Najbiedniejszy kraj Europy w 2020 r.
Pexels/Hana Mara
Autor Maria Glinka - 2 Stycznia 2021

Najbiedniejszy kraj Europy. Na pewno nie raz piłeś wyprodukowane w nim wino

Najbiedniejszy kraj Europy nie posiada dostępu do morza, nie jest rajem turystycznym i nie należy do Unii Europejskiej. Podstawę gospodarki tego państwa stanowi rolnictwo i leśnictwo. Wyczekiwany rozpad Związku Radzieckiego wystawił na poważną próbę jego stabilność polityczną, czego skutki widać do dziś. W którym kraju Europejczykom żyje się najtrudniej?

Z tego artykułu dowiesz się

  • Jaki jest najbiedniejszy kraj Europy
  • Z czego wynika jego słaba kondycja
  • Kto znajduje się na równie wysokich miejscach w rankingu najuboższych krajów Europy

Najbiedniejszy kraj Europy. Z czego wynika jego ubóstwo?

Najbiedniejszy kraj Europy to nieprzerwanie od 10 lat Mołdawia. Komisja Europejska wyliczyła, że w 2019 r. PKB per capita tego państwa wynosiło zaledwie 2 948 euro. Dla porównania ubiegłoroczny wynik Polski to 13 934 euro.

Problemy Mołdawii rozpoczęły się po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 r. Z dnia na dzień państwo położone na terenach historycznej Besarabii stanęło w obliczu niestabilności politycznej i rozchwiania gospodarczego. Na drodze ku rozwojowi pojawiły się poważne przeszkody w handlu.

Do czynników, które sprawiły, że Mołdawia stała się najbiedniejszym krajem Europy, należy przede wszystkim brak uprzemysłowienia na dużą skalę. Dotarcie do Mołdawii to ogromne wyzwanie, ponieważ stan dróg i kolei nie pozwala na rozwijanie zbyt dużych prędkości.

Wpływ na fakt, że to właśnie państwo słynące z produkcji wyśmienitego wina mierzy się z ubóstwem, miała również błędna polityka społeczna, którą rząd Mołdawii prowadził przez lata. Z raportu UNICEF wynika, że z 15 benefitów dla obywateli tylko jeden jest przeznaczony dla osób najbiedniejszych.

Mołdawia w dalszym ciągu bardzo mało inwestuje w rozwój rolnictwa, który poza leśnictwem, stanowi fundamenty jej gospodarki. Państwo ze stolicą w Kiszyniowie jest w dalszym ciągu uzależnione od importu wielu produktów i nie może liczyć na wsparcie ze strony turystów. Post Magazine podaje, że Mołdawia uchodzi nie tylko za najbiedniejszy kraj Europy, lecz także za najmniej atrakcyjny dla obcokrajowców, prawdopodobnie ze względu na utrwalony w zabytkach i architekturze socjalizm.

Najbiedniejszy kraj w Europie nie spełnia kryteriów przyjęcia do UE

Od 2009 r. najbiedniejszy kraj w Europie jest członkiem Partnerstwa Wschodniego - programu realizowanego w ramach Unii Europejskiej. W 2014 r. Mołdawia zawarła układ stowarzyszeniowy ze Wspólnotą, ale szanse na wstąpienie do unijnych struktur niwelują powiązania z Rosją i poważne problemy z korupcją. Mołdawia, rozdarta między proeuropejską Rumunią i obszarem poradzieckim, w dalszym ciągu szuka swojego miejsca na mapie Europy.

Problemem we wstąpieniu do UE jest także Naddniestrze - separatystyczna republika na terenie Mołdawii, która uchodzi za państwo nieuznawane. UE od lat zaznacza potrzebę uregulowania granic z Naddniestrzem. Konflikt na linii Kiszyniów-Tyraspol przybrał na sile w 2006 r., gdy Mołdawia zablokowała Naddniestrzu import i eksport, doprowadzając je na skraj katastrofy humanitarnej.

Mimo że najbiedniejszy kraj Europy ma przed sobą jeszcze mnóstwo wyzwań to stopniowo wychodzi z długoletniej niedoli. Portal World Population Review wyliczył, że odsetek ludności żyjącej poniżej granicy ubóstwa zmniejszył się z 30,2 proc. do 9,6 proc. na przestrzeni lat 2006-2015. W 2015 r. obywatel Mołdawii zarabiał średnio 780 zł w skali miesiąca, co mimo różnic w standardzie życia względem obywateli Polski i tak jest wynikiem wyjątkowo niskim.

Najbiedniejsze kraje Europy - dalsze miejsca rankingu

Za drugi najbiedniejszy kraj Europy uchodzi Ukraina z PKB per capita rzędu ok. 3 tys. euro. Nasz wschodni sąsiad przez lata był jedną z najsilniejszych gospodarek ZSRR. Po ogłoszeniu niepodległości pojawiły się ogromne problemy z przekształceniem w gospodarkę rynkową, co spowodowało, że większość społeczeństwa pogrążyła się w ubóstwie. W podtrzymaniu tego stanu pomogły m.in. wojna rosyjsko-ukraińska i aneksja Krymu, słaba infrastruktura i korupcja.

Na trzecim miejscu podium w tym niechlubnym rankingu plasuje się Kosowo, najmłodsze państwo na kontynencie europejskim. W 2019 r. PKB per capita Kosowa wynosiło ok. 3,2 tys. euro. Szacuje się, że w ubóstwie żyje obecnie ok. 30 proc. ludności Kosowa. Problemem jest ogromne bezrobocie, które w 2016 r. osiągnęło poziom 34,8 proc. W wyjściu z gospodarczego impasu nie pomaga fakt, że pięć państw członkowskich UE nie uznaje niepodległości Kosowa.

Na dalszych pozycjach plasują się: Albania, Bośnia i Hercegowina, Macedonia Północna, Serbia, Białoruś, Czarnogóra. Pierwszą dziesiątkę najbardziej ubogich państw Starego Kontynentu zamyka jedyny przedstawiciel UE w tym zestawieniu - Bułgaria.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Sylwester w TVP wyłączony z obostrzeń. Rząd specjalnie zmienił prawo pod swoją telewizję
  2. Masz jeszcze tylko 3 dni, potem nawet 2 tys. zł przepadnie. Wystarczy jedna rzecz
  3. Kaczyński o szczepieniu na COVID-19. Szef KPRM mówi o determinacji prezesa

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News