Mieszkania tanieją
Obraz congerdesign z Pixabay
Autor Oktawian Góral - 13 Lipca 2020

Zaskakująca prognoza co do cen nieruchomości. Mieszkania mogą stanieć nawet o 20 proc.

Mieszkania będą taniały. Zaskakujące prognozy analityków. Rewolucja na rynku nieruchomości może przybliżyć wszystkich marzących o własnym mieszkaniu do realizacji tego pomysłu.

Mieszkania będą traciły na swojej wartości. Analitycy z Emmerson Evaluation prognozują, że średnie ceny mieszkań w wyniku pandemii koronawirusa będą się obniżać, by osiągnąć o przeciętnie 15-20 proc. niższą wartość niż w czasie hossy, podnosi portal Noizzy po przewertowaniu wyników analiz ekspertów.

Mieszkania będą taniały

Jak piszą redaktorzy portalu Noizzy, w ostatnich latach ceny nieruchomości w Polsce rosły jak oszalałe. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że tylko w 2019 roku ceny poszybowały o niebagatelne 13 proc. Najdrożej jest, rzecz jasna, w Warszawie, gdzie przeciętnie metr kwadratowy od dewelopera kosztuje 9476 zł. Nieco lepiej jest w pozostałych miastach, jednak i tam osoby, które marzą o własnym mieszkaniu muszą wziąć głęboki oddech. W Krakowie za metr kwadratowy należy średnio dać ponad 8 tysięcy, a w Poznaniu 7 tysięcy złotych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Zaskakująca wpadka na żywo w RMF FM. Dziennikarz był przekonany, że nikt go nie słyszy, a wciąż pozostawał na antenie

Okazuje się, że pandemia koronawirusa może doprowadzić do spadku wartości mieszkań. Już teraz to widać w przypadku najmu, o czym pisaliśmy kilka tygodni temu. Jak to się przełoży na rynek mieszkań przeznaczonych do sprzedaży? Zdaniem analityków pandemia póki co pokazała, że ceny "stanęły", wskazania kwot jakie należy zapłacić za metr własnego M przestały rosnąć, ale też i nie spadały. Okazało się również, że "narodowa kwarantanna", sprawiła, że ci którzy interesowali się rynkiem nieruchomości, zaczęli zwracać większą uwagę na dostęp do zieleni. Mieszkania z ogródkiem stały się średnio aż o 12 proc. popularniejsze w serwisie Gratka.pl, donosi Noizzy.

Mieszkania tańsze, ale pieniędzy nie dostaniesz

Najnowsza prognoza, EVALUER INDEX 2020, wskazała, że ceny mieszkań będą spadać. - Pandemia COVID-19 zakończyła kilkuletni cykl hossy na rynku mieszkaniowym, który kontynuowany był jeszcze w dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku. (...) Spodziewamy się postępujących spadków cen mieszkań, które trwać będą do końca roku 2022. Ceny mieszkań będą się obniżać prawdopodobnie o około 5-7 proc. rocznie i zatrzymają się na poziomie ok. 15-20 proc. niższym od szczytu, który był notowany w czasie hossy z przełomu 2019/2020 roku - piszą analitycy firmy, których cytuje portal Noizz.

Kontrolują już w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kary sypią jak z rękawa, możesz zapłacić 681 złKontrolują już w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kary sypią jak z rękawa, możesz zapłacić 681 złCzytaj dalej

Jak podają eksperci od nieruchomości spadek cen wywołany będzie między innymi przez wzrost bezrobocia, redukcję płac, oraz ogólną niepewność jaka ogarnęła społeczeństwo w związku z wybuchem pandemii i ogromnym zamieszaniem, jakiem w pierwszych tygodniach dotknęła niemal każdego z nas. Wszystko to oznacza, że coraz mniej osób stać na własne 4 kąty. Opracowanie redaktorów Noizz wskazuje, że spadki w cenach mogą sięgnąć nawet 120 tysięcy złotych. Podkreślić jednak należy, że deweloperzy niechętnie oddadzą te pieniądze - bardziej spodziewać się należy "gratisów" od projektantów osiedli. Chodzi o dodatkowe miejsca postojowe do mieszkań czy komórki lokatorskie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Cechy świadczące o wysokiej inteligencji. Nie wszyscy je przejawiają
  2. Porażające odkrycie w Warszawie. Miał drut wokół bioder
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Rok życia psa to wcale nie 7 lat, naukowcy mają nowy przelicznik. Ile ludzkich lat ma pies?Rok życia psa to wcale nie 7 lat, naukowcy mają nowy przelicznik. Ile ludzkich lat ma pies?Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News