
30 września wejdzie w życie nowe prawo. Na zakupach możesz się nieźle zdziwić
Już niebawem świeże mięso będzie musiało być dodatkowo oznakowane. Nowe zasady to wynik rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa, które dopasowuje regulacje do strategii unijnej. Dzięki temu klienci zyskają pełną informację o produkcie, który chcą nabyć.
Zasady znakowania mięsa
Od 30 września 2020 r. świeże mięso będzie musiało być opatrzone flagą kraju pochodzenia. W związku z niejasnymi zasadami pojawiły się wątpliwości, które państwo powinna znaleźć się na mięsie: miejsce urodzenia zwierzęcia, kraj hodowania czy uboju? Z odpowiedzią spieszy autor nowego prawa - resort rolnictwa.
Ministerstwo przytacza dwa przykłady. Pierwszym z nich jest mięso ze zwierzęcia urodzonego w Belgii, hodowanego w Niemczech i ubitego w Polsce. W takiej sytuacji powinna pojawić się informacja: "miejsce chowu: Niemcy" i "miejsce uboju: Polska". Dodatkowo na mięsie będą widniały flagi Niemiec i Polski. Drugi przykład potwierdza, że miejsce urodzenia zwierzęcia nie jest brane pod uwagę przy nowym znakowaniu mięsa. Jeżeli zwierzę urodziło się za granicą, a było hodowane i zostało ubite w Polsce to powinno zostać opatrzone dwiema flagami Polski.
Czy na każdym mięsie musi pojawić się flaga?
Business Insider Polska wskazuje wyjątki od zasady znakowania mięsa. Flagi muszą pojawić się tylko na mięsie świeżym na wagę, schłodzonym i zamrożonym ze świń, owiec, kóz i drobiu. Oznacza to, że nowe regulacje nie dotyczą mięsa sprzedawanego w opakowaniach (również wędlin).
Od tej od zasady jest jedno odstępstwo. Flaga nie musi być dodana do mięsa, które zostało już graficznie oznakowanie jako "produkt polski". Według wcześniej wprowadzonych przepisów taki napis pojawia się tylko na mięsie nieprzetworzonym, które pochodzi od zwierząt urodzonych, hodowanych i ubitych w Polsce. Dodatkowa informacja w postaci flagi jest zatem zbędna.
DZISIAJ GRZEJE:
1. Szykuje się kolejna ulga podatkowa. Zaoszczędzisz dzięki niej mnóstwo pieniędzy
2. Ponad 10 tysięcy zakażeń koronawirusem w jedną dobę. Premier europejskiego mocarstwa przekazał wstrząsające wieści
Flagi mają pomóc klientom i skłonić ich do zmian nawyków
Mięso to nie jedyny produkt, którego znakowanie zostanie poddane zmianom. Choć stosowne regulacje nie zostały jeszcze wdrożone, to Komisja Europejska zapowiada, że wypracuje prawo, na mocy którego informacja na produktach spożywczych będzie bardziej szczegółowa. Na przodzie opakowania żywności mają pojawić się wartości odżywcze danego artykułu. Dodatkowo na produkcie znajdzie się informacja o jego wpływie na klimat i środowisko.
Wszystkie te zmiany mają na celu przekazanie klientom całościowej informacji na temat kupowanego towaru. Pryz pomocy nowych regulacji KE dąży do ograniczenia promowania żywności o wyższej zawartości tłuszczu, cukru i soli. Dzięki temu może pozytywnie wpływać na nawyki żywieniowe obywateli.
ZOBACZ TAKŻE:
- Syn Edyty Górniak miał walczyć w Fame MMA. Reakcja piosenkarki rozbroiła go do reszty
- "W Kontrze" chwalono obrazy na wizji, których nie było widać. Magdalena Ogórek i Jarosław Jakimowicz znów odpłynęli?
- Kwota wolna od podatku będzie wyższa? Minister finansów nie pozostawia wątpliwości
- Szefowa ZUS z tragiczną informacją. Uścińska ostrzega, choć dla wielu już za późno na ostrzeżenie
- Podczas pandemii było małe załamanie. Ale już niedługo ceny prądu dadzą nam w kość
- Patrycja nie żyje, jej partner zrobił jej niesłychaną krzywdę. Na jaw właśnie wyszły porażające fakty
Koniecznie obejrzyj:
