NBP praca zdalna Adam Glapiński
Jan BIELECKI/East News
Autor Konrad Karpiuk - 27 Października 2020

Prezes NBP nie chciał się zgodzić na pracę zdalną. Pojawiły się nawet groźby zwolnień

W centrali NBP przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie wciąż praca zdalna jest podejmowana niechętnie przez szefostwo. Prezes Adam Glapiński jest niechętny wobec takich roszad i wolałby mieć swoich pracowników na miejscu.

NBP miało problemy z pracą zdalną

Prezes NBP z początku w ogóle nie chciał zdecydować się na pracę zdalną. Ostatecznie po naciskach związków zawodowych, częściowo wyraził zgodę na inny tryb pracy. W mailach do pracowników straszy roszadami w zatrudnieniu.

- Proszę pamiętać, że utrzymanie odpowiedniej dyscypliny i praca na miejscu wskazują na to, że praca wszystkich pracowników banku jest potrzebna i pomoże w utrzymaniu bez zmian dotychczasowego zatrudnienia - pisze w mailach Glapiński.

Jak pisze Polityka, pracownicy traktują maile jako wezwania dyscyplinujące. Adam Glapiński podpisuje się w nich jako szef sztabu kryzysowego i zwraca uwagę na wzrost zakażeń w Warszawie. Podkreśla przy tym, że Warszawiacy i tak nie przestrzegają reżimu epidemicznego.

Prezes NBP o pracownikach, którzy trafią na kwarantannę

To jednak nie wszystko, bo 8 października pracownicy NBP otrzymali wiadomość, że 10 października planowany jest powrót do pracy stacjonarnej. Glapiński przypomniał także, że dzień pracy zaczyna się w godzinach 7:45-8:45 i przekazał ważne informacje do osób na kwarantannie.

- Osoby udające się na kwarantannę, bez późniejszego uzyskania odpowiedniego pisma z sanepidu, nie otrzymają premii kwartalnej i otrzymają naganę ze wpisem do akt - czytali pracownicy w mailach od prezesa NBP.

- Prezes chyba myśli, że każdy sobie ot tak idzie na kwarantannę. Tymczasem Mazowiecki Inspektorat Sanitarny od wielu dni nie wydaje decyzji w sprawie kwarantanny - komentował pracownik NBP dla Polityki.

2021 rokiem potężnych podwyżek podatków. Przed nimi się nie uchronisz, poważnie obciążą portfel przeciętnego Kowalskiego2021 rokiem potężnych podwyżek podatków. Przed nimi się nie uchronisz, poważnie obciążą portfel przeciętnego KowalskiegoCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami
2. Uwaga rodzice i uczniowie, od dziś od rana nagła zmiana. Trzeba się przygotować, każdy musi wiedzieć
3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Olbrzymie kary dla dłużników do fakt. A stawki za abonament RTV w kolejnym roku jeszcze większeOlbrzymie kary dla dłużników do fakt. A stawki za abonament RTV w kolejnym roku jeszcze większeCzytaj dalej

Prezes NBP się ugiął, ale nie do końca

Pracownicy NBP zgłosili sprawę do związków zawodowych, które zaczęły naciskać na Glapińskiego. Ten zgodził się tylko częściowo, pozwalając na pracę zdalną pracownikom, którzy ukończyły 60. rok życia. Natomiast pozostała część kadry pracowniczej uważa, że są możliwości, aby większość z nich również pracowała zdalnie.

W końcu 19 października Glapiński wysłał pracownikom kolejne maile. Poinformował w nich, że wyraził zgodę na pracę zdalną maksymalnie 40 proc. składów Zespołów Kryzysowych. Jak wskazuje Polityka, dotyczy to kilkuosobowych zespołów, które odpowiadają za stabilność systemu finansowego, płatniczego i za politykę pieniężną państwa.

Ponadto wysłanych do pracy rotacyjnej miałoby być 30 proc. pracowników z 16 oddziałów okręgowych. Ci pracownicy mają kontakt z klientem i zaopatrują banki w gotówkę. W tym wypadku zarażenie jednego pracownika mogłoby doprowadzić do zamknięcia całego oddziału.

Jacek Majcherek z biura prasowego NBP twierdzi, że od 26 października Adam Glapiński wydał zgodę na wysłanie ok. 30 proc. personelu wszystkich departamentów na pracę zdalną, choć ostateczna decyzja ma zależeć od samych dyrektorów.

- Mamy wrażenie, że prezes zabezpiecza głównie sam siebie, żeby nagle bank na krytycznych odcinkach nie przestał działać, bo to by groziło katastrofą państwa. Losem innych pracowników po prostu się nie przejmuje, choć jako prezes jest za nasze zdrowie odpowiedzialny - mówił dla Polityki pracownik NBP.

Niewielu wie, od tygodnia ruszył nowy program. Dostać można nawet 37 tys. złNiewielu wie, od tygodnia ruszył nowy program. Dostać można nawet 37 tys. złCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Dziś obchodziłaby urodziny. Agnieszka Kotulanka przegrała z niezwykle niebezpieczną chorobą, nie wolno jej lekceważyć
  3. Wpływ pandemii na bankomaty jest ogromny. Wypłaty gotówki rekordowo niskie
  4. Znakomite informacje dla rodziców. Dodatkowe zasiłki opiekuńcze wracają, wiemy na jakich zasadach
  5. Biedronka przygotowuje się na Wszystkich Świętych. Nie tylko kupisz znicze za pół darmo, ale jeszcze ci dopłacą
  6. Nie żyje wschodząca gwiazda futbolu. 17-latek zmarł w tajemniczych okolicznościach, opłakują go czołowi piłkarze świata
  7. Niebiańska przyjemność spod ręki wybitnej kucharki. Rogaliki z przepisu siostry Anastazji nie mają sobie równych
Szczodre zapewnienia resortu finansów. Rządowi nie skończą się pieniądzeSzczodre zapewnienia resortu finansów. Rządowi nie skończą się pieniądzeCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News