ministerstwo-finansow-wikipedia-adam-dalekie-pole
By Adam-dalekie-pole - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20846564
Autor Stanisław Węgrowski - 20 Lutego 2020

Resort finansów planuje olbrzymią zmianę. Pierwszy raz od 25 lat

Ministerstwo Finansów chce skończyć z obowiązującą od 25 lat zasadą, według której w trakcie roku nie można wprowadzać nieprzychylnych zmian w podatku dochodowym - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić nowe zasady w kwietniu

Nieprzychylne dla przedsiębiorstw zmiany w opodatkowaniu struktur hybrydowych mogą zacząć obowiązywać 1 kwietnia 2020 roku. Jak podaje “Dziennik Gazeta Prawna”, projekt Ministerstwa Finansów jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Rząd chce wprowadzić zmiany jak najszybciej, ponieważ od ponad dwóch lat nie zostały wdrożone modyfikacje w podatku dochodowym od firm (CIT), które są konieczne ze względu na rozporządzenie Unii Europejskiej ATAD II. Termin minął wraz z końcem 2019 roku.

Kiedyś kupowałeś je za grosze, teraz możesz zarobić na nich krocie. Wielu z nas wciąż ma je w szufladachKiedyś kupowałeś je za grosze, teraz możesz zarobić na nich krocie. Wielu z nas wciąż ma je w szufladachCzytaj dalej

Ministerstwo Finansów chce odejść od ponad 20-letniej reguły

Jak podaje gazeta, Komisja Europejska zwróciła się już do Polski, aby usunęła te nieprawidłowości. W związku z tym Ministerstwo Finansów i rząd wyszli z propozycją, by zmiany zaczęły obowiązywać od kwietnia.

Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

“Będzie to oznaczać odejście od obowiązującej od 25 lat w Polsce zasady, która nie pozwala na wprowadzanie w trakcie roku niekorzystnych zmian w podatku dochodowym zarówno od zwykłych obywateli, jak i od firm” - pisze “DGP”.

Ministerstwo Finansów odpowiada

W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Finansów twierdzi, że „Zakazy i nakazy wywodzone z zasad demokratycznego państwa prawnego (art. 2 konstytucji) nie mają charakteru bezwzględnego”. I zaznacza, że od reguł można odstąpić, gdy jest w tym znaczny interes publiczny. Ale zdaniem ekspertów to niewłaściwa decyzja, która wprowadzi spore zamieszanie.

Eksperci nie zostawiają suchej nitki na Ministerstwie Finansów

- To, co twierdzi Ministerstwo Finansów, jest wręcz szokujące. Oznacza oficjalne i bezpośrednie odejście od ponad 20-letniej zasady stałości prawa podatkowego w roku podatkowym - mówi na łamach “DGP” Marek Kolibski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w KNDP.

W rozmowie z “DGP” także Lesław Mazur, doradca podatkowy, wspólnik w Thedy & Partners, krytykuje Ministerstwo Finansów i zwraca uwagę, że odkąd dyrektywa ATAD II zaczęła obowiązywać, minęły już ponad 2 lata. I każde państwo, które musiało się dostosować do nowych przepisów, miało tyle samo czasu na wdrożenie nowego prawa. Zdaniem eksperta konsekwencje obecnego pośpiechu w przyszłości mogą być odczuwalne dla wszystkich podatników.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Autobus przewrócił się na bok pod Otwockiem. Dwie osoby ranne, w akcji śmigłowiec LPR
  2. Często dopada Cię zły nastrój? Z pomocą może przyjść odpowiednia dieta
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. 542 osoby na pokładzie zarażone koronawirusem. Zakończono kwarantannę na statku, turyści zejdą na ląd
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News