Mateusz Morawiecki w CNN
CNN / kadr
Autor Paulina Musianek - 2 Sierpnia 2019

Morawiecki w wywiadzie dla CNN: Musimy powstrzymać drenaż mózgów

Mateusz Morawiecki w rozmowie ze stacją CNN mówił o obniżeniu podatku PIT, sytuacji młodych pracowników, drenażu mózgów oraz o relacjach z Donaldem Trumpem.

Jedną z kwestii, jaką poruszył Richard Quest podczas wywiadu z Morawieckim w CNN, była likwidacja podatku PIT dla osób poniżej 26 roku życia, którą określił jako “ekscentryczną”. Na pytanie, dlaczego Polska postanowiła wprowadzić tę ulgę podatkową Morawiecki odpowiedział, że jest to sposób, aby zatrzymać Polaków w kraju i powstrzymać "drenaż mózgów", czyli wyjeżdzanie młodych, wykształconych ludzi do bogatszych państw.

Chcemy, aby młodzi ludzie pozostali w Polsce. Chcemy, żeby szybko znaleźli pracę, żeby zebrali doświadczenie zawodowe i nie emigrowali. Nie chcemy być państwem starzejącym się czy umierającym, chcemy być państwem z przyszłością. I dlatego wprowadziliśmy takie rozwiązanie. To oczywiście stanowi koszt dla naszego budżetu. Jednakże nasz budżet jest bardzo bliski równowagi. Tak więc uda nam się sprostać tym kosztom, ale dla mnie jest to przede wszystkim wielka inwestycja w przyszłość naszego kraju - mówił premier.

Quest przypomniał, że po dołączeniu Polski do Unii Europejskiej z kraju wyjechało między 1,5 a 2 mln obywateli, co jest równoważnej obecnej liczbie mieszkańców Warszawy, na co premier jeszcze dobitniej przyznał, że należy powstrzymać to zjawisko.

To się musi skończyć, młodzi ludzie muszą zostać w Polsce - dodał Morawiecki. Przyznał też dziennikarzowi rację, że samo obniżenie podatków może nie wystarczyć i że należy stworzyć nowe miejsca pracy i przyjąć inwestorów z całego świata.

Cytowana przez Inquisitr Barbara Jancewicz, która kieruje jednostką ds. Ekonomiki migracji w Centrum Badań Migracji w Warszawie również uważa, że exodus miał negatywny wpływ na gospodarkę. W ciągu ostatnich trzech lub czterech lat zaczęliśmy dostrzegać niedobory pracowników i zdaliśmy sobie sprawę, że potrzebujemy tych osób z powrotem.

Tasiemiec czyha w popularnych owocach. GIS ostrzegaTasiemiec czyha w popularnych owocach. GIS ostrzegaCzytaj dalej

Darmowa edukacja to marnotrawstwo, na którym skorzystały bogatsze kraje Europy

Na pytanie, w jaki sposób rząd chce zapobiec obniżaniu płac o 18% przez pracodawców, Morawiecki tłumaczył, że środkiem zaradczym jest zwiększenie płacy minimalnej. Minimalna płaca zaledwie 15 lat temu wynosiła tylko 200 dolarów i to był jeden z powodów, dla których przedstawiciele młodszych pokoleń tak łatwo zdobyli darmową edukację w Polsce, a potem wyjeżdżali za granicę. Przyznał, że to było marnotrawstwo, na którym korzystała Wielka Brytania, Francja czy Niemcy.

Eksperci ds. imigracji nie uważają, żeby ten pomysł miał być skuteczny

W artykule CNN dotyczącym wywiadu Morawieckiego z Questem, dziennikarka Ivana Kottasová zwraca uwagę, że eksperci ds. imigracji również nie są przekonani, że ta strategia zadziała.

Nie chodzi tylko o pieniądze - cytuje Heather Rolfe, szefową zespołu ds. zatrudnienia i polityki społecznej w National Institute of Economic and Social Research. Ekspertka przyznała, że granica wieku prawdopodobnie zdyskwalifikuje tych, którzy są już za granicą i myślą o powrocie do Polski.

Czas, gdy ludzie zaczynają myśleć o tym, czy chcą zostać, czy wrócić do swojego kraju, jest nieco później, wtedy, kiedy decydują się na posiadanie dzieci, czyli ok. 30 roku życia. Uważa jednak, że pomysł ten może pomóc przekonać tych, którzy dopiero myślą o wyjeździe “za chlebem” - uważa Rolfe.

Kottasová pisze, że powodem, dla którego Polacy zaczną wracać do kraju nie jest nowy projekt rządu, a zamieszkanie wokół Brexitu i przyszłej polityki migracyjnej kraju. Polityka brytyjskiego rządu w sprawie Brexitu i postrzegana wrogość Wielkiej Brytanii wobec migrantów mogą okazać się bardziej skuteczna w zmuszaniu polskich migrantów do powrotu do domu niż jakiekolwiek ulgi podatkowe - pisze.

Premier Morawiecki nie omieszkał wspomnieć o relacjach Polska - Stany Zjednoczone. Szef polskiego rządu uważa, że działania Donalda Trumpa, takie jak np. jego planowany przyjazd do Warszawy na rocznicę wybuchu II wojny światowej jest dowodem na wysoki poziom przyjaźni między Polską a Ameryką.

W kościele na Warmii odkryto skarb, archeolodzy są zachwyceniW kościele na Warmii odkryto skarb, archeolodzy są zachwyceniCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  4. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News