mięso-pixabay-feitogomez
pixabay, feitogomez
Autor Komunikaty prasowe - 10 Lutego 2020

Nie każde mięso w sklepie jest czystym mięsem. Czytaj etykiety, producenci używają nazw, które mają nas zmylić

Mięso w markecie nie zawsze składa się w 100 procentach z mięsa. Jeśli spotkałeś się z nazwami "wyrób mięsny surowy" albo "filet kulinarny" to musisz wiedzieć, że nie jest to czyste mięso. Jak w przypadku każdego produktu spożywczego, lepiej sprawdzić skład na etykiecie również w przypadku mięsa.

Mięso w markecie to nie zawsze w 100 proc. wyrób mięsny

"Filet kulinarny z piersi kurczaka – surowy wyrób mięsny, mięso drobiowe z dodatkiem wody", składniki: filet z piersi kurczaka 89 proc., woda, sól, ocet w proszku, maltodekstryna, E500" – tak najczęściej wygląda opis nastrzykiwanego mięsa z drobiowych piersi” - informuje Money.

Operator sieci Plus ukarany za naruszenie interesów klientów. Teraz każdy może żądać zwrotu pieniędzyOperator sieci Plus ukarany za naruszenie interesów klientów. Teraz każdy może żądać zwrotu pieniędzyCzytaj dalej

Jeśli interesuje cię czyste mięso to wybierz “filet”, a nie “filet kulinarny”, gdyż są to dwa zupełnie różne produkty. Dlaczego tak jest? W Polsce obowiązują przepisy, które dokładnie nakazują producentom opisywanie tego, co oferują klientom. Muszą oni stosować się do wymogów prawnych, ale nie wszystkim to odpowiada. Z tego względu często można znaleźć w sklepach produkty, które wyglądają jak np. ser, a tak naprawdę nim nie jest. Gdy sprawdzimy etykietę, może się okazać, że to wyrób seropodobny, bardzo szkodliwy dla zdrowia, zawierający rakotwórcze substancje, ale dużo tańszy.

Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Ulubione samochody Polaków w 2020 roku. TOP 10 najchętniej kupowanych modeli [GALERIA]Czytaj dalej

Tak samo to wygląda w przypadku mięsa. Na półkach i w gablotach oprócz produktów opisanych jako filet z kurczaka czy mięso mielone można znaleźć produkty o “bogatszym” składzie. Można je określić jako “mięso nastrzykiwane”, choć nie do końca oddaje to fakty, gdyż dotyczy to także mięsa mielonego - “podrasowany” produkt jest w tym wypadku nazywany “wyrobem mięsnym surowym”.

Tatar wołowy z ulepszaczami

W przypadku tatara wołowego sprzedawanego w opakowaniach, zawiera on tylko 89 proc. metra wołowego. Nie ma też informacji, z jakiej części zwierzęcia mięso pochodzi. “Pozostałe 11 proc. to woda, sól, olej rzepakowy, błonnik cytrusowy, cytryniany sodu (stabilizator), ekstrakty przypraw, aromaty, askorbinian sodu (przeciwutleniacz) i azotyn sodu (substancja konserwująca)” - podaje Money. Tatar według receptury powinien składać się w 100 proc. z mięsa wołowego, więc powyższa receptura nie jest zgodna z tą ideą.

Wyrób mięsny

Surowy wyrób mięsny - czym on tak naprawdę jest? "Oprócz produktów mięsnych, konsumentowi są oferowane tzw. surowe wyroby mięsne. Zgodnie z definicją, surowe wyroby mięsne są to wyroby ze świeżego, surowego mięsa, w tym mięsa rozdrobnionego, do których zostały dodane inne środki spożywcze, przyprawy lub substancje dodatkowe. Wyroby te mogą zostać poddane procesom przetwarzania, które jednak są niewystarczające do zmiany wewnętrznej struktury mięśni, a zatem do eliminacji cech mięsa surowego" - można przeczytać w odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marka Tombarkiewicza na jedną z poselskich interpelacji, jak cytuje Money.

"Przykładami surowych wyrobów mięsnych są: mięso garmażeryjne (mięso mielone z przyprawami i innymi składnikami), tzw. mięso na grilla (surowe mięso marynowane w oleju z przyprawami), kiełbasa biała surowa, tatar (danie tatarskie). Golonka surowa z przyprawami także jest zaliczana do surowych wyrobów mięsnych. Surowe wyroby mięsne wymagają przed spożyciem obróbki termicznej, przeprowadzanej w gospodarstwie domowym (wyjątkiem jest tatar)" – wyjaśnia ministerstwo.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przez głupi błąd nie będzie 13. emerytur? Zaskakujące doniesienia mediów
  2. Lekarze ostrzegają przed prawdziwą epidemią. Znamy jej przyczynę
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Już pewne. Koniec 500 plus, wszyscy dostaną w rzeczywistości o wiele mniej
Warto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceWarto wiedzieć coś o banku, w którym trzymasz swoje pieniądze. 10 największych banków w PolsceCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News