Porozumienia Zielonogórskiego urzędnicy weryfikują dostępność świadczeń w przychodniach POZ, dzwoniąc do nich i podając się za pacjentów. Jeśli nie uda im się od razu dodzwonić lub umówić szybko na wizytę, wówczas placówki otrzymują pisma z groźbą kar umownych. Właściciele przychodni nie kryją oburzenia i zarzucają urzędnikom NFZ brak znajomości realiów.

Nietypowe kontrole NFZ

O dość przebiegłych kontrolach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) informuje w komunikacie Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, podkreślając, że w ostatnich tygodniach zgłaszały je podmioty POZ z różnych regionów Polski.

Kontrola przebiega w banalny sposób – urzędnik NFZ chcąc dokonać weryfikacji dostępności świadczeń w przychodni dzwoni do niej, podając się za pacjenta. Jakie są konsekwencje, gdy „pacjent” nie będzie usatysfakcjonowany obsługą? Oddajmy głos Porozumieniu Zielonogórskiemu.

- W piśmie do jednej z przychodni terenowy departament kontroli NFZ informuje, że kontroler dodzwonił się do rejestracji dopiero za czwartym razem i nie mógł umówić się na wizytę w tym dniu, co oznacza „utrudniony kontakt z placówką”. Następnie pojawia się groźba kary umownej oraz wniosek o zmianę organizacji pracy „w sposób umożliwiający telefoniczny kontakt z placówką i bieżącą informację” – czytamy w komunikacie.

Właścicielka wspomnianej przychodni nie kryje oburzenia tym co się stało. - To szczyt bezczelności, żeby w takim ciężkim okresie pisać do nas tego rodzaju pisma – mówi cytowana w komunikacie Porozumienia Zielonogórskiego szefowa przychodni, podkreślając, że pacjent (w rzeczywistości kontroler Funduszu) „otrzymał informację, że może umówić się na teleporadę lub w razie potrzeby osobistą wizytę następnego dnia”.

Właścicielka skontrolowanej przychodni podkreśla, że jej pracownicy funkcjonują w ekstremalnych warunkach, odbierając i wykonując dziesiątki telefonów dziennie (do tego dochodzą osobiste wizyty pacjentów), więc jak podkreśla trudno się dziwić, że nie zawsze udaje się dodzwonić do placówki za pierwszym razem.

Czy Polacy otrzymają rekompensaty za wyższe rachunki? Ministerstwo się wykręcaCzy Polacy otrzymają rekompensaty za wyższe rachunki? Ministerstwo się wykręcaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?
 3. Profesor przerwał milczenie ws. Dziwisza. Chciał powiedzieć Janowi Pawłowi II o krzywdzeniu dzieci, niewiarygodna reakcja kardynała
 4. Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięcia
Właściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaWłaściciele domów do zapłaty 900, a mieszkań 700 złotych. Niestety nowa opłata ma być nie do uniknięciaCzytaj dalej

- Wyznacznikiem naszej pracy jest liczba udzielonych porad, a nie to, czy w danej chwili można się dodzwonić do przychodni. A liczba ta jest znacznie wyższa w porównaniu do ubiegłego roku – podkreśla szefowa przychodni, dodając, że ani resort zdrowia ani NFZ „nie poczyniło żadnych kroków, aby zaopatrzyć nas w narzędzia i wytyczne lepszego kontaktu telefonicznego”.

- Nie uwzględnia się np. przeciążeń sieci, awarii itp. Wielu z nas pracuje po kilkanaście godzin dziennie, zatrudnia dodatkowy personel, żeby pacjentom łatwiej było się dodzwonić, a NFZ traktuje nas w ten sposób? – ubolewa szefowa przychodni.

W podobnym tonie sprawę komentuje Andrzej Zapaśnik z Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, a także szef dużej przychodni.

- To oczywiste, że skoro jest więcej teleporad, bywają sytuacje, w których trudniej się dodzwonić czy też czas oczekiwania na wizytę się wydłuża. Niemniej jednak, pacjentów z objawami infekcji staramy się przyjmować tego samego dnia, a najpóźniej dnia następnego. Także z powodu bezpieczeństwa epidemiologicznego, żeby jak najszybciej ustalić, czy jest to zakażenie koronawirusem – tłumaczy Zapaśnik.

NFZ „żyje w bańce”

Zdaniem Zapaśnika tego rodzaju kontrole i grożenie karami pokazuje, że urzędnicy NFZ „żyją w jakiejś bańce”, nie dostrzegając w jakich warunkach pracują przychodnie. Zapaśnik wskazuje, że wszechobecny w naszym kraju chaos nie pogłębia się dlatego, że „POZ jeszcze działa”. Przedstawiciel Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” podkreśla, że jeśli NFZ chce pomóc, to powinien „poprawić komunikację między różnymi instytucjami, poczynając od siebie”. - Urzędnikom NFZ przydałby się staż w rejestracji przychodni POZ, może wówczas zrozumieliby, jak wygląda teraz nasza praca – mówi Zapaśnik.

Przedstawiciel Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” podkreśla, że zdarzają się sytuacje, gdy pacjent czeka na teleporadę nawet ponad tydzień, ale dotyczą one dużych najczęściej sieciowych przychodni w Warszawie. Zapaśnik stawia pytanie, czy są one w podobny sposób kontrolowane przez NFZ.

Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?Jeden z ulubionych produktów Polaków srogo podrożeje. W sklepach czekają nas mocne podwyżki?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Jutro szykujcie się na kompletny paraliż. Punkt 16 wyjadą na ulice, chcą zablokować wszystko
 3. Tragiczny wypadek na S7. Przyjechał naprawić samochód znajomej, zginął pod kołami tira
 4. Żyją tylko z rent i emerytur, ale będą musieli zapłacić wysokie koszty sądowe. Gorzka przegrana z Biedronką
 5. Ile się zarabia na walkach Fame MMA? Krocie, jakich wielu się nie spodziewało
 6. Zakupy w Internecie nie bez haczyków. Jeśli nie zwrócisz uwagi na kilka rzeczy, dasz się złapać
 7. Wiemy, jaka kara czeka Marcina Najmana. Fame MMA przerywa milczenie, najostrzejsze konsekwencje
 8. Po prostu ideał. Najlepszy możliwy przepis na szarlotkę, która zawsze się udaje
4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywać4,5 tys. Polaków z wezwaniami. Sprawdź skrzynkę na listy, ciebie też mogą wzywaćCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News