emerytura
eastnews/fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 27.10.2019. n/z Emerytka liczy pieniadze.
Autor Redakcja BiznesInfo - 9 Czerwca 2020

Coraz więcej osób skazanych na emeryturę niższą od minimalnej. Są ofiarami jednej sprawy

Złe wiadomości dla emerytów. Ponad 333,4 tys. osób pobiera świadczenie mniejsze niż minimalna. Eksperci nie mają dobrych prognoz.

Coraz więcej osób poniżej progu najniższej emerytury

W 2019 roku najniższa emerytura minimalna 1100 zł brutto. W 2020 roku podwyższono ją o 3,56 proc. Dodatkowo rząd utrzymał w 2020 roku korzystniejszą waloryzację kwotowo-procentową, więc pobierający minimum skorzystali na tym prawie 61 zł miesięcznie brutto - przy normalnej waloryzacji dostaliby 1139 zł. Jednak nie wszyscy mogą z optymizmem spojrzeć na swoje świadczenia.

Z wzrostu emerytury minimalnej nie może skorzystać aż 333 tys. emerytów. To ci, którzy nie wypracowali odpowiedniego stażu. Przez długi czas osiągnięcie ZUS-owskiego stażu było utrudnione, bo większość umów zleceń nie była oskładkowana. Teraz wiele osób, które przez lata pracowały na umowie-zlecenie przechodzi na emeryturę.

Spadek po rodzicach z okropnym długiem. Jest prosty sposób, by tego uniknąćSpadek po rodzicach z okropnym długiem. Jest prosty sposób, by tego uniknąćCzytaj dalej

Komu przysługuje najniższa emerytura?

Należy ukończyć pełny wiek emerytalny (60 kobiety/ 65 lat mężczyźni) i mieć wymagany minimalny okres składkowy (20 lat kobiety, a pięć lat więcej mężczyźni). Okazuje się, że takich wymagań nie spełnia coraz więcej osób.

"Najnowsze dane ZUS potwierdzają zasadność tych ostrzeżeń" - podano w raporcie Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) oraz Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej (CALPE). Wynika z niego, że po marcowej waloryzacji w bieżącym roku emeryturę niższą niż minimalna pobierało ponad 333,4 tys. osób - o ponad 53,5 tys. więcej niż w marcu ubiegłego roku. FPP na początku 2019 r. prognozowała, że w tym przybędzie 43 tys. takich osób.

Jeszcze w 2011 r. emeryturę niższą od minimalnej pobierało zaledwie 23,9 tys. osób. Obecnie już 5,6 proc. emerytów w ZUS. Co więcej, osoby otrzymujące emeryturę niższą niż minimalna mają również niższą waloryzację - ze względu na to, że nie mają one również prawa do waloryzacji kwotowej. W 2020 r. emeryt pobierający emeryturę poniżej minimum otrzymał waloryzację na poziomie 3,56 proc., a emeryt otrzymujący emeryturę minimalną - aż 9,09 proc.

Rekordowa premia od BNP Paribas. Do wzięcia 400 złRekordowa premia od BNP Paribas. Do wzięcia 400 złCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Podwyżka w marzeniach

Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje, by w odniesieniu do osób, które nie wypracowały stażu z powodu pracy na podstawie nieoskładkowanej umowy zlecenia, zastosować restytucję, jak pisze serwis businessinsider.pl. Innymi słowy, pracodawcy proponują, żeby większą część umów obciążyć składkami na normalnych zasadach. Miałoby to ochronić przyszłych emerytów przed podobną sytuacją.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nastolatka wzięła udział w popularnym wyzwaniu. Trafiła do szpitala z połamanymi kośćmi
  2. Ogromna zmiana w wypłacie pieniędzy. Przy bankomacie możecie się zdziwić. Klienci są już wściekli
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
529 tys. emerytów w najcięższej sytuacji, raport obnaża prawdę. Też możesz być wśród nich529 tys. emerytów w najcięższej sytuacji, raport obnaża prawdę. Też możesz być wśród nichCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News