Rząd chce wprowadzić ulgę na urządzenie mieszkania
pixabay/stux
Autor Radosław Święcki - 25 Maja 2020

Rząd szykuje ulgę na urządzenie mieszkania. Nawet do 12 tysięcy, wiadomo kto mógłby skorzystać

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad programem, który ma poprawić sytuację mieszkaniową Polaków – informuje serwis Prawo.pl. Wśród proponowanych rozwiązań jest ulga PIT na urządzenie mieszkania. Odliczyć będzie można nawet 12,6 tys. zł.

Ulga na urządzenie mieszkania

Rządowy program, który ma rozwiązać problemy mieszkaniowe Polaków – jak ustalił serwis Prawo.pl – zawiera m.in. pomysł ulgi PIT na urządzanie mieszkania. Nad szczegółami tego rozwiązania pracuje Ministerstwo Rozwoju z resortem finansów. Kwota, którą nabywcy pierwszego mieszkania (lub domu) będą mogli odliczyć od dochodu powiązana ma być z liczbą osób w gospodarstwie domowym. Wysokość limitu i długość ulgi jest wciąż przedmiotem dyskusji między resortami, jak jednak ustalił portal, wysokość rozważanych widełek wynosi od 4,6 do aż 12,6 tys. zł. Jaka byłaby długość ulgi? Prawdopodobnie od 3 do 5 lat.

Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Tych marketów w Polsce już nie zobaczysz. Wykoszone przez konkurencję i problemy, pamiętasz je jeszcze?Czytaj dalej

Według Przemysława Dziąga, radcy prawnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, jeśli ostatecznie wejdzie w życie dolna granica widełek, to będzie to za mało, by pobudzić rynek. - Podobno mają być to kwoty 5000 zł na osobę, więc w mojej ocenie to relatywnie za mało, by istotnie miało wpłynąć na pobudzenie rynku – komentuje dla Prawo.pl Dziąg.

- Sama idea jest jak najbardziej słuszna, jednak jeśli nie chcemy obserwować wstrzymywania procesów inwestycyjnych, poziom tego wsparcia powinien być zdecydowanie wyższy – dodaje.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Kiedy wreszcie skończy się epidemia? Znaczące słowa Łukasza Szumowskiego, nie zostawił wątpliwości

Znikoma pomoc?

W podobnym tonie wypowiada się Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. - W jakim stopniu może ułatwić młodym rodakom urządzenie się w nowym lokum dodatkowe kilkaset złotych z obniżonego podatku dochodowego? Raczej w niewielkim. W odniesieniu do dużej ulgi mieszkaniowej z lat dziewięćdziesiątych, brakuje tu jakiejkolwiek płaszczyzny porównania – uważa Jędrzyński.

W latach 1992-2003 – jak przypomina portal – osoby, które nabyły nowe mieszkanie, bądź zaczynały budowę lub remont domu mogły odliczyć od dochodu określoną kwotę, która co roku była waloryzowana. Przykładowo w roku 2000 limit wynosił ponad 29 tys. zł, zaś rok później ponad 30,5 tys. zł. W tamtym okresie ceny mieszkań na rynku pierwotnym wahały się od 2,5 tys. zł do 3,2 tys. zł za metr kwadratowy. Jeśli ktoś w jednym roku wykorzystał limit w całości, w następnym mógł odpisać różnicę między starym a nowym limitem.

Bank Pekao wprowadził ogromną zmianę dla klientów. Pierwsze placówki już się przystosowałyBank Pekao wprowadził ogromną zmianę dla klientów. Pierwsze placówki już się przystosowałyCzytaj dalej

Poza ulgą PIT na urządzanie się ważnymi elementami rządowego programu ma być ustawowa regulacja społecznych agencji najmu, które mają pośredniczyć w wynajmie mieszkań prywatnych, gwarantując wynajmującym stały dochód, zaś lokatorom niższy czynsz. Ponadto Ministerstwo Rozwoju chce, by samorządy, które zdecydują się oddać swoje grunty pod inwestycje mieszkaniowe, dostawały w nich lokale.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z maseczkami. Minister Szumowski wskazał datę
  2. Choroba Hashimoto dotyka coraz więcej osób. Jakie są jej objawy i na czym polega?
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Trafili na opuszczoną chatę pośrodku pustkowia w Polsce. Weszli do środka i aż przeszły ich ciarki, niewiarygodne
Czarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzarne chmury nad popularną siecią obuwniczą. Może zamknąć nawet 100 sklepówCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News