Prezes NBP o przyszłości polskiej gospodarki
Wikipedia/Andrzej Barabasz (Chepry)
Autor Radosław Święcki - 15 Grudnia 2020

Ważne słowa prezesa NBP. Ujawnił ile potrwa odrabianie strat po pandemii

Ważne słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego na temat kondycji polskiej gospodarki po pandemii. W ocenie szefa Banku Centralnego, choć przyszły rok przyniesie wyraźną poprawę koniunktury, to odrobienie strat potrwa dłużej niż rok. Glapiński zabrał również głos w sprawie wysokości stóp procentowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Ile czasu według prezesa NBP zajmie polskiej gospodarce odrobienie prawie wszystkich strat spowodowanych pandemią
  • Jakiego wzrostu PKB możemy spodziewać się w przyszłym roku
  • Czy Bank Centralny planuje zmiany w zakresie wysokości stóp procentowych

Prezes NBP o przyszłości polskiej gospodarki

Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński zabrał głos w sprawie kondycji polskiej gospodarki po pandemii. Glapiński zrobił to w specjalnym nagraniu zamieszczonym na stronie Banku Centralnego w którym udzielił odpowiedzi na pytania dziennikarzy (od czasu pandemii Bank Centralny nie organizuje konferencji prasowych). W zamieszczonym materiale prezes NBP prognozuje, że w przyszłym roku nastąpi poprawa koniunktury, ale odrobienie strat spowodowanych pandemią potrwa.

- Według dostępnych prognoz, w tym listopadowej projekcji NBP, czeka nas zasadnicza poprawa koniunktury w przyszłym roku i stopniowa odbudowa aktywności gospodarczej. Powrócimy na ścieżkę wzrostu, ale całkowite odrobienie strat związanych z pandemią zajmie jednak prawdopodobnie trochę dłużej niż rok. Tym niemniej przyszły rok przyniesie wyraźną poprawę i prawie całkowite odrobienie strat – przewiduje prezes NBP.

Wspomniana przez szefa Banku Centralnego projekcja zakłada 3,5 proc. recesji w 2020 roku. Natomiast w przyszłym roku wzrost gospodarczy osiągnie poziom 3,1 proc., a z kolei w 2022 roku PKB ma wzrosnąć do poziomu 5,7 proc..

Glapiński o stopach procentowych

W nagraniu z udziałem prezesa NBP nie zabrakło odniesienia do stóp procentowych, które w tym roku Rada Polityki Pieniężnej obniżyła do historycznie niskich poziomów. Obecnie główna stopa procentowa wynosi 0,1 proc..

Ze słów prezesa Glapińskiego wynika, że nie należy spodziewać się zmian odnośnie stóp procentowych. - Obecny poziom stóp procentowych, co chcę zaznaczyć stanowczo, należy uznać za właściwy i jak sądzę ten poziom stóp procentowych będzie jeszcze bardzo długo właściwy – powiedział prezes NBP.

Stopy procentowe w dół, opłaty bankowe w górę

Obniżka stóp procentowych postawiła w trudnej sytuacji banki, które zmuszone są wprowadzać wyższe opłaty za swoje usługi. Taką decyzję w ostatnim czasie jak już pisaliśmy ogłosił mBank, tłumacząc to właśnie polityką Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych.

- Rozumiemy, jak ważna jest dla Ciebie nowoczesna bankowość, dlatego regularnie wprowadzamy nowe produkty i usprawniamy te, które już znasz. Wszechstronna aplikacja mobilna, szybkie płatności (Apple Pay, Google Pay, BLIK, karty), pomagają Ci żyć wygodniej. Już wkrótce, między innymi, zobaczysz w serwisie transakcyjnym informacje o swoich kontach w innych bankach. Chcemy nadal zapewniać Ci najlepsze rozwiązania. Jednak w 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe. To wpływa na naszą działalność, w tym rozwój oferowanych produktów i usług. Dlatego podwyższamy niektóre ceny – czytamy w komunikacie mBanku.

mBank poinformował o podniesieniu prowizji za odnowienie kredytu odnawialnego, a także niektórych opłat dotyczących kart debetowych i kredytowych. Wprowadzona zostanie również 4 proc. prowizja za wszystkie transakcje kartami (do konta i kredytowymi): w loteriach i totalizatorach, w kasynach (również internetowych), salonach gier, zakładach bukmacherskich. Wzrosnąć mają również opłaty za wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach.

Według prezesa NBP banki nie mają problemów z płynnością. - Nasze szacunki wskazują, że sektor bankowy ma odpowiednie kapitały i może stabilnie funkcjonować nawet w przypadku znacznie gorszego scenariusza, niż obecnie zakładamy i który ma miejsce. O wiele większy kryzys banki byłyby w stanie przejść. To mnie napawa nie pesymizmem, a wprost przeciwnie bardzo dużym optymizmem - stwierdził Glapiński.

Szef Banku Centralnego jak już informowaliśmy podkreślił również, że stabilność systemu finansowego w naszym kraju zostanie osiągnięta poprzez kontynuację strategii skupowania papierów skarbowych i obligacji gwarantowanych.

Afera z serialem Afera z serialem "Ranczo" w tle. Wyjątkowo niemiła niespodzianka dla aktorówCzytaj dalej

Artykuły polecane przez redakcję Biznesinfo:

  1. Potwierdzone: Rząd przygotowuje nowy program dla seniorów. Jest się z czego cieszyć, na start 40 mln zł
  2. 66-latka znalazła na ulicy 10 tys. zł. Później policjantom opadły szczęki
  3. Zapomnisz i zapłacisz nawet 8400 zł. Od nowego roku kary dla właścicieli aut wystrzelą jak nigdy wcześniej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News