NFZ podlicza opłaty w szpitalach tymczasowych
Jakub Kaminski/East News
Autor Maria Glinka - 17 Listopada 2020

NFZ pokazał stawki. Łóżko na dobę to ponad 800 złotych

NFZ podliczył dobowe opłaty w szpitalach tymczasowych. Koszt dostępności łóżka wynosi ponad 800 zł za jeden dzień, a aparatury specjalistycznej – ponad 3,7 tys. zł. To zdecydowanie więcej niż w pozostałych placówkach, które świadczą opiekę medyczną pacjentom z COVID-19.

NFZ o opłatach w szpitalach tymczasowych

Z najnowszego raportu danych NFZ wynika, że dobowa opłata dla szpitali tymczasowych za dostępność łóżka covidowego to 822,43 zł, a za dostępność do specjalistycznej aparatury – ponad 3 773,70 zł. Z kolei dobowa należność za gotowość do udzielania świadczeń w takich placówkach wynosi 18 299 zł.

NFZ zaznaczył w dokumencie opracowanym na podstawie analizy Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, że w przypadku szpitali tymczasowych opłaty za leczenie nie łączą się z opłatami za dostępność poszczególnych łóżek czy stanowisk do wentylacji mechanicznej.

Jednak zarówno w stawce za leczenie, jak i za dostępność ujęto już dodatkowe środki na pensje dla personelu medycznego. NFZ oznajmił, że pod koniec każdego miesiąca kwoty te będą zmniejszane o dopłatę rzędu 100 proc. „w stosunku do dotychczasowego wynagrodzenia danego pracownika lub o wysokość wynagrodzeń łącznie z dodatkami, wypłacanych przez wojewodę (w przypadku personelu skierowanego do pracy w szpitalu tymczasowym przez wojewodę)”, czytamy w dokumencie NFZ.

Portal bankier.pl przekazuje, że wycena stawek ma zostać poddana ponownej analizie przez AOTMiT po pierwszym okresie działania szpitali jednoimiennych. W ten sposób NFZ dąży do bieżącej aktualizacji, aby wysokości opłat odpowiadały realnie poniesionym kosztom.

Różne szpitale, różne stawki. NFZ ujawnia dokładne dane o gotowości świadczenia opieki

Dokument NFZ unaocznia znaczące dysproporcje w opłatach w zależności od rodzaju placówki medycznej. Przypomnijmy, że szpitale podzielono na cztery poziomy zabezpieczenia covidowego:

  • I poziom - placówki, w których utworzono tzw. łóżka buforowe np. w wyniku przekształcenie jego z oddziału szpitala (łóżka przeznaczone dla pacjentów z podejrzeniem infekcji koronawirusem),
  • II poziom - placówki, które zajmują się leczeniem chorych na COVID-19 oraz opieką pacjentów z podejrzeniem infekcji koronawirusem,
  • III poziom - szpitale, do których trafia pacjent z COVID-19, ale głównym powodem jego hospitalizacji nie jest COVID-19,
  • IV poziom - szpitale hybrydowe, które łączą w sobie zadania np. szpitala II i III poziomu, koordynują opiekę nad pacjentami z COVID-19 w każdym województwie.

NFZ wyjawił, że tradycyjne szpitale (I i II poziom) otrzymują opłatę za dobową gotowość do udzielania świadczeń tylko dla osób z podejrzeniem COVID-19 w wysokości średnio ponad 717 zł za jedno łóżko. Od czego uzależniona jest ta stawka? NFZ tłumaczy, że ma to być rekompensata za utracone przychody z tytułu umowy z NFZ, która byłaby realizowana w normalnym, pozacovidowym trybie. Wysokość opłaty średnia wynagrodzenia wypłacanego tym placówkom jeszcze przed pandemią (styczeń i luty 2020 r.).

1. Lidl powtarza jedną z najpopularniejszych akcji wśród klientów. Za markowe dodatki Polacy byli gotowi na ostrą walkę
2. Milionerzy: Uczestnik usłyszał pytanie za milion. Wydarzyło się coś niespodziewanego, sam Urbański się nie spodziewał
3. Świadczenie emerytalne nie wystarcza, coraz więcej osób ucieka się do ostateczności. Ty też możesz nie mieć wyjścia

NFZ o opłatach za leczenie w szpitalach covidowych. Stawki kilkukrotnie niższe w szpitalach tymczasowych

Wyliczenia przedstawione przez NFZ w opracowaniu wskazują, że w innych szpitalach zajmujących się leczeniem pacjentów stawki za podobne świadczenia są znacznie niższe.

Stawki za dobę leczenia prezentują się następują:

  • 185 zł – za pobyt pacjenta podejrzanego o zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (szpitale I, II i IV poziomu),
  • 330 zł – jeden dzień leczenia pacjenta z COVID-19 w przypadku saturacji równiej lub wyższej niż 95 proc. (szpitale II i IV poziomu),
  • 630 zł – jeden dzień leczenia pacjenta z COVID-19 w przypadku saturacji poniżej 95 proc. (szpitale II i IV poziomu).

Za dodatkowe, niesfinansowane w ramach umowy z NFZ łóżka covidowe szpitale I, II i IV poziomu dostają 100 zł. To kwota za dostęp do stanowiska dla osób podejrzanych o infekcję lub już zakażonych koronawirusem. Na nadprogramowe pieniądze mogą liczyć placówki II i IV poziomu. Placówki dostają środki z tytułu udostępniania chorym dodatkowych respiratorów, których nie ujęto w umowie z NFZ. Opłata wynosi 200 zł.

Gotowość udzielania świadczeń dla pacjentów z COVID-19 jest wyceniana najniżej w szpitalach III poziomu. Dobowy koszt takiego przedsięwzięcia to 40 zł za każde łóżko, które zostało zarejestrowane w rejestrze podmiotów prowadzących działalność leczniczą.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News