Mycie rąk to nie wszystko. Istotne jest również jak je suszymy
pixabay/_Alicja_
Autor Radosław Święcki - 11 Marca 2020

Dłonie po myciu koniecznie wysusz. Nie daj się nabrać w toaletach publicznych

Mycie rąk to nie wszystko, należy również pamiętać o ich wysuszeniu. Eksperci przestrzegają przed suszarkami obecnymi toaletach publicznych.

Mycie rąk niezbędne podczas epidemii

O tym, że mycie rąk w sytuacji zagrożenia koronawirusem jest kluczowe wiemy wszyscy. Mało się jednak mówi o innej ważnej kwestii, jaką jest prawidłowe suszenie rąk, szczególnie poza domem. Okazuje się, że nieumiejętne wysuszenie rąk może nanieść na dłonie jeszcze więcej bakterii.

O tym, że ręce należy suszyć przekonuje w rozmowie z Wirtualną Polską Jan Paczesny, dr nauk chemicznych.

- Wilgoć na skórze jest głównym czynnikiem wpływającym na ilość bakterii przenoszonych przez dotyk - mówi dr Paczesny.

Chiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakująceChiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakująceCzytaj dalej

Co po myciu rąk?

Specjalista przywołuje badanie przeprowadzone w ubiegłym roku, które polegało na porównaniu ilości bakterii pozostałych na skórze po osuszeniu rąk ręcznikiem papierowym, suszarką do rąk i suszarką strumieniową. Wszystkie te metody dawały średni spadek ilości bakterii na dłoniach w zakresie od 87 do 95 proc.

Portal zwraca jednak uwagę, że istnieje szereg innych badań, według których suszarki do rąk (głównie te w toaletach publicznych) okazują się być najgorszym rozwiązaniem. Dr Paczesny przestrzega przede wszystkim suszarkami strumieniowymi.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Już za dwa miesiące całkowicie zniknie z rynku. Radykalna zmiana dotknie 9 mln Polaków
2. Koniec 500 plus? W mediach pojawiły się plotki, minister oficjalnie odpowiada

- One powodują powstawanie aerozolu, czyli drobnych kropli zawieszonych w powietrzu, które transportują bakterie i wirusy. Znakomita większość prac naukowych pokazuje, że suszarki rozchlapują znacznie więcej drobnoustrojów - i to na większej powierzchni - w porównaniu do osuszania rąk ręcznikiem papierowym - tłumaczy ekspert.

Na tym jednak nie koniec, bo istnieją dowody, że suszarki są również źródłem drobnoustrojów, usuwając z siebie bakterie podczas każdego uruchomienia. Suszarki strumieniowe "strącają" wodę z rąk, a nie ją odparowują.

Najlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachNajlepszy samochód roku. Laureaci wyłonieni w 5 kategoriachCzytaj dalej

- I nawet jeżeli byłaby najnowsza i najczystsza, to i tak będzie generować "skażenie" na dość dużej powierzchni - tłumaczy dr Paczesny.

Zdaniem specjalisty najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z ręczników papierowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Śmiertelny wypadek na torach pod Żyrardowem. Nie żyje mężczyzna, ogromne opóźnienia pociągów
  2. Nietypowy objaw czerniaka. Trzeba dokładnie przyjrzeć się dłoniom
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. CNN: całe Włochy objęte kwarantanną. Spełnia się najgorszy scenariusz
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News