Nauczyciele pod lupą MEN
wikimedia
Autor Komunikaty prasowe - 27 Listopada 2019

MEN przygotował bat na nauczycieli. Będzie ich rozliczał nie tylko z życia zawodowego, ale także prywatnego

Nauczyciele podlegają dwóm różnym rodzajom kar, takie jak porządkowe i dyscyplinarne. Karta Nauczyciela reguluje sposoby ich wymierzania.

Zaszły zmiany w karach dyscyplinarnych dla nauczycieli

Nauczyciele podlegają dwóm rodzajom kar, do których zaliczają się kary dyscyplinarne i porządkowe. W przypadku tych pierwszych, od 1 września tego roku zaszły istotne zmiany, a jedną z fundamentalnych jest to, że karze dyscyplinarnej może podlec każdy nauczyciel i nie ma znaczenia jego stopień awansu zawodowego. Jak podaje portal Serwisy.gazetaprawna.pl: “Karę dyscyplinarną można wymierzyć nauczycielowi za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub za niewypełnianie obowiązków:

1) rzetelnego realizowanie zadań związanych z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;

2) wspierania każdego ucznia w jego rozwoju;

3) dążenia do pełni własnego rozwoju osobowego;

3a) doskonalenia zawodowego, zgodnie z potrzebami szkoły”.

Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaJak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiłaCzytaj dalej

Do kar dyscyplinarnych zalecane są: zwolnienie z pracy, nagana z ostrzeżeniem, zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego do pracy w zawodzie nauczyciela w okresie 3 lat od ukarania, wydalenie z zawodu nauczyciela.

Kary porządkowe dla nauczycieli

Kary porządkowe są wymierzane nauczycielom w przypadku uchybień przeciwko porządkowi pracy. “W takim przypadku może otrzymać karę upomnienia lub nagany za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku pracy, przepisów bhp, przepisów przeciwpożarowych czy przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności” - informuje portal Serwisy.gazetaprawna.pl.

Kara pieniężna

Co więcej, w przypadku nieprzestrzegania przepisów przeciwpożarowych lub BHP, wyjściu z pracy bez usprawiedliwienia, spożywanie alkoholu w trakcie godzin pracy lub stawienie się do niej w stanie nietrzeźwości, nauczycielowi grozi nałożenie na niego kary pieniężnej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Minął już rok od śmierci Ireny Dziedzic. Dlaczego o jej odejściu dowiedzieliśmy się po czasie?
  2. Nie żyje słynny aktor. Zmarł przed kamerami, miał 35 lat
  3. Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące Polaków
  4. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  5. Seniorzy będą wściekli, 13. emerytura nie zostanie wypłacona tak, jak wszyscy myśleli. Wiadomo, dlaczego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News