Do zarządu NBP zostały powołane dwie nowe osoby
fot. Andrzej Barabasz (Chepry) / wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 29 Lutego 2020

Z ABW do bankowości. Zmiany w zarządzie Narodowego Banku Polskiego

NBP decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy będzie miało w zarządzie dwie nowe osoby. Będzie to Piotr Pogonowski były szef ABW oraz prof. Marta Kightley, która do tej pory pracowała w SGH i zajmie stanowisko pierwszego wiceprezesa NBP - informuje portal Business Insider. 

NBP będzie miało w zarządzie nowe osoby

Roszady w zarządzie NBP są związane z tym, że dwojgu jej członkom w marcu wygasa kadencja. Jak donosiły wcześniej media, była minister finansów Teresa Czerwińska i członkini zarządu NBP niedługo zajmie fotel wiceprezesa w Europejskim Banku Inwestycyjnym. Ze stanowiska wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego po dwóch kadencjach ma odejść także Piotr Wiesiołek.

W nowych powołaniach najciekawsze jest umieszczenie w zarządzie NBP byłego szefa służb, jakim był do niedawna Piotr Pogonowski. Jeszcze w styczniu ze stanowiska szefa ABW odszedł z powodów osobistych. Z wykształcenia jest prawnikiem, a w przeszłości był wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Wielu Polaków w ogóle nie ma pojęcia. Ty też możesz dostać zwrot z kredytu
2. Tadeusz Rydzyk wkracza do podstawówek. Czego dzieci chce uczyć Radio Maryja?

Jak informuje portal gazeta.pl w latach 2008–2010 zajmował stanowisko dyrektora gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), a w 2010 r. z rąk prezydenta odebrał tytuł profesora nauk prawnych. Specjalizuje się przede wszystkim w postępowaniu cywilnym, w tym w postępowaniu upadłościowym, egzekucyjnym i zabezpieczającym. Można powiedzieć, że jego kariera jest ściśle powiązana z partią Prawo i Sprawiedliwość. Gdy była ona w opozycji jako prawnik zajmował się obsługą prawną spółki Srebrna, a w 2011 roku startował z list PiS w wyborach do Sejmu, do którego jednak się nie dostał.

Natomiast Marta Kightley i jej cała kariera zawodowa to przede wszystkim praca dla SGH, którego to jest absolwentką. W 2006 roku na tej uczelni uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych, a habilitację obroniła 9 lat później. Do tej pory była zatrudniona na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Katedrze Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki gospodarczej. Inne doświadczenia zdobyte przez Kightley to praca w służbie dyplomatycznej w latach 2007-2010 oraz pełnienie funkcji kierownika wydziału polityczno-ekonomicznego Ambasady RP w Seulu. Od 2016 jest roku jest Członkiem Rady Edukacyjnej NBP.

Kiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latKiedyś nieodzowni, dziś niewielu o nich pamięta. TOP 10 zawodów sprzed latCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Małgorzata Kożuchowska miała kolizję. Jaguar uderzył w mercedesa w centrum Warszawy
  2. Została skierowana do psychiatry. Sama dowiedziała się, jak można wyleczyć jej nowotwór
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nie żyje wyjątkowy podróżnik i łowca przygód. Jego książki czytały miliony, wielka strata
TOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonTOP 10: Tanie smartfony o zadziwiająco wysokiej jakości. Nie musisz wydawać fortuny na szybki i dobry telefonCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News