NBP sprowadził 100 ton złota. Jego wartość szacuje się na 18 mld zł
Wikipedia/Andrzej Barabasz (Chepry)
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Listopada 2019

Polskie złoto wraca do kraju. Tak ogromnego ładunku nie było od lat

NBP poinformował o sprowadzeniu do Polski 100 ton złota z Banku Anglii. Kruszec ma być składowany w skarbcu banku centralnego. Wartość złota to 18 mld zł. Bank nie zamierza obracać złotem, ale będzie go traktować jako trwałą rezerwę.

NBP sprowadza złoto do Polski

NBP przekazał informacje w lipcu o planowanym sprowadzeniu złota. Wówczas poinformowano, że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP powiększyły się z 125,7 ton do 228,6 ton. Jak podaje onet.pl, bank zaznaczył, że niemal połowa polskiego złota zostanie przetransportowana do Polski i ma być przechowywana w skarbcach Narodowego Banku Polskiego.

- Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju. W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu. Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje - mówił cytowany przez Onet prezes NBP Adam Glapiński.

Roztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerRoztargnieni właściciele zapłacą nawet 5 tys. zł mandatu. Wystarczy wyjść z psem na spacerCzytaj dalej

Niezwykle trudna operacja

Szef NBP potwierdził, że operacja transportu złota była bardzo skomplikowana logistycznie. W akcji uczestniczyło kilkuset pracowników NBP o najwyższych kwalifikacjach. Do transportu użyto drogi lotniczej, a operacja musiała być przygotowywana w absolutnej dyskrecji. W procesie uczestniczyli NBP, Bank Anglii, Policja, Straż Graniczna, Porty Lotniczne, firmy lotniskowe, a także policja brytyjska.

Wartość liczona w miliardach

Glapiński zaznaczył, że złoto ma niekwestionowaną wartość i dodał, że Polska osiągnęła “poziom średni, jeśli chodzi o europejskie banki centralne”. Wartość złota szacuje się na 18 mld zł. Szef NBP zapowiedział, że Bank nie zamierza obracać złotem, a będzie go traktować jako trwałą rezerwę.

- W roku, w którym świętujemy stulecie polskiego złotego, jako fundamentu siły gospodarczej naszego kraju, udało się zwiększyć strategiczne rezerwy złota i podjąć działania w celu repatriacji znacznej części polskiego złota do kraju. Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa -powiedział cytowany przez onet.pl Adam Glapiński.

Z okazji sprowadzenia złota NBP zamierza wypuścić okolicznościową monetę upamiętniającą to wydarzenie. Do emisji ma dojść w grudniu tego roku.

Fatalne prognozy ZUS dotyczące emerytur. Fatalne prognozy ZUS dotyczące emerytur. "Kto ma słabe nerwy, niech nie czyta"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć
  2. Nie żyje słynna modelka. Ciało kobiety zostało odnalezione pod mostem, tragiczne fakty
  3. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  4. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News