mięso
Pixabay/Hans
Autor Paulina Musianek - 5 Stycznia 2020

Lepiej rób zapasy mięsa. Pierwszy kwartał roku będzie trudny

Mięso drożeje już od dłuższego czasu, ale to, co czeka nas w pierwszych miesiącach 2020 roku będzie naprawdę ciężkie. Jak wynika z prognoz, drożyzna uderzy z całą swoją mocą.

Mięso w górę. Ceny rosną głównie przez inflację

Wzrost cen będzie w I kwartale 2020 r. najwyższy od 2012 r. Rosną nie tylko opłaty za energię elektryczną, ale również, i to dosyć drastycznie, mięso. Jak wskazuje cytowany przez INNPoland.pl, Wojciech Kruszewski, cenniki żywności, które już przychodzą do sieci handlowych, zawierają ceny o 3% do 10% wyższe niż obecnie. Za główny powód wzrostu cen podaje się pędzącą inflację. Jak podaje Fakt, w pierwszych trzech miesiącach roku w ocenie międzynarodowej firmy doradczej Coface inflacja w Polsce wzrośnie nawet do 3,5 proc. Jednak nie jest to jedyny powód. Ogromny wpływ na drożyznę dotykającą mięso miał rozprzestrzeniający się wirus ASF.

- Rosną ceny wieprzowiny na rynkach światowych w związku z tzw. afrykańskim pomorem świń, a skutki są takie, że drożeją też inne typy mięsa, również drobiowe - mówi w rozmowie z MarketNews24 Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Regionie Europy Centralnej.

Wirus ASF pojawił się również w Polsce. Na początku grudnia został wykryty na terenie woj. wielkopolskiego. Martwy dzik został znaleziony w powiecie wolsztyńskim. Również w grudniu chore dziki zostały znalezione na Dolnym Śląsku i Podkarpaciu.

Jak nie wykorzystasz urlopu, to wylądujesz na nim przymusowo. Masz czas do konkretnego dniaJak nie wykorzystasz urlopu, to wylądujesz na nim przymusowo. Masz czas do konkretnego dniaCzytaj dalej

Wszystko to wskazuje, że warto zaopatrzyć się w większą ilość mięsa, zanim ceny znów pójdą w górę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niewiele osób wie. Po śmierci Anna Jantar została uczczona w wyjątkowy sposób przez kultowego wykonawcę
  2. Z ostatniej chwili: znany polityk niespodziewanie trafił do szpitala
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od 1 stycznia zmiany w kontrolach drogowych. Policja sprawdzi jedną, ważną rzecz więcej w twoim aucie
  5. Fiskus zapuka do ciebie i zabierze pieniądze. Będziesz płacił podatki za zmarłych
  6. Będzie 14. emerytura! Wiadomo, kiedy emeryci dostaną dodatkowe pieniądze

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News