Miodu jest coraz mniej
fot. pixnio.com
Autor Komunikaty prasowe - 17 Lutego 2020

Jeden z ulubionych produktów Polaków może zniknąć ze sklepów. Coraz częściej dostajemy podróbki

Miód staje się produktem deficytowym? Obecna produkcja miodu nie zaspokaja potrzeb konsumentów i ten trzeba importować z Ukrainy lub Chin. Dochodzi też do zafałszowań w składzie miodu, o czym konsumenci nie są informowani na etykietach. 

Miód coraz mniej polski

Odnotowuje się obecnie tak duże problemy w produkcji miodu, że ten trzeba sprowadzać. - Obecnie 60 proc. miodu używanego w Unii Europejskiej pochodzi spoza Unii — mówi agencji Newseria Biznes Wojciech Janek z Honey Revolution. - Mimo że nie chcielibyśmy go importować, to nie mamy wyjścia, bo kraje unijne nie produkują wystarczającej ilości miodu, a powodem jest wymieranie pszczół. Przyczyn jest wiele — pestycydy, ograniczenie naturalnego habitatu oraz monokultura rolnicza.

Problemem jest też to, że pszczoły nie mają często zwyczajnie co jeść i hodowcy dokarmiają pszczoły cukrem. - Jeśli na określonym obszarze rośnie wyłącznie rzepak, to w momencie jego kwitnienia pszczoły mają bardzo dużo pokarmu, a po przekwitnięciu tracą źródło pożywienia, co prowadzi do osłabienia kolonii i śmierci pszczół — tłumaczy Wojciech Janek. - Jest wiele powodów cywilizacyjnych, które tworzą nieprzyjazne warunki dla pszczół.

Niewielkie pszczele pasieki, to też niewielka produkcja miodu. Ciężko więc mówić o pełnej profesjonalizacji tej branży. - Pszczelarze są bardzo rozproszeni. Średnia wielkość pasieki w Polsce to 22 ule, w Niemczech jest nawet gorzej, bo tylko siedem uli. To są małe przychody, taki side business, jak mówią Amerykanie. Przez to nie jest to gałąź rolnictwa, w którą się inwestuje, jest to raczej branża hobbystyczna i skrajnie nieefektywna — mówi Wojciech Janek.

"Tylko ok. 470 pasiek w Polsce posiada obsadę powyżej 150 rodzin pszczelich i uznawanych jest za zawodowe, ok. 120 z nich ma ponad 300 rodzin pszczelich. Najwięcej znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, a najmniej w województwie podlaskim. Pasieki powyżej 80 rodzin stanowią tylko 2 proc ogółu (12,3 proc. wszystkich rodzin pszczelich)" - informuje portal bankier.pl.

Parlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówParlamentarni krezusi. TOP 10 najbogatszych polskich posłów i senatorówCzytaj dalej

Dochodzi do zafałszowań w składzie

Dosyć naganną sytuacją jest ta, w której producenci lub dystrybutorzy starają się zafałszowywać produkt. - Obecnie miód, który trafia na półki sklepowe, jest opisywany jako mieszanka miodów z krajów Unii Europejskiej i spoza Unii, ale nie ma nawet udziału procentowego — dodaje Wojciech Janek. - To powinno się zmienić, bo nieznajomość pochodzenia powoduje u konsumentów pewien niepokój dotyczący jakości produktu.

Do gotowego wyrobu miodowego mają też być dodawane syropy glukozowo-fruktozowe. Miody pochodzące z Azji i Ameryki Łacińskiej lub innych regionów Europy są tańsze, ale też gorszej jakości. - Nawet jeśli mówi się w mediach o tym, że złapano fałszerzy miodu, to policja nie wyprowadza ich w kajdankach. Dlatego ten problem jest ogromny, bo na stoły trafia miód importowany, który nie spełnia żadnych norm, a ponadto spożywamy produkt, który tak naprawdę nie jest miodem — zaznacza Wojciech Janek z Honey Revolution.

Dłużnicy staną się bezkarni. Nowe prawo sprawi, że stracą motywację do spłaty zadłużeniaDłużnicy staną się bezkarni. Nowe prawo sprawi, że stracą motywację do spłaty zadłużeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. "Ciało Polki znalezione w śpiworze. Chcieli ją zakopać na placu zabaw "
  2. Elton John zapłakany zszedł ze sceny. Artysta przerwał koncert przez chorobę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Nawet 2500 zł ekstra dla emerytów. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News