Mieszkanie
flickr, Wojtek Gurak
Autor Komunikaty prasowe - 2 Listopada 2019

Tanie mieszkanie. Eksperci zdradzają sposoby na znalezienie lokum w dobrej cenie

Mieszkanie w atrakcyjnej cenie. Czy jest w ogóle szansa, by w obecnych czasach znaleźć funkcjonalny kąt, za który nie zapłacimy fortuny? Z ostatnich badań NBP wynika, że drożyzna na rynku mieszkaniowym przestaje być akceptowalna przez klientów. Z roku na rok ceny na głównych rynkach są coraz wyższe, ulegają corocznemu wzrostowi, który sięga nawet kilkunastu procent.

Mieszkanie w Polsce. Ceny nieruchomości zwalają z nóg

Mieszkanie w rozsądnej cenie to obecnie rzadkość na rynku nieruchomości. Znalezienie niedrogiego lokum stanowi nie lada wyzwanie. Jak wynika z bazy danych NBP, w II kw. 2019 cena metra kwadratowego nowego mieszkania w stolicy wynosiła 8932 zł. W tym samym okresie rok wcześniej koszt wynosił 8183 zł, z czego wynika, że nowe mieszkania podrożały w tym czasie o 9 proc. “W Gdańsku wzrost cen wyniósł z 7543 zł za 1 mkw. do 8288 zł, czyli o 10 procent. W Krakowie mieszkania podrożały już jednak aż blisko o 15 procent rok do roku – z 6778 do 7775 zł/mkw. We Wrocławiu wzrost był 12-procentowy – z 6651 do 7435” - podaje portal Bankier.pl. Taki wzrost cen w ciągu roku o kilkadziesiąt czy nawet 100 tysięcy zł, może przyprawić o zawrót głowy. Co pozostaje w takim razie, gdy potrzebujemy kupić mieszkanie? Chyba jedynie oczekiwanie w nadziei na spadek cen lub ewentualnie węszenie okazji.

500 plus wykończyło ZUS. Ty też możesz zostać bez renty500 plus wykończyło ZUS. Ty też możesz zostać bez rentyCzytaj dalej

Rynek wtórny atrakcyjniejszy pod względem cen

Można też poszukać ofert na rynku wtórnym, który jest nieco atrakcyjniejszy pod względem cen, a przede wszystkim ich rozpiętość jest znacząco wyższa niż u deweloperów. Powód tego wyjaśnia Bankier.pl: “Do większej "elastyczności" cen skłania sprzedających bardzo zróżnicowana oferta, różny stan mieszkań oraz wreszcie różna sytuacja życiowa, wiedza i oczekiwania cenowe tych, którzy wystawiają swoje nieruchomości”.

Warto też zainteresować się lokalami do remontu, które mają znacznie niższe ceny, ze względu na konieczność zainwestowania w ich renowację. Zdarza się jednak, że suma kosztów lokalu i remontu, będzie i tak okazjonalna, w porównaniu do mieszkaś gotowych do wprowadzenia się. Zdarza się tak zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach dużych miast. Jest to związane z brakiem rozeznania właścicieli na temat cen w okolicy oraz nieumiejętność oszacowania kosztów renowacji.

Pozornie nieatrakcyjne lokalizacje

Opcją do rozważenia jest również szukanie mieszkania w lokalizacjach, które nie są uważane za atrakcyjne. W każdym mieście można takie znaleźć i ceny są tam zdecydowanie niższe, niż w obleganych dzielnicach. Rzecz jasna, chodzi o to, żeby rozważyć potencjał danej okolicy - dziś może być nie najciekawasza, jednak za kilka lub kilkanaście lat może to ulec zmianie. Choćby ze względu na rozbudowę miast, która ma znaczący wpływa na zmianę charakteru dzielnic. Chociażby powstanie dużej inwestycji, tj. centrum handlowe czy lepszej komunikacji miejskiej, bardzo wiele zmienia w postrzeganiu okolicy, wcześniej uważanej za nieatrakcyjną. Ceny nieruchomości również idą wówczas w górę.

W kwestii wyboru okolicy naszego nowego lokum nie ma co być w gorącej wodzie kąpanym. Aby oszacować potencjał danej dzielnicy, trzeba poznać długoterminowe plany urzędnicze, które jej dotyczą, zdobyć wiedzę, co może tam zostać wybudowane etc. Nie zaszkodzi zapoznać się w tym celu z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Czekają nas duże zmiany w emeryturach. Trwają już prace nad reformą systemuCzekają nas duże zmiany w emeryturach. Trwają już prace nad reformą systemuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny bat na kierowców. Mandat 500 zł za popularną metodę prowadzenia auta
  2. Wiemy skąd wzięły się pieniądze na trzynastą emeryturę. Wielu Polakom się to nie spodoba
  3. Setki osób dostanie 252,38 zł zamiast 500 plus. Ludzie przeoczyli haczyk
  4. ZUS masowo zabiera zasiłki. Matki pozostają bez środków do życia
  5. Nie żyje wybitna Polka. O jej śmierci poinformował Prezydent Andrzej Duda
  6. GIS pilnie wycofuje popularną przyprawę. Jest skażona groźną bakterią, lepiej od razu ją wyrzucić

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News