
10 000 zł nagrody za ujęcie sprawcy wyjątkowo podłej dewastacji. Lepiej wstań od stołu i go poszukaj
Nagroda za pomoc w ujęciu sprawców, którzy bezczelnie podpalili pomnik przyrody. Ponad 400-letni Dąb Rzeczypospolitej spłonął 25 grudnia br. Czyżby powiedzenie, że ludzka podłość nie zna granic wybrzmiewało nawet w święta?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co dokładnie stało się z pomnikiem przyrody
- Jaką nagrodę wyznaczono za pomoc w ujęciu sprawców
- Jakie poruszenie w społeczeństwie wywołał ten czyn
Nagroda za pomoc w ujęciu sprawców
"Niestety, gdy jedni świętują, inni muszą walczyć z ludzką bezmyślnością... Dzisiaj w #NadleśnictwoBrodnica spłonął prawdopodobnie podpalony, liczący sobie ponad 400 lat pomnik przyrody - Dąb Rzeczypospolitej. Ciężko o komentarz... Strażakom dziękujemy za sprawną akcję gaśniczą" - brzmi post na Twitterze opublikowany przez Lasy Państwowe.
Do całej sprawy na facebookowym koncie odniósł się także Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. W wydanym oświadczeniu podkreślił, że jest to ogromna strata oraz bolesne doświadczenie. Sprawę podpalenia potęguje fakt, że w owych lasach nigdy nie dochodziło do podpaleń.
"To nie był przypadek, lecz celowe działanie podpalacza, dlatego prosimy wszystkich, którzy posiadają informacje pomocne w ustaleniu sprawcy tej przyrodniczej zbrodni, o kontakt z Policją" - napisał w oświadczeniu.
Jednocześnie za pomoc w ujęciu sprawców wyznaczona została nagroda w wysokości 10 tys. zł.
Nagroda jest spora, ale strata jeszcze większa
Dyrektor podziękował strażakom oraz funkcjonariuszom za podjęcie sprawnych działań oraz podkreślił, że wszyscy mają nadzieję na szybkie ujęcie sprawcy lub sprawców tego haniebnego czynu.
Internauci nie szczędzą słów krytyki w związku ze sprawą podpalenia pomnika przyrody. "To bardzo smutna wiadomość, jaki kawał historii widziało to drzewo. Symbol wiecznego trwania, niezniszczalności, nasz Dewajtis. Nie ma dla człowieka dzisiaj żadnej świętości" - napisał na Twitterze jeden z użytkowników.
"Jeszcze w tym roku stan zdrowotny dębu oceniano jako bardzo dobry i pomimo znacznego ubytku w odziomku rósłby pewnie jeszcze wiele lat" - dodały Lasy Państwowe.
Dąb Rzeczypospolitej nazywany był także Dębem Jagiełły. Za pomnik przyrody uznany został w 1995 r. i był miejscem spotkań mieszkańców regionu oraz turystów. Przy nim także organizowano zabawy ludowe, a pod dębem żołnierską przysięgę składali partyzanci. Dąb Rzeczypospolitej przetrwał najgorsze lata w historii Polski, jednakże przedstawiciele obecnego społeczeństwa doprowadzili do jego upadku.
Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:
