Mieszkanie z dopłatą
PxHere/CC0
Autor Oktawian Góral - 27 Lipca 2020

Rząd przyjął nowy pakiet. Spodziewaj się dopłaty, nawet 1,5 tys. zł miesięcznie

Mieszkania z rządową dopłatą - także dla wynajmujących. Nawet 1 500 złotych comiesięcznego wsparcia dla osób wynajmujących mieszkania. Rząd przyjął długo wyczekiwany pakiet.

Mieszkania będą dotowane. Rząd przyjął ważny i wyczekiwany projekt wsparcia najemców, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. To jednak nie wszystko, ponieważ szykowane są kolejne pakiety wsparcia dla wynajmujących mieszkania. Przyglądamy się szczegółom świadczenia mieszkaniowego. Czy Polska w końcu przestanie zajmować niechlubne miejsce w statystykach Unii Europejskiej? Przypomnijmy, że według danych Eurostatu młodzi Polacy są niesamodzielni - aż 45 proc. osób w wieku 25-34 lata mieszka wciąż z rodzicami. Gorzej jest tylko we Włoszech, na Słowacji i w krajach byłej Jugosławii.

Mieszkania z dotacją

Osoby, które wynajmują mieszkania i zostali poszkodowani wskutek pandemii koronawirusa będą mogli liczyć na wsparcie. Państwo zapłaci nawet 75 proc. czynszu. Na czas kryzysu rząd przyjął właśnie nowy projekt mieszkaniowy zaproponowany przez Ministerstwo Rozwoju. Jak wskazują autorzy projektu, jego głównym zadaniem jest wsparcie powiatów oraz gmin w budowaniu tanich mieszkań na wynajem. W nowym prawie są również zapisy rozwiązujące problemy najemców i lokatorów budownictwa społecznego. Wicepremier i minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz wskazała: - Przygotowaliśmy rozwiązania, które z jednej strony oferują rodzinom dopłaty do czynszów, a z drugiej dopłaty do gminnych czy miejskich spółek mieszkaniowych, które pozwolą budować tańsze mieszkania - wyjaśniała.

Biedronka tnie ceny, klienci już przecierają oczy ze zdziwienia. 2,39 zł za jeden z ulubionych produktówBiedronka tnie ceny, klienci już przecierają oczy ze zdziwienia. 2,39 zł za jeden z ulubionych produktówCzytaj dalej

Samorządy otrzymają dostęp do planowanego na 500 mln złotych budżetu, który ma służyć budowie mieszkań. Pieniądze będą przeznaczane na budowę TBS-ów, a dotacja rządowa ma wynieść aż 35 proc. kosztów inwestycji. Co ważne, kasa trafi na konta gmin jeszcze w trakcie budowy lokali, a nie po jej zakończeniu. Jak dodatkowo wskazano w projekcie, jedynie 10-15 proc kosztu inwestycji w mieszkanie będzie obciążało lokatora, ale jeżeli ten zechce szczodrzej sypnąć groszem (20-25 proc.), to otrzyma prawo do wykupu lokalu już po 15 latach. Nowe zasady TBS-ów to także wakacje czynszowe po spłacie kredytu. Lokatorzy, którzy uporają się już z bankową hipoteką będą mogli liczyć nawet na 20 proc. obniżkę czynszu - informuje Gazeta Wyborcza.

Mieszkanie do wynajęcia w dobie pandemii

Rząd wypłaci świadczenia wynajmującym mieszkania. Niestety, póki co tylko tym, którzy już teraz korzystają z dodatku mieszkaniowego. Jest jednak dobra wiadomość - o dodatek mogą starać się wynajmujący zarówno od samorządów, jak i od prywatnych właścicieli. O nowe świadczenie mogą ubiegać się wszyscy, którzy spełniają kryteria dodatku mieszkaniowego, a dodatkowo ich miesięczne wpływy są niższe o 25 proc. niż przed rokiem. Nowe świadczenie pozwoli pokryć nawet 75 proc. czynszu, jednak nie więcej niż 1500 zł. Okres wypłacania świadczenia został przewidziany na pół roku, a pieniądze mają być przelewane każdego miesiąca. Należy także pamiętać o terminach - wnioski o świadczenia do dodatku mieszkaniowego należy składać do końca tego roku w swojej gminie, a obecna umowa najmu powinna być podpisana przed 14 marca 2020 roku.

Obostrzenia wciąż obowiązują i grożą wysokimi karami. Wielu zapomniało, a surowy mandat czekaObostrzenia wciąż obowiązują i grożą wysokimi karami. Wielu zapomniało, a surowy mandat czekaCzytaj dalej

Dodatek mieszkaniowy, zgodnie z zapisami podanymi w portalu gov.pl przysługuje osobą, które spełniają wszystkie poniższe wymagania:
"1. Ma prawo do mieszkania albo domu jednorodzinnego, czyli:
-jest jego właścicielem,
-ma spółdzielcze własnościowe lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,
-wynajmuje albo podnajmuje je na umowę,
-czeka na mieszkanie zamienne albo socjalne – jeśli ma orzeczenie sądu, że przysługuje mu taki lokal,
2. Twój średni miesięczny dochód z 3 miesięcy przed złożeniem wniosku jest równy albo niższy niż 1802,15 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym (czyli 175% najniższej emerytury – sprawdź wysokość najniższej emerytury w serwisie ZUS). Jeśli twój dochód jest wyższy – dostaniesz dofinansowanie, ale pomniejszone o kwotę nadwyżki. Na przykład twój średni dochód z ostatnich 3 miesięcy to 1907,67 zł na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Przekraczasz więc 1802,15 zł o 105,52 zł, bo 1907,67 zł − 1802,15 zł = 105,52 zł. Urzędnik w gminie obliczył, że dodatek wyniesie dla ciebie 180 zł. Ta kwota będzie jednak pomniejszona o kwotę nadwyżki. Ostatecznie dostaniesz więc 74,48 zł, bo 180 zł − 105,52 zł = 74,48 zł,
3. Powierzchnia twojego mieszkania albo domu jest równa albo niższa niż 45,5 m2. Jeśli jest większa – sprawdź, czy powierzchnia wszystkich pokoi i kuchni jest mniejsza niż 60% powierzchni użytkowej mieszkania albo domu. Jeśli będzie mniejsza, na przykład bo masz duży korytarz – powierzchnia mieszkania albo domu może mieć do 52,50 m2."

DZISIAJ GRZEJE:
1. Z ostatniej chwili: Nie żyje Marian Czajkowski
2. Obostrzenia wciąż obowiązują i grożą wysokimi karami. Wielu zapomniało, a surowy mandat czeka
3. Brat Jacka Kurskiego nie chce go znać? Wielki konflikt, o którym się nie mówi: "Odreagowujesz kłamliwym atakiem na rodzinę"

Mieszkanie wynajęte prywatnie, ale zapłaci państwo


"Mieszkanie na start" to nowy projekt, który rozszerza program Mieszkanie Plus. Do tej pory Mieszkanie Plus zakładało wypłatę dodatkowego świadczenia wszystkim, których dochody nie są wystarczające do zakupu własnego mieszkania, ale ich sytuacja jest na tyle dobra, że mogą sobie pozwolić na wynajem. Teraz również osoby bez "zdolności czynszowej", będą mogły liczyć na wsparcie. Dodatkowo, jak zapowiada resort rozwoju, po wakacjach ma ruszyć program społecznych agencji najmu - będą one wynajmować mieszkania od prywatnych właścicieli i oddawać je w podnajem lokatorom. Proces ma być skoordynowany z samorządami - dzięki temu zostaną ujednolicone czynsze oraz zasady najmu.

W Niemczech planowali setki sklepów, postawili tylko 3. Nowa sieciówka wchodzi do Polski, plany są ambitneW Niemczech planowali setki sklepów, postawili tylko 3. Nowa sieciówka wchodzi do Polski, plany są ambitneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Radwańska urodziła. Jest pierwsze zdjęcie, znamy płeć i imię maluszka
  2. Posypały się gigantyczne mandaty. Służby ukarały Polaków za zachowanie podczas pandemii
  3. Na zachodzie Europy szaleją pożary. Sytuacja jest dramatyczna
  4. Polacy zaczęli niemal masowo kupować dwa produkty. Hurtownie nie nadążają
  5. Trwają poszukiwania wyjątkowego Polaka. Czeka na niego ponad milion zł, niesamowita wiadomość
  6. Przyjmiesz spadek, a bank weźmie się nawet za twoją pensję. Możesz wpaść w spore tarapaty
  7. Dziś po wejściu do Biedronki możesz zaniemówić. Wystarczy mieć przy sobie jedną monetę
Rząd wyłącza specjalny zasiłek. Zostawił jednak furtkęRząd wyłącza specjalny zasiłek. Zostawił jednak furtkęCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News