Producenci mięsa w dramatycznej sytuacji
eastnews/Alex Segre/Rex Features
Autor Radosław Święcki - 28 Kwietnia 2020

Producenci mięsa i mleka skarżą się na liczny problemy. Dystrybucja źle funkcjonuje

Kryzys wokół pandemii koronawirusa postawił w dramatycznej sytuacji producentów mięsa wołowego, a także mięsa drobiowego. Wszystko przez spadek popytu na żywność w krajach Unii Europejskiej. Wśród branż dla których eksport jest istotnym kanałem sprzedaży, trudności przeżywa również branża mleczarska.

Producenci mięsa z kłopotami

O trudnej sytuacji producentów mięsa wołowego i mięsa drobiowego mówi w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Santander Bank Polska. Ekspert zwraca uwagę, że w obu tych branżach eksport był istotnym kanałem sprzedaży.

– Ok. 70-80 proc. wołowiny produkowanej w Polsce oraz ok. 50 proc. produkcji drobiu trafiało na eksport. Głównym rynkiem zbytu były kraje UE – podkreśla Rykaczewski.

– W przypadku wołowiny problemem jest nie tylko ograniczenie działalności firm z branży HoReCa, ale również zamknięcie zakładów przetwarzających np. skóry w niektórych krajach UE. W efekcie zmniejszyło się zapotrzebowanie nie tylko na mięso, ale również na uboczne produkty uboju bydła, co spowodowało z kolei spadek wartości tzw. „piątej ćwiartki” – dodaje.

Jedna rzecz będzie teraz o wiele surowiej karana. Jest jasna zapowiedź ministraJedna rzecz będzie teraz o wiele surowiej karana. Jest jasna zapowiedź ministraCzytaj dalej

Analityk zwraca uwagę, że wołowina nie jest produktem szczególnie popularnym w Polsce, w związku z czym nie możliwości, aby konsumpcję w krótkim czasie mocno zwiększyć, tak aby zagospodarować mięso niesprzedane za granicą.

– Ten problem występuje również w drobiu, i to pomimo tego, że jego spożycie krajowe jest znacznie wyższe od wołowiny. Efektem jest wzrost podaży na rynku polskim, oraz spadek cen mięsa w zakładach przetwórczych i w konsekwencji również spadek cen skupu żywca. Przemysł mięsny potrzebuje czasu, aby przynajmniej część produktów sprzedać na innych rynkach – wyjaśnia Rykaczewski.

WP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitWP: Szykuje się segregacja klientów? Prawdopodobnie jeden typ osób będzie mógł wchodzić bez kolejki i ponad limitCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Minister podała datę odmrożenia gospodarki. Wiele osób, może być zaskoczonych

Problemy branży mleczarskiej

Problemy – choć nie w tak znaczącym wymiarze jak w przypadku sektorów drobiu i wołowiny – ma również branża mleczarska, gdzie eksport również jest istotnym kanałem sprzedażowym.

- Średnio stanowi on ok. 30 proc. wolumenu produkcji produktów mleczarskich. Z drugiej strony większość przedsiębiorstw mleczarskich ma zdywersyfikowaną strukturę sprzedaży, uwzględniającą zarówno towary masowe, będące przedmiotem obrotu na rynkach światowych, jak i galanterię, lokowaną głównie w kraju – podkreśla analityk, dodając, że zbalansowanie oferty produktowej powinno zmniejszać negatywny wpływ pandemii.

- W gorszej sytuacji są obecnie zakłady, które specjalizowały się tylko w sprzedaży do branży HoReCa, ale w całym sektorze takich firm jest niewiele – tłumaczy ekspert.

Rykaczewski w rozmowie z portalem podkreśla, że spadające ceny produktów mleczarskich mają wpływ na kondycję krajowej branży.

- Zakłady mają ograniczone możliwości konsumowania niższych cen produktów, więc bardzo możliwe jest, że w części przeniosą je na dostawców surowca i obniżą ceny za mleko. W najbliższych miesiącach spadkom cen mleka w skupie będą też sprzyjały czynniki sezonowe, które jednak w drugiej połowie roku powinny stabilizować ceny, nawet w przypadku gorszej koniunktury w eksporcie – prognozuje Grzegorz Rykaczewski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kasjerka Biedronki zakażona koronawirusem. Zaniepokojeni klienci piszą maile
  2. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Tłumy ludzi na deptaku we Włoszech. Wielu bez maseczek, władze są wściekłe
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News