Mikrorachunek konieczny w urzędzie
pixabay
Autor Komunikaty prasowe - 16 Grudnia 2019

Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków

Mikrorachunek służący do wpłacania PIT, CIT i VAT, każdy podatnik i płatnik będzie musiał posiadać od 1 stycznia 2020 r. Trzeba je osobiście wygenerować. Jak na razie tylko 226,7 tys. podatników to zrobiło - podaje DGP.

Mikrorachunek obowiązkowy od przyszłego roku

Mikrorachunek służący do wpłacania PIT, CIT i VAT od 1 stycznia 2020 r. będzie obowiązkowy dla każdego podatnika i płatnika. Jak na razie tylko 226,7 tys. podatników go wygenerowało. Stanowi to bardzo małą liczbę, biorąc pod uwagę, że samych podatników CIT jest ok. 0,5 mln, a osób, które rozliczają się ryczałtem ewidencjonowanym ponad 1,2 mln. Natomiast pozostali podatnicy PIT to 25 mln ludzi.

Masz tylko dwa tygodnie na utworzenie mikrorachunku

“Nie należy go mylić z rachunkiem firmowym, który służy do rozliczeń z kontrahentami. Ten musi trafić na białą listę VAT, aby biznesowy partner mógł zaliczyć zapłatę do kosztów uzyskania przychodu i nie obawiał się ewentualnej, solidarnej odpowiedzialności za VAT nieodprowadzony od transakcji” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Mikrorachunku nie zgłasza się na białą listę VAT.

Ale to nie jedyne różnice. Rozliczać się z fiskusem za pośrednictwem mikrorachunku będą zobowiązani nie tylko przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Dotyczyć to będzie również innych podatników PIT, CIT lub VAT, czyli np. osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Lidl kusi klientów prawdziwą gratką odzieżową. Sieć spodziewa się tłumówLidl kusi klientów prawdziwą gratką odzieżową. Sieć spodziewa się tłumówCzytaj dalej

W przypadku, gdy na przykład w zeznaniu rocznym za 2019 r. (np. PIT-37) zostanie wykazana przez nich niedopłata, będą zobowiązani uiścić ją na własny mikrorachunek. Nie będzie możliwości, tak jak dotychczas, aby skorzystać z konta urzędu skarbowego określonego do wpłaty tego podatku.

Co nie ulegnie zmianie

“Na mikrorachunek nie będzie można wpłacać budżetowych należności z innych tytułów niż PIT, CIT i VAT, czyli np. z tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), podatku od spadków i darowizn, akcyzy, podatków i opłat lokalnych” - podaje “Dziennik Gazeta Prawna”. Jeżeli podatnik przez pomyłkę wpłaci na mikrorachunek np. PCC, wówczas będzie istniała możliwość odzyskania pieniędzy. Aby to zrobić trzeba będzie zgłosić się do odpowiedniego urzędu skarbowego i złożyć wyjaśnienie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  4. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  5. Seniorzy mogą dostać nawet 10 tysięcy złotych do emerytury! Wystarczy spełnić jeden warunek

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News