NBP
flickr.com
Autor Komunikaty prasowe - 18 Grudnia 2019

NBP pokazało nową monetę. Kształt i nominał robią ogromne wrażenie

NBP wyemitował w środę wyjątkową monetę z okazji "powrotu złota do Polski". Całkowita emisja wyniesie maksymalnie 2019 sztuk, a cena jednego numizmatu robi wrażenie. Prezes NBP, Adam Glapiński podkreśla, że moneta jest m. in. hołdem złożonym pracownikom przedwojennego Banku Polskiego.

NBP wprowadza monetę "Powrót złota do Polski"

Narodowy Bank Polski wprowadził 18 grudnia 2019 roku do obiegu złotą monetę kolekcjonerską o nominale 100 zł "Powrót złota do Polski" i kształcie sztabki złota. Jak pisze w folderze emisyjnym prof. Adam Glapiński, prezes NBP, polski bank centralny posiada obecnie 228,6 tony złota, z czego 105 ton jest składowane w skarbcach NBP.

W latach 2018-2019 rezerwy złota NBP zostały zwiększone o 125,7 tony (122 proc.), przy czym w 2018 roku NBP zakupił 25,7 tony, natomiast w 2019 roku kolejne 100 ton. W efekcie zakupów zrealizowanych w ostatnich dwóch latach NBP przesunął się w rankingu wielkości zasobu złota z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. w Europie, wyprzedzając wszystkie kraje regionu.

Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiEmerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacjiCzytaj dalej

Zakup złota to decyzja strategiczna

Jak wynika z informacji zawartych w broszurze emisyjnej monety, strategiczna decyzja o zakupie złota wynikała między innymi z dobrej sytuacji gospodarczej oraz sukcesywnego wzrostu aktywów rezerwowych. Złoto jest postrzegane jako strategiczny składnik rezerw dewizowych także ze względu na brak ryzyka kredytowego rozumianego jako możliwość niewywiązania się emitenta z zobowiązań, brak bezpośrednich powiązań z polityką gospodarczą jakiegokolwiek kraju, a także cechy fizyczne - trwałość i właściwie niezniszczalność.

- W symbolicznym znaczeniu możemy uznać, że historia zatoczyła koło i - podobnie jak w II RP - w skarbcach banku centralnego znów znajduje się złoto. Fakt obecności znaczącej części rezerw złota na terenie Polski, w skarbcach NBP, podkreślamy emisją wyjątkowej monety w kształcie sztabki. Ta niezwykła moneta jest także naszym hołdem złożonym pracownikom przedwojennego Banku Polskiego SA, którzy z narażeniem życia i wielkim poświęceniem uchronili ówczesne zasoby złota przed przejęciem przez okupantów - napisał prezes NBP.

Maksymalna ilość to 2019 sztuk, cena - 2100 zł

NBP podaje, że planuje wyemitowanie maksymalnie 2019 sztuk monety o gramaturze 8 gramów, wyprodukowanej ze srebra. Wymiary numizmatu wynoszą 23,43 mm na 13,97 mm. Jej cena to 2100 zł brutto. Monetę będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner.

NBP Moneta okolicznościowa

Wraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeWraca stary pomysł na emerytury. Nikt w UE już się na podobne rozwiązanie nie decydujeCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Takiej promocji w Rossmannie jeszcze nie było. Dwa produkty za darmo
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
  4. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
  5. To jest kosmos, powariowali! Szynka i śledzie w Biedronce po złotówce, gęś za 2 złote, niebywałe

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News