Rosyjskie MSZ straciło prawie pół miliona dolarów
pxhere.com
Autor Radosław Święcki - 25 Grudnia 2020

Rosyjskie MSZ zgubiło prawie pół miliona dolarów. Zanim dowiesz się, w czym je trzymali, lepiej usiądź

Rosyjskie MSZ potwierdziło, że kilka miesięcy temu z gabinetu księgowej pracującej w resorcie zginęło prawie pół miliona dolarów. Pochodziły one z Iranu za prowadzenie tzw. czynności konsularnych. Jednym z ciekawszych wątków całej historii jest miejsce w którym gotówka była przechowywana.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Z rosyjskiego MSZ zniknęło prawie pół miliona dolarów,
  • Dlaczego Iran wypłacił środki w gotówce,
  • Gdzie były przechowywane pieniądze.

Rosyjskie MSZ straciło prawie pół mln dolarów

Rosyjskie MSZ dopiero teraz potwierdziło doniesienia mediów z których wynikało, że latem tego roku w budynku resortu doszło do kradzieży pieniędzy. Konkretnie pieniądze zniknęły z gabinetu księgowej pracującej w ministerstwie spraw zagranicznych Rosji.

Jak podaje Onet.pl nieznany sprawca ukradł studolarowe banknoty i na ich miejsce podłożył banknoty jednodolarowe (dla niepoznaki złodziej zostawił część banknotów studolarowych). W sumie z rosyjskiego MSZ zniknęło 400 tys. dolarów.

Skradzione środki pochodziły z Iranu i były one opłatą za prowadzenie przez Rosjan czynności konsularnych dla tego kraju. Jak zauważa portal, praktyką dyplomatyczną jest, że jeśli w kraju w którym dane państwo nie ma swojej ambasady, to prosi o wsparcie konsularne inny kraje. Onet przypomina, że Polska przez lata prowadziła takie działania np. dla Amerykanów w Iranie.

O ile zatem płacenie za takie usługi nie dziwi, to zaskakiwać może fakt, że płacono za nie gotówką. Jeszcze większym zaskoczeniem może być również miejsce, w którym była ona przechowywana. Było to pudło po... wódce. To właśnie w nim leżały studolarowe banknoty, które złodziej podmieniał na jednodolarówki, ale by nie odkryć oszustwa zostawiał na wierzchu studolarówki.

Jest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionychJest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionychCzytaj dalej

MSZ Rosji dostawało pieniądze od Iranu

Dlaczego Iran płacił za prowadzenie czynności konsularnych gotówką? Jak zauważa Onet, wyjaśnieniem może tu być sytuacja w kraju, który objęty jest wieloma sankcjami gospodarczymi, w związku z czym tamtejsze banki mają dość ograniczone możliwości i taka forma płatności mogła być dla Irańczyków najbardziej optymalna.

Wciąż nie wiadomo, kim był złodziej pieniędzy. Nie wiadomo też, co się z nimi stało i kiedy konkretnie zniknęły. Wiadomo jedynie, że zniknęły z gabinetu księgowej rosyjskiego MSZ i jak na razie kobieta jest jedyną podejrzaną w tej sprawie. Księgowa została aresztowana kilka miesięcy temu, podobnie jak jej życiowy partner.

Sama księgowa twierdzi, że nie wie co stało się z pieniędzmi spoczywającymi w pudełku po wódce. Przyznaje jedynie, że zbyt długo zwlekała z ich przeliczeniem i przekazaniem do kasy MSZ. Rosyjskie media informują, że gdy kobieta odkryła podmianę banknotów, próbowała zebrać brakującą sumę wśród krewnych. Co więcej, gdy się to nie udało, próbowała odebrać sobie życie.

Łatwiej o wizę do Rosji

Tymczasem jak niedawno informowaliśmy, od Nowego Roku Rosja wprowadza ułatwienia dla Polaków, w zakresie uzyskania wiz. Będzie można ubiegać się o nie drogą online. Podobne ułatwienia czekają obywateli 51 innych krajów (są to m.in. kraje Unii Europejskiej, a także Japonia, Chiny, czy Indie). Ułatwienia w uzyskaniu wiz mają na celu przyciągnięcie większej liczby turystów i tym samym zyskanie dodatkowych środków z turystyki.

Aby starać się o elektroniczną wizę wjazdową do Rosji należy spełnić następujące wymagania:

- paszport ważny co najmniej 180 dni licząc od dnia zakończenia ważności wizy do Rosji,
- wniosek paszportowy wypełniony on-line po rosyjsku lub angielsku i wydrukowany ze strony htttp://visa.kdmid.ru. Jak wskazuje Onet, formularze nadesłane faksem lub pocztą nie będą rozpatrywane,
- zdjęcie,
- potwierdzenie przyjęcia turysty zagranicznego przez rosyjską firmę turystyczną,
- ubezpieczenie zdrowotne z pokryciem kosztów do 30 tys. euro ważne na terenie i w czasie pobytu w FR,

Całkowity koszy wizy do Rosji wynosi od 300 do 450 zł.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

  1. Ambasador USA w Polsce złożyła rezygnację. Tłumaczy się z decyzji
  2. Jest pomysł na nowy obowiązek. Ekspert proponuje umowę o pracę tylko dla zaszczepionych
  3. Czternasta emerytura nie dla każdego. Złe wieści dla emerytów, rząd wprowadza limit
  4. KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News