Usługi budowlane będą znacznie droższe
Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Października 2019

Droższy remont, budowa i mieszkanie. Wszystko przez obowiązek nie do uniknięcia

Mieszkanie, remont i budowa - to wszystko będzie droższe niż do tej pory. Od początku listopada do budowlanki zostaje wchodzi w życie obowiązkowa podzielona płatność, tzw. split payment. Dla mniejszych przedsiębiorstw może to oznaczać kłopoty. Z kolei klienci odczują wzrost cen usług budowlanych - informuje portal Money.pl.

Mieszkanie, budowa i remont zdrożeją

Mieszkanie, remonty i inne usługi budowlane zdrożeją. Ma to związek z wprowadzeniem tzw. split payment, czyli podzielonej płatności. W Polsce obowiązuje od lipca ubiegłego roku, ale była ona ona dobrowolna. Od początku listopada będzie to obowiązkowa metoda płatności w sektorze budowlanym.

Szykuje się nowy, rewolucyjny podatek. Kolejna danina spadnie na barki milionów PolakówSzykuje się nowy, rewolucyjny podatek. Kolejna danina spadnie na barki milionów PolakówCzytaj dalej

Split payment dopadł budowlankę

Na czym polega split payment? Portal money.pl wyjaśnia, o co chodzi w metodzie podzielonej płatności. Każdy przedsiębiorca, który dostaje przelewem zapłatę za fakturę, otrzymuje dwa przelewy. Wartość netto jest przekazywana na konto firmy, a podatek VAT trafia na drugie, specjalne konto, także przypisane do przedsiębiorcy.

- "Największa obawa wynika z trudnego do przewidzenia zachowania średnich i mniejszych firm w myśl prostej zasady: jeśli nie wiadomo, jak będzie, to może na wszelki wypadek wyceńmy ryzyko spadku płynności i podnieśmy ceny. Dokładnie taki sposób myślenia przyczynił się do wzrostu cen o ok. 20 proc. po wprowadzeniu odwróconego VAT-u w 2017 r." - powiedział dla portalu money.pl dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Schab za 1 zł, masło za 2 zł, kiełbasa za 99 gr. Sklep przeżyje szturmSchab za 1 zł, masło za 2 zł, kiełbasa za 99 gr. Sklep przeżyje szturmCzytaj dalej

Bardziej zagrożone mniejsze firmy

Sektor budowlany zawsze miał problem z płynnością finansową. Wynika to z tego, że zleceniodawcy nie płacili i nadal nie płacą na czas za wykonane usługi.

Dr Damian Kaźmierczak zwraca uwagę, że więcej obaw mają mniejsze przedsiębiorstwa budowlane, co jest spowodowane możliwym pogorszeniem ich płynności finansowej. Większe firmy zachowują spokój, bo ich fundamenty ekonomiczne są po prostu bardziej stabilne.

Wprowadzenie MPP spowoduje zniesienie mechanizmu odwróconego VAT w sektorze budowlanym, z czego są zadowolone duże firmy. Z kolei dla osób prywatnych oznacza to podwyżkę cen usług budowlanych, co wynika z sytuacji mniejszych firm, które będą miały problem z przystosowaniem się do nowych zasad.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Spiesz się ze spłacaniem długów. Nowe prawo doprowadzi cię do ruiny
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Nawet 200 tys. Polaków trafi na bruk. Ty także możesz zostać bez pracy
  4. Kupujący w lumpeksach mogą się niedługo mocno zdziwić. Sklepy pojawią się w nietypowych lokalizacjach
  5. „Moja siostra ma 5 dzieci i nie pracuje, jest pasożytem. Rodzina namawia mnie do tego samego”
  6. Nie będzie jednak wyższych emerytur? Jest problem z budżetem, może nie wystarczyć pieniędzy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News