MON finansuje podejrzane organizacje
Wikimedia/MON
Autor Radosław Święcki - 25 Października 2020

Onet: Resort obrony przekazuje setki tysięcy złotych na środowisko związane z ideologią faszystowską. MON i podejrzane projekty

Ministerstwo Obrony Narodowej dotują środowisko powiązane z ideologią faszystowską - informują dziennikarze portalu Onet.pl. Tylko w ciągu dwóch lat MON przeznaczył ponad 300 tys. zł na fundację i stowarzyszenie na którego czele stoi Karol Wołek, który na co dzień związany jest z organizacjami nawiązującymi do ideologii faszyzmu i narodowego socjalizmu. Same rozliczenia organizacji z projektów na które pozyskały pieniądze mogą budzić wątpliwości.

Onet: MON wspiera organizacje faszystowskie

O wsparciu finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej dla środowisk powiązanych z ideologią faszystowską piszą dziennikarze Onetu Edyta Żemła i Marcin Wyrwał. MON każdego roku przeznacza ze swojego budżetu środki celowe na zadania publiczne z zakresu obronności. W latach 2016-2018 przeznaczył ponad 300 tys. zł na Fundację im. Kazimierza Wielkiego z Lublina, a także Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego z Lublina.

Zarówno stowarzyszenie jak i fundację założył i zarządza nimi Karol Wołek, postać dobrze znana w środowisku polskich nacjonalistów. Wołek, w przeszłości związany z Ligą Polskich Rodzin i Młodzieżą Wszechpolską, od 2015 roku stoi na czele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych (zastąpił zmarłego Zbigniewa Kuciewicza).

Związek, jak informują dziennikarze Onetu w czasach prezesury Wołka związał się z dwiema organizacjami o profilu faszystowskim i rasistowskim - Front Rex i Szturm. Ta pierwsza na swoich stronach internetowych nawołuje do walki z „syjonistyczną bandą rządzącą Polską”. Można na nich znaleźć również materiały otwarcie propagujące faszyzm.

Z kolei z czasopismem “Szturm” powiązany jest Bartosz Tomczak, zastępca Wołka w Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jak mówi w rozmowie z Onetem prof. Rafał Pankowski, jeden z założycieli stowarzyszenia “Nigdy Więcej” (przeciwdziałające rasizmowi i faszyzmowi), osoby grupujące się wokół czasopisma “należą do najbardziej skrajnych grup w spektrum prawicowego ekstremizmu w Polsce”.- Tu są ewidentne elementy narodowego socjalizmu. Nie wgłębiając się w niuanse, ich ideologia jest po prostu ideologią faszystowską - tłumaczy prof. Pankowski.

WHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionkiWHO z ważnym oświadczeniem. Dotyczy szczepionkiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności
2. "Zaraz przeczytam, że jestem podły i zazdrosny". Jarosław Jakimowicz zupełnie niespodziewanie zaatakował kolegę
3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty

Wołek na co dzień kieruje Związkiem Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ale dofinansowanie od MON pobiera przez wspomnianą Fundację im. Kazimierza Wielkiego. - Nasze zastrzeżenia budzi ta podwójność: on występuje pod szyldem NSZ, która jest organizacją społeczną, natomiast jeżeli bierze pieniądze na fundację, której jest jedynym fundatorem, to nad tymi pieniędzmi nie ma już nikt żadnej kontroli – mówi w rozmowie z Onetem osoba dobrze znająca Wołka.

Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczymKiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczymCzytaj dalej

Wątpliwości w kwestii rozliczeń

Wątpliwości budzi również rozliczenie z projektów na które Wołek pozyskiwał od resortu obrony środki. Na początku marca 2018 roku fundacja otrzymała od MON blisko 30 tys. zł fundacji na jednodniowe wydarzenie pod nazwą „Przejście z przewodnikiem Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie”. W sprawozdaniu finansowym fundacja podkreśla, że przeprowadzono 70 grup młodzieży, a każde przejście trwało trzy godziny. Tymczasem w tabeli z rozliczeniami pod nazwą „Wynagrodzenie przewodnika po Szlaku Pamięci ŻW – przeprowadzenie 1 grupy” widnieje kwota 10,5 tys. zł. Żeby jednak przeprowadzić tak wiele grup w ciągu jednego dnia, fundacja musiałaby wynająć pracujących bez przerwy 18 przewodników, co musiałoby wygenerować znacznie większe koszty.

Ponad dwa razy więcej, bo 65 tys. zł otrzymało od MON Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, które w maju 2018 roku zorganizowało wycieczkę do Czech w ramach „Uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie”. Dziennikarze portalu podkreślają, że w tym wypadku trudno jest przesądzić na co konkretnie przeznaczono uzyskane środki, gdyż MON udostępnił jedynie nieparzyste strony sprawozdania finansowego. Wynika z nich, że trzydniowe wyżywienie 100 osób kosztowało 22 tys. zł, a za flagi z polską symboliką narodową zapłacono 2,5 tys. zł. Portal informuje również o kwocie 137,5 tys. zł, jaką resort obrony przeznaczył na dwie edycje projektu „Pomóżmy bohaterom – świąteczna akcja na rzecz kombatantów”. Ze sprawozdania finansowego trudno się jednak dowiedzieć, jak dokładnie te pieniądze rozdysponowano.

Karol Wołek nie odniósł się do wątpliwości dziennikarzy, nie odpowiadając zarówno na SMS-y, e-maile, a także nie odbierając telefonów. Z kolei resort obrony odnosząc się do wątpliwości dotyczących wynagrodzenia przewodnika, podkreśla jedynie, że „zgodnie z obowiązującymi przepisami Zleceniobiorcy nie mają obowiązku dołączania do sprawozdań dokumentacji księgowej”.

Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecieNie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jurek Owsiak zakażony koronawirusem. "Apeluję: dbajcie o siebie"
  2. Pierwsze objawy niedoboru jodu w organizmie. Nigdy nie należy ich ignorować
  3. Szykują się wielkie zmiany w godzinach dla seniorów. Apelowano o nie od początku
  4. Biedronka szykuje potężną niespodziankę. Będzie rozdawać vouchery na 20 złotych, musisz jednak być jednego dnia w sklepie
  5. Zwiększają dostawy maseczek i płynów do dezynfekcji. W jednej z największych sieci sklepów najprędzej je znajdziesz
  6. Tragedia z samego rana. Tajemnicza śmierć 35-letniego gwiazdora, pozostawił rodzinę, "jesteśmy w żałobie"
  7. Surówkę z selera kochają duzi i mali, sekretem są rodzynki, którym nie da się oprzeć. Musisz spróbować choć raz
Restauracje zamknięte, ale nie wszystkie. Jest wyjątek, ujawniamy gdzie możesz zjeść na miejscuRestauracje zamknięte, ale nie wszystkie. Jest wyjątek, ujawniamy gdzie możesz zjeść na miejscuCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News