Mieszkanie w wielkiej płycie mniej uciążliwe dzięki termomodernizacji
wikimedia.org/R.Mendakiewicz
Autor Przemysław Terlecki - 10 Września 2019

Dobre wieści dla lokatorów "wielkiej płyty". Rząd wyda miliardy złotych

Mieszkanie w postkomunistycznych blokach zwanych potocznie "wielką płytą" to codzienność 12 mln Polaków. Leciwe już bloki czeka niebawem termomodernizacja. Na ten cel władza zamierza wydać 3,2 mld złotych.

Mieszkanie w "wielkiej płycie" dotyczy niemalże 1/3 naszego narodu. Nie sposób więc zburzyć ogromną liczbę bloków i zdecydować się na budowę nowych, co wygenerowałoby nie tylko problem finansowy, ale i społeczny. Dlatego też władza zdecydowała się na termomodernizację blokowisk pamiętających czasy słusznie minione.

We wtorek rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, jak podaje portal Forsal.pl. Zgodnie z nim rozszerzono wachlarz beneficjentów, którzy mogą ubiegać się o dotacje na termomodernizację obiektów, o samorządy mające pod swą pieczą budynki komunalne. Jest także konkretne odniesienie do wielkiej płyty - przepisy mówią o dodatkowej premii na wzmocnienia ścian w tychże blokach.

Lidl pokazał wyniki. Sieć ujawnia też płace, ich wysokość może Cię mocno zdziwićLidl pokazał wyniki. Sieć ujawnia też płace, ich wysokość może Cię mocno zdziwićCzytaj dalej

Mieszkanie w "wielkiej płycie" ma być mniej uciążliwe

- To oznacza, że np. zarządca bloku wybudowanego w technologii wielkopłytowej może otrzymać dwie premie: pierwszą na zakup tzw. kotew, które wzmocnią konstrukcję ścian i drugą na termomodernizację, czyli na docieplenie, podłączenie do sieci cieplnej oraz zamontowanie mini instalacji odnawialnych źródeł energii - cytuje wiceministra inwestycji i rozwoju, Andrzeja Sobonia, Forsal.pl.

Resort spodziewa się około 8 tys. wniosków od samorządów, które zarządzają budynkami komunalnymi. Szacuje także, że z Funduszu Termomodernizacji i Remontów wydanych zostanie na "wielką płytę" około 3,2 mld złotych w ciągu 10 lat. Minister inwestycji i rozwoju, Jerzy Kwieciński, przekonuje, że przepisy nie tylko poprawią życie 12 mln Polaków, ale także "zmniejszą ubóstwo energetyczne i przyczynią się do walki ze smogiem".

Forsal.pl wskazuje, że przyjęty we wtorek projekt ustawy zakłada, że gminy będą mogły ubiegać się o 50% premii remonotowej na realizowane przedsięwzięcia. Jeśli jednak dane budynki są wpisane do rejestru zabytków lub są zlokalizowane na terenie wpisanym do rejestru, wartość premii sięga 60%.

Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć Jesteś klientem Play? No to masz problem. Sieć "nie widzi negatywnych skutków podwyżek cen"Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Mężczyzna był królem parkietu na weselu. W pewnym momencie dwukrotnie spoliczkował swoją partnerkę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News