powódź
Pixabay/lmaresz
Autor Paulina Musianek - 2 Sierpnia 2019

"Mnie to nie spotka". Polacy nie ubezpieczają się przed kataklizmami

Co trzeci mieszkaniec terenów zagrożonych żywiołami uważa, że ubezpieczenia od skutków żywiołów są zbędne. Aż 60% z nich nie ma oszczędności na wypadek takich szkód. Nie zabezpieczają się, a potem proszą o pomoc państwo - wynika z badania Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Pomimo coraz częstszych i groźniejszych zjawisk pogodowych, Polacy wciąż nie widzą zagrożenia

Mamy wrażenie, że szkody spowodowane żywiołami dotyczą w dużym stopniu wszystkich dookoła, ale nie nas samych - wskazuje analityk PIU Rafał Mańkowski.

Jak wynika z badania, aż 66% respondentów ocenia prawdopodobieństwo powodzi w ich najbliższej okolicy w ciągu kolejnych 12 miesięcy jako małe lub bardzo małe, mimo tego, że mieszkają w regionach szczególnie narażonych na powodzie, jak województwa dolnośląskie, małopolskie i podkarpackie.

Ponad 30%. posiadaczy ubezpieczeń mieszkań deklaruje, że nie wykupuje polis chroniących przed silnym wiatrem. 27% nie posiada ochrony przed przepięciami, które powodują szkody w AGD i RTV. 25% rezygnuje z ubezpieczenia od powodzi - czytamy w raporcie.

Tasiemiec czyha w popularnych owocach. GIS ostrzegaTasiemiec czyha w popularnych owocach. GIS ostrzegaCzytaj dalej

Na własne życzenie skazani na łaskę państwa

Co więcej, aż 80% badanych nie ma środków na ewentualną odbudowę zniszczonej nieruchomości czy kupienie nowej w podobnym standardzie, a 60% nie ma pieniędzy nawet na wynajęcie mieszkania, a nawet żadnych oszczędności na wypadek kataklizmu.

Dlatego też ponad połowa badanych w przypadku szkody spowodowanej żywiołem będzie po prostu liczyć na pomoc władz samorządowych (54%) lub państwa (50%). 52% z ankietowanych przez PIU osób prosiłoby rodzinę i znajomych o wsparcie. Niecałe 50% powiadomiłoby swojego ubezpieczyciela.

Jak podkreśla Mańkowski, nie jesteśmy w stanie uniknąć efektów zmian klimatycznych, takich jak gwałtowne burze, gradobicia czy powodzie, ale może zmniejszyć ich konsekwencje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  3. Kraje egzotyczne walczą z “begpackersami”
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News