jednoosobowa działalność
pixabay.com
Autor Agata Andrzejczak - 21 Listopada 2020

Na czym polega jednoosobowa działalność gospodarcza – definicja, opłaty, formalności

Jednoosobowa działalność gospodarcza z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród młodych pracowników. Samozatrudnienie umożliwia dużą swobodę na rynku pracy, ale jednocześnie obciąża sporą odpowiedzialnością. Przedsiębiorca musi pamiętać o samodzielnym odprowadzaniu podatków od dochodów, a także o księgowaniu czy wystawianiu faktur. To głównie dlatego aż 25% jednoosobowych działalności gospodarczych zawiesza lub zamyka firmę już po pierwszym roku jej funkcjonowania.

Głównym powodem, dla którego pracownicy decydują się na samozatrudnienie, jest bezpłatna rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej, którą można założyć przez Internet bez wychodzenia z domu. To także najtańsza forma prowadzenia działalności gospodarczej – nie ma określonego progu budżetowego, aby móc zarejestrować jednoosobową firmę.

Czym jest jednoosobowa działalność gospodarcza – definicja

Według definicji jednoosobowa działalność gospodarcza lub inaczej działalność indywidualna to działalność zarobkowa wykonywana we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły. Osoba przebywająca na samozatrudnieniu posiada zdolność prawną, zdolność do czynności prawnych oraz zdolność sądową i procesową. Innymi słowy, mamy do czynienia z jednoosobową działalnością gospodarczą, gdy właściciel ponosi bezpośrednie ryzyko związane z prowadzeniem działalności, nie jest zarządzana przez podmiot zewnętrzny, istnieje stały schemat powtarzania konkretnych działań oraz jest nastawiona na zysk.

Formalności związane z zakładaniem jednoosobowej działalności gospodarczej

Aby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą wystarczy wejść na stronę internetową Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub e-PUAP i wypełnić formularz CEIDG-1, czyli wniosek o wpis. Formalności możesz załatwić również drogą pocztową albo stawić się osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Wniosek o rejestrację jednoosobowej działalności gospodarczej powinien zawierać informacje takie, jak:

 • numer PESEL właściciela,
 • numer NIP właściciela,
 • miejsce zamieszkania właściciela oraz inne adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą,
 • przedmiot działalności gospodarczej zgodny z Polską Klasyfikacją Działalności (kod PDK),
 • nazwa zakładanej działalności gospodarczej (musi zawierać imię i nazwisko właściciela),
 • forma opodatkowania zakładanej działalności gospodarczej (PIT progresywny, PIT liniowy, karta podatkowa lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych),
 • data rozpoczęcia działalności.

Rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest całkowicie bezpłatna, bez względu na sposób złożenia wniosku.

Kiedy nie trzeba rejestrować jednoosobowej działalności gospodarczej

Istnieją dwa przypadki, kiedy przedsiębiorstwa nie mają obowiązku rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • właściciel firmy nie prowadził działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy,
 • właściciel firmy jest osobą fizyczną, a przychody z prowadzonej działalności gospodarczej nie przekraczają w żadnym miesiącu połowy kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 1300 zł (stan na 2020 r.).

W takich sytuacjach oprócz braku obowiązku składania wniosku CEIDG-1 nie trzeba także płacić składek w ZUS, zaliczek podatkowych, a także jest się zwolnionym z prowadzenia rozbudowanej księgowości.

Opłaty związane z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej

Choć sama rejestracja jednoosobowej działalności gospodarczej jest bezpłatna, należy pamiętać, że prowadzenie firmy generuje inne koszty. Wydatki związane z działalnością przedsiębiorstwa dzielą się na opłaty administracyjno-skarbowe oraz na bieżące koszty prowadzenia firmy.

W ramach opłat administracyjno-skarbowych jednoosobowej działalności gospodarczej należy opłacać obowiązujące podatki zgodnie z wybraną formą opodatkowania, ubezpieczenie zdrowotne oraz składki na ubezpieczenia społeczne (ZUS).

Jako bieżące koszty prowadzenia działalności, możemy potraktować opłaty związane z zatrudnieniem pomocy księgowej, co jest niezbędne w przypadku braku wiedzy o funkcjonowaniu polskiego prawa podatkowego.

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Pracodawcy coraz częściej wymagają od swoich pracowników przejścia na jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ pozwala to na redukcję nawet 24% kosztów związanych z zatrudnieniem. Choć samozatrudnienie posiada niewątpliwie szereg korzyści dla przedsiębiorcy to nie jest to pozbawione wielu niedogodności.

Do zalet jednoosobowej działalności gospodarczej można zaliczyć:

 • bezpłatną rejestrację firmy,
 • brak wymogu posiadania kapitału,
 • elastyczność związaną z prowadzeniem działalności,
 • możliwość optymalizacji podatkowej,
 • ograniczone obowiązki sprawozdawcze.

Wady jednoosobowej działalności gospodarczej:

 • samodzielne odprowadzanie podatków oraz opłata składek ZUS,
 • odpowiedzialność prawna związana z prowadzeniem działalności,
 • konieczność orientowania się w przepisach związanych z opodatkowaniem.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News