nawyki
Unsplash/Bench Accounting
Autor Paulina Musianek - 30 Września 2019

5 nawyków sabotujących produktywność. Większość nawet nie wie, że popełnia te błędy

Nawyki, w szczególności te, na które nie zwracamy uwagi, mogą mieć ogromny wpływ na nasza produktywność. Przedstawiamy te, które warto odstawić na bok, aby zadbac o swoją efektywność.

Nawyki, które zabijają produktywność

Nawyki, czyli półautomatyczne czynności, grają istotną rolę w życiu każdego człowieka, kształtując je i albo usprawniając, albo pogarszając. Niezwykle ważne są w szczególności przy dbaniu o swoją efektywność. Oto te nawyki, które wręcz “zabijają” twoja prduktywność.

1. Wielozadaniowość

Ze wszystkich nawyków źle wpływających na produktywność najgorszym jest wbrew powszechnej opinii wielozadaniowość. Daje iluzję wykonywania sporej ilości pracy, ale przynosi tyle jeden efekt - mnóstwo “rozgrzebanych” i niedokończonych spraw.

Kiedy bierzesz się za wiele zadań na raz, w rzeczywistości żadnej z nich nie wykonujesz dobrze. Co więcej tracisz czas na tzw. “przełączanie biegów”, czyli zmianę procesów myślowych między zadaniami.

2. Impulsywne przeglądanie internetu i ciągłe zerkanie na telefon

Surfowanie po internecie, przeglądanie social mediów czy odpisywanie na smsy rozprasza uwagę i uniemożliwia wykonywanej głębokiej pracy, czyli takiej, która wymaga maksymalnego skupienia. Mózg potrzebuje pełnych 15 minut, zanim ponownie zaangażuje się całkowicie w wykonywanie zadania. Takie nawyki wyrywają cię z ciągu pracy.

Spiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćSpiesz się z uregulowaniem długów. Wchodzi ustawa, która może cię pogrążyćCzytaj dalej

3. Brak rutyny pracy

Jeśli masz nawyk brać się za pracę, wtedy kiedy czujesz, że jesteś w pełni na to gotowy to… szykuj się na katastrofę. Rutynowa praca jest niezbędna, aby zmusić twój umysł do produktywnego działania. Przekazanie kontroli nad naszą efektywnością naszym zmiennym emocjom i, nie ukrywajmy, lenistwu to przepis na porażkę.

4. Bycie perfekcjonistą

Innym częstym przestępcą działającym na niekorzyść produktywności jest perfekcjonizm. Może on objawiać się na wiele sposobów, ale najczęstszej cechuje się nierealistycznie wysokimi standardami pracy lub nerwowością, gdy sprawy nie idą dokładnie tak, jak chcesz.

Perfekcjonista często nie może skończyć danego zadania, dopóki nie będzie “idealnie”. Jak wiemy pogoń za idealnością to prosta droga do przepaści. Po drugie, łatwo może zostawić dane zadanie, kiedy nie wychodzi mu tak dobrze, jakby chciał.

5. Zgadzanie się na wszystko

Może się wydawać, że zgodzenie się na małą przysługę nie jest niczym złym. Jednak należy pamiętać, że takie “małe rzeczy” bardzo wytrącają cię z toku pracy oraz że twój czas jest cenny. Jeśli Ty go nie uszanujesz, nikt tego nie zrobi za ciebie.

Masz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduMasz mieszkanie w bloku? 12 milionów Polaków dostanie pieniądze od rząduCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nawet 12 mln Polaków może wkrótce dostać niższe pensje, wszystko przez reformę rządu
  2. Mija termin składania zaświadczeń. Spiesz się, bo stracisz rentę
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Nie żyje wybitna Polka. Zginęła w tragicznych okolicznościach, miała 44 lata

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News