Monety mogą przekroczyć wartość rynkową nawet kilkaset razy.
Pixabay/adam_gorka
Autor Wiktoria Pękalak - 18 Września 2020

Za 5-złotówkę zapłacą nawet 1000 zł. Lepiej przejrzyj szuflady, też możesz ją mieć

Monety, które nie wyglądają na idealne, są źle wytłoczone albo mają błąd w napisie mogą być często wiele warte. W końcu takie egzemplarze są całkowicie unikatowe i niemożliwe jest, by trafić na drugą taką samą. Ile można zyskać na uszkodzonej monecie?

Monety mogą być nawet kilkaset razy bardziej wartościowe

Monety, które wybito z błędami mogą na aukcjach kosztować o wiele więcej niż wynosi ich wartość.

- Destrukty monet? Oczywiście, że skupujemy - usłyszeli redaktorzy Wirtualnej Polski w rozmowie ze sklepem numizmatyczny.com.

O tym ile warte są uszkodzone monety można przekonać się osobiście, wystarczy wpisać w aukcyjną wyszukiwarkę frazę “destrukt”, naszym oczom ukażą się nietypowe okazy warte znacznie więcej, niż moglibyśmy nimi zapłacić w sklepie.

Raczej nie ma po co podchodzić do bankomatów. Kilka największych banków w weekend odetnie klientówRaczej nie ma po co podchodzić do bankomatów. Kilka największych banków w weekend odetnie klientówCzytaj dalej

Dane Mennicy Polskiej podają, że do tej pory najdroższą sprzedaną do tej pory monetą współczesną była 5-złotówka z rozlanym żółtym środkiem. Sprzedano ją za 1603 zł. Nam udało się znaleźć aukcję, w której destrukt wyceniono na 2000 zł. Moneta wyróżnia się podobną usterką co rekordzistka Mennicy Polskiej.

Moneta warta 1000 zł

Moneta warta 2000 zł

Eksperci są zgodni. Im monety mają bardziej nietypowe uszkodzenie tym ich wartość jest wyższa. Oczywiście, im starsza moneta tym wyższa jest jej wartość. Mennica Polska podaje, że moneta z 1977 roku o nominale 1 zł, wybita na krążku przeznaczonym do bicia 10-złotówek osiągnęła na aukcji cenę 3410 zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Cztery razy wyższe mandaty, postój jako kara. Zmiany w kodeksie drogowym są tylko kwestią czasu?
2. Naukowcy z Czech stwierdzili nowy objaw koronawirusa. Bardzo łatwo pomylić go z innymi chorobami
3. Oszczędności Polaków topnieją w oczach. Straty wynoszą nawet miliardy złotych, nie ma na to rady?

Wartość monet na polskim rynku numizmatycznym i tak nie jest najwyższa. Światowym rekordzistą jest w tej materii srebrny dolar, sprzedany za 3,8 mln dolarów w 2013 roku. Na tak wysoką cenę miał fakt, że monetę wybito ok. 1834 roku, jednak widnieje na niej rok 1804, ponieważ doszło do pomyłki i przy jej biciu użyto nieaktualnego stempla, podaje WP. Takich monet do obiegu trafiło tylko 9. Miały być one prezentem dla zagranicznych gości od urzędującego wówczas prezydenta Stanów Zjednoczonych Andrew Jacksona.

Emerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotychEmerytura honorowa coraz częściej przyznawana. Spełniając tylko jeden warunek, otrzymują dodatkowe kilka tysięcy złotychCzytaj dalej

Często trafiają się także monety z literówkami. W Polsce zdarzyło się to przy produkcji monet z okazji 200. rocznicy urodzin Mickiewicza. Na monecie widniał napis “200 lecie” - bez łącznika. Pod koniec lat 90-tych te monety stały się absolutnym hitem na aukcjach do momentu, w którym nie zaczęto fałszować tych monet, które zostały już wybite bez błędu.

O tym ile moneta finalnie będzie warta decyduje także to ile sztuk zostało wyprodukowanych z uszkodzeniem. Kilkanaście lat temu w Chile wybito monety z napisem “Chiie”. Nie osiągnęły one jednak wysokich cen na aukcjach, ponieważ na rynek trafiło ich bardzo wiele.

Jedna ustawa, a tak wiele problemów. Potężny rozłam w rządzie, szykuje się kolejna dymisjaJedna ustawa, a tak wiele problemów. Potężny rozłam w rządzie, szykuje się kolejna dymisjaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Klienci 10 banków w Polsce bez dostępu do pieniędzy. Złe wieści dla klientów PKO BP, mBank, Alior Banku, Pekao, ING
  2. "Pozwę ZTM i miasto za zakażenie". Pasażerka wywołała burzę w sieci
  3. Matka nie otrzymała świadczenia na dziecko? Może dostać je ojciec, ale pod jednym warunkiem
  4. Podobnej sytuacji nie było od 15 lat. Rzecznik rządu kreśli czarny scenariusz, PiS powinno się obawiać?
  5. Klient Biedronki opublikował demaskujący film. Oburzająca sprawa poruszyła internautów
  6. Viki Gabor zaatakowana przed sklepem. Matka wokalistki przerwała milczenie, jest oświadczenie
Specjalne kontrole ruszyły. Sprawdzane będą szczególnie dwa miejsca, błąd będzie cię kosztować 5000 złSpecjalne kontrole ruszyły. Sprawdzane będą szczególnie dwa miejsca, błąd będzie cię kosztować 5000 złCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News