Mieszkanie w Polsce ciasne jak puszka z sardynkami
Autor Przemysław Terlecki - 8 Sierpnia 2019

Mieszkania przeludnione na potęgę. Polacy żyją w ścisku

Mieszkanie w Polsce często jest mocno przeludnione. Jak wynika ze statystyk Eurostatu problem ten dotyka w Polsce ogromnej liczby osób. Wynik kraju nad Wisłą jest trzykrotnie wyższy od średniej unijnej.

Mieszkanie w Polsce nierzadko jest przeludnione, jak wskazuje Eurostat. W Polsce najemcy nie mogą często liczyć na komfort w wynajmowanym lokum, ponieważ żyją w ścisku, jak sardynki w puszce. Zgodnie z danymi Eurostatu taki los podziela niemal 65% spośród polskich najemców. Business Insider Polska podaje, że to wynik ponad trzykrotnie gorszy od unijnej średniej, która wynosi 19,4% przeludnionych mieszkań.

Gorzej od Polski wypadło sześć krajów - Łotwa, Macedonia, Rumunia, Chorwacja, Bułgaria oraz Serbia. W tym ostatnim z krajów wynik przeludnienia wynosi 80,6%. Jednak warto odnieść się do standardów unijnych. Business Insider Polska przypomina, że wedle nich lokal przeludniony to taki, który nie posiada jednego salonu plus jednej sypialni dla pary, która tworzy gospodarstwo domowe, jednego pokoju dla każdej samotnej osoby pełnoletniej, pokoju dla dwójki dzieci tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat oraz pokoju dla dwójki dzieci poniżej 12. roku życia.

Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościStarsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatnościCzytaj dalej

Mieszkanie w Polsce to ścisk i przeludnienie, choć wynika to z naszych standardów

Główny analityk HRE Investments, Bartosz Turek, zwraca uwagę, że często przeludnienie w mieszkaniu wynika z faktu, że polskie mieszkalnictwo wypracowało takie, a nie inne standardy. Pojedyncza osoba, która mieszka w kawalerce, gdzie salon równa się sypialni, mieszka de facto w lokalu przeludnionym. Na jedną osobę przypadają bowiem w tym wypadku dwa pokoje. Standard europejski oddziela bowiem sypialnię od salonu.

Jeden pokój to de facto baza, do której dodawane są pokoje, jeśli gospodarstwo domowe spełnia wymagania z kolejnych punktów. Dlatego więc singiel prowadzący jednoosobowe gospodarstwo domowe, zgodnie ze standardami europejskimi, musi mieć do dyspozycji minimum dwa pokoje. Każda zamieszkana kawalerka jest więc przy tych założeniach nieruchomością przeludnioną. Z punktu widzenia rodzimej mieszkaniówki powyższe wymagania są więc ideałem, do którego dojście może trwać jeszcze wiele lat chociażby ze względu na to, że w Polsce brakuje wciąż ponad 2 milionów mieszkań - wskazuje Bartosz Turek.

Rekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuRekordowa podwyżka płacy minimalnej. Rząd przyjął propozycję resortuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę
  2. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągniecie
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News