Umowa najmu okazjonalnego
Obraz Photo Mix z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 2 Listopada 2020

Chcesz wynająć mieszkanie? Uważaj na jeden typ umowy

Wynajmowanie mieszkań jest w Polsce coraz popularniejsze. Okazuje się, że lokale wynajmują nie tylko studenci, ale również całe rodziny. Popularnym i często wybieranym rodzajem umowy jest umowa najmu okazjonalnego. Czym jest, komu się przyda i jakie wady oraz zalety stoją za tym rozwiązaniem? Zdradzamy wszystko co trzeba wiedzieć o najmie okazjonalnym.

Najem okazjonalny staje się bardzo popularnym rodzajem wynajmowania mieszkań. Co trzeba o nim wiedzieć? Sprawdzamy jakie wady i zalety niesie ten rodzaj umowy – zarówno dla wynajmujących, jak i najemców. Okazuje się, że równic między najmem okazjonalnym, a „zwykłym” jest całkiem sporo. Lepiej być przygotowanym, by uniknąć zaskoczenia i bez przeszkód wynająć mieszkanie.

Umowa najmu okazjonalnego – dla kogo?

Wokół najmu okazjonalnego narosło przez lata wiele mitów. Lokatorzy w dużej mierze obawiają się, że ten rodzaj umowy znosi zapisy ustawy o ochronie lokatorów. Jest to częściowo prawda, ponieważ umowa najmu okazjonalnego łagodzi część zapisów ww. ustawy, jednak podkreślić należy, że najemca, który wywiązuje się ze swoich obowiązków, terminowo płaci czynsz, przestrzega warunków najmu nie ma powodu do obaw.

Umowa najmu okazjonalnego została wprowadzona w 2009 roku w ramach nowelizacji ustawy o ochronie lokatorów. Nowe rozwiązanie zawiera jeden dość kontrowersyjny punkt. Chodzi o to, że lokator musi oświadczyć, że ma stałe miejsce pobytu, do którego będzie mógł wrócić po zakończeniu umowy. Zdjęty został zapis, że to wynajmujący musi zapewnić lokatorowi lokal zastępczy po wypowiedzeniu umowy. Pamiętać jednak należy, że jeżeli lokator przestrzega wszystkich pozostałych warunków umowy, wynajmujący nie ma podstaw do rozwiązania umowa najmu okazjonalnego.

Niesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleNiesamowite odkrycie w wielkopolskim Domachowie. Zapierający dech dowód historii odnaleziony w kościeleCzytaj dalej

Mieszkanie do wynajęcia u notariusza

Umowa najmu okazjonalnego spisana zostać powinna w obecności notariusza, a właściciel mieszkania powinien zarejestrować ją w terminie 14 dni od podpisania w urzędzie skarbowym. Jeżeli nie dopełni tego obowiązku, umowa traktowana jest wówczas jako zwykły najem i obowiązuje w jej przypadku zapisy zawarte w kodeksie cywilnym. Maksymalny czas trwania umowy najmu okazjonalnego to 10 lat z możliwością przedłużenia.

Przy umowach najmu okazjonalnego, jak już wspomnieliśmy, nie ma obowiązku zapewnienia lokalu zastępczego w razie eksmisji. Ponadto pamiętać należy, że nie obowiązuje okres ochronny, który trwa od 1 listopada do końca marca. Ochroną nie są również objęci małoletni oraz kobiety w ciąży. Pamiętać jednak należy, że po upływie terminu najmu zawartego w umowie, aby skłonić lokatora do wyprowadzki, właściciel musi doręczyć pisemną prośbę o opuszczenie lokalu. Lokator ma na wyprowadzkę tydzień od otrzymania pisma. Jeżeli lokator odmówi, wówczas właściciel mieszkania może zwrócić się do sądu o eksmisję.

Prawa właścicieli są bardzo mocno chronione w umowie o najmie okazjonalnym. A co z lokatorami? Zgodnie z zapisami są oni chronieni przed dodatkowymi kosztami, gdyż opłacie podlega tylko to, co zostało wyszczególnione w umowie. Dlatego przed jej podpisaniem należy skrupulatnie zapoznać się z zawartymi w niej zapisami. Ponadto lokator otrzymuje gwarancję miejsca do zamieszkania, gdyż umowę najmu okazjonalnego znacznie trudniej rozwiązać jednostronnie przez właściciela. Ponadto wszelakie zmiany w wysokości czynszu mogą następować wyłącznie na podstawie warunków określonych w umowie.

Uwaga! Pamiętać należy, że umowa najmu okazjonalnego dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych wynajmowanych w całości. Oznacza to, że nie można takiej umowy zawrzeć na podnajmem np. pokoju, czy lokalu usługowego. Ponadto w roku 2017 ponownie doszło do nowelizacji ustawy. Wskazano, że najem okazjonalny może być zastosowany wyłącznie przez osoby prywatne. Oznacza to, że firmy czy osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogą wynajmować mieszkań.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Widok grobu Kory jest zwyczajnie przykry. Ujawniamy najnowsze zdjęcia jej miejsca pochówku
2. Jakimowicz wpadł w furię po ostatnim "Dzień dobry TVN". "Żeby księdza pobić?", kuriozalne zarzuty
3. Nauczyciele masowo lądują na L4. Od początku roku szkolnego aż 430 tys. zwolnień

Co z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCo z dalszymi obostrzeniami oraz zamykaniem handlu i usług? Gowin zdradza dalsze planyCzytaj dalej

Formalności do dopełnienia

Umowa najmu okazjonalnego zakłada, że lokator wskaże lokal, do którego przeprowadzi się po zakończeniu czasu umowy lub w razie ewentualnej eksmisji. Konieczne w tym przypadku jest dostarczenie oświadczenia właściciela mieszkania wskazanego jako zastępcze. Może to być ktoś z rodziny lub nasi przyjaciele. Co ważne, takie oświadczenie nie musi być notarialnie poświadczone, ale zawierać musi dane mieszkania oraz jego właściciela, dobrym sposobem jest zamieszczenie w oświadczeniu numeru księgi wieczystej.

Drugim elementem zawarcia umowy najmu okazjonalnego jest podpisanie stosownej umowy. Ona również na tym etapie nie wymaga poświadczenia notarialnego.

Gdy właściciel mieszkania dysponuje już podpisaną umową oraz oświadczeniem od właściciela lokalu zastępczego, musimy udać się do notariusza. Tam najemca sporządza w formie aktu notarialnego oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz oświadczenie o zobligowaniu się do opuszczenia lokalu w terminie wskazanym w żądaniu egzekucyjnym. Te dokumenty muszą mieć charakter aktu notarialnego. Polskie prawo nie reguluje na kim spoczywają kwestie związane z opłatą notariusza, jednak wszystkie czynności związane z prawną obsługą dokumentów są po stronie lokatora. To on składa u notariusza oświadczenie. Dobrym zwyczajem jest, aby to właściciel, któremu najbardziej zależy na tego typu umowie pokrywał koszta związane z notariuszem.

W kolejnym etapie obowiązków dopełnić musi właściciel. Aby umowa najmu okazjonalnego była wiążąca, musi on zgłosić ją do urzędu skarbowego. Właściciel mieszkania ma na to 14 dni. Ponadto najemca ma prawo żądać okazania potwierdzenia z US. Jeżeli którykolwiek z kroków zostanie pominięty, wówczas obowiązują standardowe przepisy ustawy o ochronie lokatorów. A umowa staje się „zwykłą umową najmu”.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

Lokatorzy, którzy uczciwie płacą czynsz i przestrzegają pozostałych zasad umowy nie mają powodów do zmartwień. Właściciel mieszkania nie może wypowiedzieć umowy bez określonego, ważnego powodu. Ponadto w przypadku wypowiedzenie obowiązują zawarte w umowie stosowne terminy okresu wypowiedzenia.

Umowa najmu okazjonalnego może zostać rozwiązana przez właściciela, w przypadku gdy zaistnieją następujące przesłanki:

1. W przypadku, gdy lokator korzysta z mieszkania w inny sposób niż określony w umowie lub gdy czyni szkody, łamie tzw. mir domowy, a także nie reaguje na pisemne upomnienia od właściciela.
2. Umowę można wypowiedzieć, jeżeli lokator zalega z czynszem lub innymi płatnościami dłużej niż 3 okresy płatności oraz mimo pisemnego oświadczenia wynajmującego o zamiarze wypowiedzenia umowy nadal nie rozlicza się z właścicielem.
3. Umowa może zostać rozwiązana, jeżeli lokator bez zgody właściciela podnajął mieszkanie lub jakąś jego część
4. Najciekawszy jest jednak ten punkt. Wskazuje on, że umowę najmu okazjonalnego można rozwiązać, jeżeli w trakcie jej trwania lokator utracił prawo do ewentualnego miejsca przeprowadzki i nie dostarczył oświadczenia ze wskazaniem nowego adresu.

Po wypowiedzeniu umowy najmu okazjonalnego na podstawie wyżej wymienionych przypadków, jako lokatorzy mamy 7 dni na wyprowadzkę. Wiążę się to z wręczeniem przez właściciela mieszkania pisemnego żądania opuszczenia lokalu.

Brak reakcji na żądanie skutkować może złożeniem przez wynajmującego wniosku do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu o dobrowolnej egzekucji, który lokator składał wraz z umową najmu okazjonalnego. Sąd rozpatruje wniosek i wszystkie dokumenty w terminie zaledwie 3 dni, następnie może uruchomić procedurę przyśpieszonej eksmisji.

Umowa najmu okazjonalnego dla uczciwego najemcy nie niesie żadnych konsekwencji, ale dla właścicieli mieszkań jest skutecznym zabezpieczeniem przed nieuczciwymi lokatorami. Cała procedura jest co prawda nieco czasochłonna i wymaga wielu formalności, jednak właściciele mieszkań, którzy chcą ochronić swoje interesy powinni cierpliwie tłumaczyć każdy punkt takiej umowy i zachęcać potencjalnych lokatorów do jej podpisania, wskazując na to, że przy regularnym płaceniu czynszu nic lokatorowi nie grozi.

Za stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachZa stare meble i używane akcesoria płacą fortunę, nawet ponad 4 tys. złotych. Ogrom Polaków wciąż ma je w domachCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Decyzja może zapaść jeszcze dziś. Jasnowidz Jackowski nie ma wątpliwości, porażająca wizja
  2. Najnowsze wyniki badań. Prosta metoda, która chroni przed koronawirusem lepiej niż maseczki?
  3. Jedną decyzją rząd uciął roczne dochody. Tysiące Polaków z pustymi rękami
  4. Naukowcy Imperial College London: Jedna choroba ogromnie zwiększa ryzyko śmierci na COVID-19
  5. Groźna bakteria w popularnym serze. Nawet co druga ciężarna po spożyciu może stracić ciążę
  6. Legenda polskich skoków narciarskich ma koronawirusa. Wojciech Fortuna przeżywa dramat, chodzi o jego żonę
  7. Niestety, rozkręca się sezon, uciążliwość dotyka setek tysięcy Polaków. Syrop z buraka na szczęście zwalcza okropność w okamgnieniu
Jeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneJeżeli masz na telefonie aplikacje z tej listy, od razu je usuń. Twoje poufne dane mogą być zagrożoneCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News