Moneta warta więcej niż nominał
Obraz Gosia K. z Pixabay
Autor Kasper Starużyk - 5 Listopada 2020

Nasze 5 groszy może być warte nawet 100 złotych. Kto wie, czy nie masz podobnej monety w portfelu

5 groszy warte stówę? Tak, to możliwe. Najciekawsze jest jednak to, że taką monetę może posiadać w swoim portfelu każdy z nas.

Jak z 5 groszy zrobić 100 złotych? To proste, wystarczy zajrzeć do portfela. Okazuje się, że bardzo popularna i bita w milionach sztuk moneta o nominale 5 gr może być warta nawet 100 zł. Jak to możliwe?

Naukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliskiNaukowcy ustalili termin szczytu zakażeń COVID-19 w Polsce. Jest już bardzo bliskiCzytaj dalej

Moneta warta 2000 razy więcej niż jej nominał

Okazuje się, że 5 groszy, które jest warte 100 złotych może mieć w swoim portfelu, kieszeni czy w skarbonce każdy z nas. Jak to jest w ogóle możliwe i dlaczego miedziany pieniądz osiąga tak dużą wartość, mimo niskiego nominału?

Moneta pięciogroszowa nie jest przecież niczym wyjątkowym. A jednak okazuje się, że część z wyprodukowanych krążków może na rynku kolekcjonerskim osiągać niebagatelne wartości. Wszystko z jednego powodu.

Nadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeńNadchodzi europejska płaca minimalna. Czeka nas wzrost wynagrodzeńCzytaj dalej

Skaza, która podbija wartość

O "zwykłej-niezwykłej" monecie poinformował na swoim specjalistycznym kanale Zakapior PRL. Autor YouTube'owego kanału przybliża swoim widzom tematy związane z numizmatyką oraz prezentuje ciekawostki dotyczące monet i banknotów, które znajdują się w obiegu.

Tym razem na kanale Zakapior PRL pojawił się film o specyficznej monecie pięciogroszowej. Mimo, że to tylko miedziany krążek o niezwykle niskim nominale, na rynkach kolekcjonerskich potrafi być warty nawet 100 złotych.

Okazuje się, że wszystkiemu jest winien błąd menniczy. Skaza, która pojawiła się na monecie zwiększa jej wartość, a kolekcjonerzy monet oferują bardzo wysokie ceny za jej zdobycie.

DZISIAJ GRZEJE:

1. ZUS z dumą wprowadzał nowe rozwiązanie. Jednak efekt decyzji był nie do przewidzenia
2. Jedynie do dziś możesz złożyć wniosek. Pieniądze trafią do tysięcy Polek i Polaków, trzeba się spieszyć
3. Do szpitali się nie dostaniemy, wchodzi więc nowa strategia walki z COVID 19. Rząd nie ma wyboru

Zwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radościZwrot akcji w sprawie waloryzacji 2021. Seniorzy mają powody do radościCzytaj dalej

Sprawdź awers i rewers

Skaza polega na nierównym wybiciu awersu i rewersu monety. Na "normalnej", prawidłowo wybitej monecie przód i tył są skierowane w tę samą stronę, to znaczy napis "5 groszy" czytamy od lewej do prawej, a kompozycja liści dębu znajduje się poniżej informacji o wartości nominału. Po przekręceniu monety "orzełek" ma koronę skierowaną do góry, a pod nim znajduje się rok wybicia monety.

Kursy walut: Wyborczy rollercoaster, złoty łapie oddechKursy walut: Wyborczy rollercoaster, złoty łapie oddechCzytaj dalej

Co takiego niezwykłego skrywa więc warta nawet 100 złotych moneta pięciogroszowa? Okazuje się, że doszło do przesunięcia awersu i rewersu. Trzymając monetę w sposób taki, że liście dębu znajdują się pod nominałem i są skierowane w górę, po jej przekręceniu wokół osi, możemy się zaskoczyć.

Okazuje się, że w wyniku błędu menniczego, "orzełek" odcisnął się "do góry nogami" i jest skierowany koroną w dół, a góra monety to lustrzanie odbity rok bicia. W numizmatyce takie zjawisko nosi nazwę odwrotki.

Autor kanału Zakapior PRL wskazuje, że ceny takiej monety w popularnym serwisie aukcyjnym wahają się od 50 zł do nawet 200 zł. Wszystko zależy od stanu zachowania monety, daty bicia, nakładu.

5 gr

Zdjęcie pochodzi z kanału Zakapior PRL na YouTube i tyczy się opisywanego artykułu.

Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakaneWystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakaneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tłumy nagle rzuciły się na cukiernię, ogromna kolejka jakiej jeszcze nie było. Wspaniały gest Warszawiaków
  2. Ministerstwo Edukacji przekazało nowe wytyczne. Jak będzie wyglądać szkoła w najbliższym czasie?
  3. Już teraz łatwiej uchronisz się przed mandatem. Wystarczy tylko jeden ruch w telefonie
  4. Śmiać się czy płakać? Wiadomo, jaką "rekompensatę" dostaną sprzedawcy zniczy i kwiatów
  5. Polacy ocenili rolę Kościoła w życiu publicznym. Zaskoczenie?
  6. Piotr Żyła wyjawił swój idealny przepis na kolację. Widać inspirację Adamem Małyszem, ale nie brakuje też parówki
  7. Przepis na tanie, łatwe i szybkie placki ziemniaczane z kapustą kiszoną. Idealne na śniadanie, obiad i kolację
Kaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientówKaufland odpowiada na rządowe ograniczenia. Bardzo ważna informacja dla klientówCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News