Ulga podatkowa pozwoli zaoszczędzić kupującym mieszkanie znaczące kwoty
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 12.05.2020. Warszawa Targowek N/Z osiedle mieszkaniowe "Amsterdam", 2019. Inwestor deweloper firma Dom Development
Autor Radosław Święcki - 23 Maja 2020

Myślisz nad kupnem mieszkania? Dzięki nowej propozycji mógłbyś zaoszczędzić nawet 86,4 tys. złotych

Ulga podatkowa na zakup mieszkania? Takie rozwiązanie proponują deweloperzy. Jeśli propozycja wejdzie w życie, to uwzględniając obecne wskaźniki i założenie, że kwotę odliczamy od podstawy opodatkowania, nabywca 75-metrowego mieszkania w Krakowie mógłby odliczyć w ciągu pięciu lat ponad 72 tys. zł. W Warszawie byłoby to prawie 86,5 tys. zł.

Wstrzymujemy się z zakupem mieszkania?

Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią doprowadzi do znaczącego spadku sprzedaży mieszkań? Takiego scenariusza obawiają się deweloperzy a ich obawy potęgują opinie ekspertów, którzy przywołują dane sprzed ponad dekady, gdy w Polsce odczuwaliśmy skutki globalnego kryzysu zapoczątkowanego upadkiem banku Lehman Brothers jesienią 2008 roku. Wówczas sprzedaż nowych mieszkań w naszym kraju zmalała o 34 proc. Spadek popytu doprowadził do zmniejszenia przez firmy deweloperskie liczby lokali wprowadzanych do sprzedaży aż o 73 proc.

Wyszukiwarka toalet, samoloty dla nudystów. Przedstawiamy najdziwniejsze pomysły na biznesWyszukiwarka toalet, samoloty dla nudystów. Przedstawiamy najdziwniejsze pomysły na biznesCzytaj dalej

Obecnie – jak podaje „Gazeta Wyborcza” - deweloperzy kończą rozpoczęte już budowy, ale masowo wycofują się z planowanych do rozpoczęcia na ten rok projektów. - Nie robią nowych zamówień na materiały budowlane, a ekipy kończące kontrakty nie są kierowane na kolejne budowy. Deweloperzy zaciągnęli hamulec na nowe inwestycje, obawiając się powtórki sytuacji z poprzedniego kryzysu – mówi w rozmowie z gazetą Konrad Płochocki, dyrektor zarządzający Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD).

Tymczasem nie tak dawno deweloperzy przewidywali, że Polacy wycofujący środki z funduszy inwestycyjnych zechcą upłynnić swoje oszczędności w biurach sprzedaży. Wygląda jednak na to, że pieniądze zainwestują gdzie indziej.

- Wiemy, że Polacy mają oszczędności i właśnie teraz, w obliczu wzrostu inflacji, zastanawiają się, co z nimi zrobić. Obawiamy się, że będą inwestować w waluty lub złoto, tymczasem mogliby kupować mieszkania i w ten sposób napędzać polską gospodarkę – tłumaczy dyrektor PZFD.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Ministerstwo zdrowia przekazało najnowsze, tragiczne dane. Zbliżamy się do przykrego rekordu

Dla kogo ulga podatkowa?

Co zrobić, by zachęcić te osoby do inwestycji właśnie w mieszkania? Związek proponuje wprowadzenie ulgi podatkowej dla nabywców mieszkań. Pomysł ten przedstawiono już szefowej resortu rozwoju Jadwidze Emilewicz. PZFD nie kryje, że propozycja ta jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które zamierzały kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych, ale powstrzymała ich przed tym pandemia.

Z przywołanych przez dziennik danych portalu obido.pl wynika, że zdecydowana większość, bo aż 88 proc. spośród planujących zakup mieszkania, nie zrezygnowało definitywnie z tego planu.

Lidl nawiązał współpracę z topową marką modową. Już niedługo znów w sklepach sieci słynne produktyLidl nawiązał współpracę z topową marką modową. Już niedługo znów w sklepach sieci słynne produktyCzytaj dalej

- Te wahające się osoby można z grubsza podzielić na dwie grupy. Pierwsza to ci, którzy nie są pewni, czy przetrzymają ten kryzys - dziś mają pracę, ale obawiają się, że za dwa miesiące oni sami albo ich partnerzy nie będą jej mieli. Druga to ci, którzy liczą na obniżkę cen – mówi w rozmowie z „Wyborczą” Marcin Krasoń, ekspert obido.pl.

Proponowana przez deweloperów ulga podatkowa – zdaniem Krasonia – miałaby przekonać tych, którzy liczą na obniżkę cen. Ta najprawdopodobniej nie nastąpi, ale – jak zawraca uwagę ekspert – ulga to przecież oszczędność.

Związek proponuje, by w ciągu pięciu lat nabywca mógł uzyskać ulgę dochodową obliczaną od limitowanej kwoty wydatkowanej na zakup mieszkania. Limit zależy od metrażu i lokalizacji nieruchomości (a dokładnie wskaźnika kosztów budowy metra kwadratowego w danym mieście publikowanego cyklicznie przez wojewodów).

Ile potencjalni nabywcy mogliby zaoszczędzić w praktyce? Z danych podanych przez gazetę wynika, że przy dzisiejszych wskaźnikach i założeniu, że kwotę ulgi odliczamy od podstawy opodatkowania, nabywca 75-metrowego mieszkania w Krakowie, który nie przekroczył pierwszego progu podatkowego, mógłby odliczyć w ciągu pięciu lat maksymalnie nieco ponad 72 tys. zł. W Warszawie zaś byłoby to ponad 86,4 tys. zł.

Przez Covid-19 zaczęliśmy kupować inne produkty niż zwykle. Niektóre cieszą się znacznie większą popularnościąPrzez Covid-19 zaczęliśmy kupować inne produkty niż zwykle. Niektóre cieszą się znacznie większą popularnościąCzytaj dalej

Co z mniej zamożnymi?

Gazeta zwraca uwagę, że proponowana przez deweloperów ulga podatkowa nie pomoże osobom, które w związku z obecną sytuacją nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania. Eksperci podkreślają, że propozycja Związku dedykowana jest komuś innemu.

- To nie jest pomoc dla najbardziej potrzebujących, tylko tych, co mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania. Weźmy osoby, które straciły pracę - z ulgą czy bez nie będą klientami dewelopera – mówi Marcin Krasoń. Sami deweloperzy przekonują jednak, że te osoby również będą mogły skorzystać z propozycji, tyle, że pośrednio, gdyż będą mogli wynająć mieszkanie za obniżoną stawkę od osób, które kupili je z ulgą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Porażające znalezisko na Białołęce. Kobieta znalazła rozkładające się ciało
  3. Tomasz Stockinger przeszedł poważną operację na otwartym sercu. Jaki jest stan zdrowia aktora?
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Pandemia uderzyła, tysiące zachorowań i zmarłych. Nowy kraj na drugim miejscu najbardziej poszkodowanych na świecie
Górnicy dostaną tylko 30 proc. regularnych zarobków. Piszą list do premiera i domagają się większego postojowegoGórnicy dostaną tylko 30 proc. regularnych zarobków. Piszą list do premiera i domagają się większego postojowegoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News