Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że nowe normy nie wpłyną na zdrowie Polaków
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Listopada 2019

Ministerstwo z kontrowersyjnym pomysłem. Normy promieniowania nawet 100-krotnie w górę

Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt rozporządzenia, które przewiduje nowe normy dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych. Resort zaznacza, że zmiany nie będą wpływać na zdrowie Polaków - informuje “Wprost”.

Ministerstwo Zdrowia z nowym projektem

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczącego nowych norm dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych. Ministerstwo zapewnia, że nie będą one wpływać na zdrowie Polaków. Fragmenty projektu opublikował tygodnik "Wprost". - „Według wyliczeń Instytutu Łączności - Państwowego Instytutu Badawczego, średnie miesięczne użycie danych w mobilnym internecie w Rzeczypospolitej Polskiej wzrośnie do 2025 r. prawie 25-krotnie, z 3,5 GB/SIM do 85 GB/SIM” - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu projektu. - „To olbrzymi skok wymagający konkretnych zmian, szczególnie w odniesieniu do dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego obowiązujących na mocy wygasającego rozporządzenia”.

Zablokowana sprzedaż biletów na wszystkie pociągi. Polacy mogą nie dojechać na święta do domuZablokowana sprzedaż biletów na wszystkie pociągi. Polacy mogą nie dojechać na święta do domuCzytaj dalej

Projekt konieczny dla rozwoju

Obecne rozporządzenie, które zostało uchylone ustawą z dnia 30 sierpnia 2019 roku jest ważne tylko do końca roku. Tłumacząc złagodzenie norm PEM w nowej ustawie, specjaliści zwracają uwagę, że w ciągu 3 lat sieci komórkowe nie będą w stanie obsłużyć rosnącego popytu na transmisję danych. Bez modyfikacji nie będzie możliwe wprowadzenie na dużą skalę sieci nowej generacji takich jak 5G.

Gazeta pisze, że w projekcie zaprezentowano propozycje nowych norm PEM dla częstotliwości w Polsce. W przedziale częstotliwości od 2 do 300 GHz gęstość mocy sieci ustalono na 10 W/ m kw. To 100-krotne złagodzenie normy obowiązującej aktualnie w zakresie od 300 Mhz do 3 GHx, w którym dopuszczalna gęstość mocy została ustalona na maksymalnym poziomie 0,1 W/m kw.

Nowe normy niegroźne

Twórcy ustawy twierdzą, że wprowadzenie łagodniejszych przepisów nie wpłynie na zdrowie obywateli. „Obecnie nie ma naukowych podstaw do występowania ostrych, przewlekłych lub skumulowanych niekorzystnych zagrożeń dla zdrowia wynikających z ekspozycji w polu elektromagnetycznym o częstotliwościach radiowych na poziomach poniżej dopuszczalnych poziomów określonych w załączniku do rozporządzenia” - napisano w projekcie.

“Wprost” podaje, że projekt rozporządzenia został przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji. Konsultacje mają trwać do 29 listopada. Potem przyjęte rozporządzenie zacznie obowiązywać w ciągu 7 dni od daty zalegalizowania ustawy.

Było 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówByło 500 plus, teraz rząd wprowadza 500 minus. Straci na tym tysiące PolakówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agata Duda w młodości. Córka Kinga jest identyczna, jak mama w latach młodości
  2. Emeryci mają dostać po 10 tys. złotych. Warunek jest jeden
  3. Pracodawca może potrącić pieniądze z Twojej wypłaty. Już w przyszłym roku zmiana kwot
  4. Wysokość renty można podnieść. Wystarczy złożyć wniosek
  5. Masa polskich kierowców bez wymaganej opłaty. Po 1 grudnia czeka ich mandat na 17 tys. zł
  6. Seniorzy martwią się o swoje emerytury. Nadchodząca waloryzacja jest zagrożona, powód może rozwścieczyć wielu

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News